A filmbeli drog neve NZT, a hatása pedig villámgyors és látványos: a kis átlátszó bogyókat beszedő alany nemcsak jobban érzi magát utána (ez igazán a minimum), de hirtelen a mentális képességei megsokszorozódnak - ezáltal pedig a lehetőségei is. Az NZT nem ad szupererőt a használójának, csupán az adott ember meglévő képességeit segít maximálisan kihasználni.
Így az illető az NZT-vel hihetetlen gyorsan tanul, mindenre emlékszik, amit valaha látott-hallott-olvasott, új módon képes feldolgozni az információkat és összefüggéseket, és ezáltal új módon látja a világot. Így tényleg szélesre tárul előtte a lehetőségek kapuja, és igazából csak rajta múlik, mit szeretne csinálni: ha papírhajtogatóművész akarna lenni Kínában, egyszerűen csak gyorsan meg kéne tanulnia kínaiul és hajtogatni, ha a világpiacot befolyásoló bróker akar lenni, csak bele kell vetnie magát az árfolyamgörbék és részvények világába, a határ a csillagos ég.
A Csúcshatás főhőse Eddie (az eddig leginkább a Másnaposokból és A szupercsapatból ismert Bradley Cooper korrekt alakításában), ez a félrecsúszott életű fiatal író: nem elég, hogy alkotói válságban szenved és kócos a haja, még a barátnője is elhagyja. Így nem csoda, hogy amikor egy rég látott ismerőstől kap egy kis NZT-t, eszébe sincs visszautasítani. Amikor pedig a titokzatos drog segítségével pár nap alatt összehoz egy zseniális regényt, már megy is vissza a dílerhez az újabb adagért.
Pechjére a fickót épp ekkoriban látogatják meg a rosszfiúk is, és egy golyóval a fejében végzi. Szerencséjére viszont a drogot nem találják meg, ő pedig igen, így Eddie egy csinos kis NZT-készletre tesz szert. Ő pedig ezután pénzügyi téren készül a csúcsra törni, így kis idő múltán már a világ két vezető energiaipari cégének fúziójáról tárgyal egy dörzsölt cégvezér oldalán - akit Robert De Niro alakít imponáló rutinnal.
Ám nem csak az a gond, hogy az NZT-készlet elfogy egyszer, de Eddie-nek a súlyos fizikai mellékhatásokkal is szembe kell néznie: ha tovább szedi a drogot, gyorsan meg fog halni... Mivel a forgatókönyvírók trükkje révén az NZT csupán a szereplők meglévő képességeit erősíti fel, így adja magát a kérdés: az NZT-szedő főhős valaki más lesz-e a drogtól, vagy csupán önmaga jobb változata?
Ha abbahagyná, tudna-e újra önmaga lenni, netán magától is jobban kihasználni a képességeit, vagy épp hogy a személyisége romokba dőlne? Netán az NZT csupán egy metafora az önbizalomra és akaraterőre? Továbbá mihez kezdjen az ember az életével, ha bármit kezdhet vele? Rengeteg érdekes kérdést vet fel a film története, vagy inkább fogalmazzunk úgy: rengeteg érdekes kérdés van elrejtve benne.
Mert a kifejtésükben nem igazán jeleskedik a Csúcshatás - például a "mit kezdjen a főhős az életével, ha övé az NZT?" kérdés tárgyalása kimerül abban, hogy kijelenti: őt már nem érdekli annyira az irodalom, inkább belevág a pénzügyekbe, aztán a politikába. Hogy miért? Csak.
A morális (és egzisztenciális) dilemmák tárgyalása helyett az izgalmakra és az akciókra helyezi a film a hangsúlyt (nem mintha nem lenne a lehetséges a kettő együtt, láttunk már azért olyat is), így válik egy motivációiban elnagyolt krimivonal a fő cselekményszervező történetszállá.
Amit becsülettel végig is visz a film, időnként kimondottan látványosan, és feszes tempóval. Csalódottságra végül nem lehet okunk tehát, esetleg némi hiányérzet maradhat: ebben a filmben több volt, mint ami kijött belőle.
Kiknek ajánljuk?
- akik szeretik a képességeik határait feszegetni
Kiknek nem ajánljuk?
- akiknek annyira tetszene az NZT, hogy elkezdenének valós teljesítményfokozókat keresni
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.