A filmtörténet egyik leghíresebb némafilmje (amely 1958-ban a nevezetes "brüsszeli tizenkettő", azaz minden idők legjobb filmjeinek válogatásába is belekerült) a német mozi fontos, az egész világra ható irányzatának, az expresszionizmusnak jeles képviselője. Az őrült, démoni hipnotizőr Caligari, és a hatalmában tartott ifjú médium gyilkosságokkal fűszerezett története kiváló lehetőséget biztosított a festett díszletek, fény-árnyék kontrasztok és kifejező arcközelik hatása számára.
2. M, egy város keresi a gyilkost (1931)
A rendezőzseni Fritz Lang filmjében egy gyerekgyilkos tartja rettegésben a korabeli (szintén expresszionista hatásokkal megjelenített) Berlint. A magyar származású Peter Lorre játszotta bomlott elméjű szörnyeteg gaztetteit egy örökké emlékezetes füttydallam kíséri, egy idő után pedig már nemcsak a rendőrség, de az alvilág is keresi a gyilkost - az igazságszolgáltatás mikéntje pedig igazi társadalomkritikává lesz a filmben.
A mostanában inkább botrányai révén emlegetett német író, Günter Grass Nobel-díjas regényéből készült filmnek egy kisfiú a főhőse, aki hároméves korában elhatározza: nem nő tovább. A két világháború közötti Gdansk társadalmát és történelmét az ő szemén keresztül láthatjuk, a bádogdobja pedig sorsfordító eseményeket indít el.
4. Nosferatu, az éjszaka fantomja (1979)
Kettő az egyben, azaz Werner Herzog filmjének listánkra választásával egyben meg tudunk emlékezni egy másik német filmnevezetességről is: a Nosferatu ugyanis a Murnau rendezte 1922-es némafilmklasszikus újragondolása, amelyben a Drakula-mítosz elevenedik meg Klaus Kinski, Bruno Ganz és Isabelle Adjani emlékezetes alakításaival.
5. A tengeralattjáró (1981)
Ki más tudna igazán ütős háborús filmet készíteni, mint épp a németek? A tengeralattjáró - amit a többség inkább az eredeti címén (Das Boot) ismer - a zenéjével együtt igazi kultuszdarabbá lett film, mely a második világháború tengeri hadszínterén, és persze leginkább egy méretes és halálos vashenger belsejében küzdő hétköznapi katonák drámáját meséli el.
A legendás rendező, Rainer Werner Fassbinder életművéből nem könnyű egyetlen alkotást kiválasztani: a fiatalon elhunyt zseni pályafutásának 13 éve alatt több mint 30 filmet forgatott. Végül azért esett a választásunk épp a Veronika Voss vágyakozására, mert a második világháború után kegyvesztetté váló és a vesztébe rohanó filmszínésznő és az őt megmenteni igyekvő sportújságíró szerelme révén ebben maga a mozi (is) a téma.
7. Berlin felett az ég (1987)
A jelenkor leghíresebb német rendezője minden bizonnyal Wim Wenders, az ő leghíresebb filmje pedig a Berlin felett az ég, amelyben az emberek között tevékenykedő angyalok a főszereplők (és amely egy borzasztó hollywoodi remake-et is megélt később). Az egyik angyal szerelmes lesz, és döntenie kell a halandóság elfogadásáról - a háttérben pedig a kettészakított Berlin nemcsak helyszín, de társfőszereplő is egyben.
8. A lé meg a Lola (1998)
Lolának 20 perce van arra, hogy előkerítsen a semmiből egy rakat pénzt, és megmentse a bajba jutott fiúja, Manni életét. Lola ominózus 20 percét többször is láthatjuk a filmben, de persze minden változatban más történik. Tom Tykwer filmje a pörgős ritmusa, egyedi képi megoldásai és csavaros sztorija révén robbant be a kilencvenes évek végén, no meg persze a piros hajú Franka Potentének köszönhetően.
9. Good bye, Lenin! (2002)
A rendszerváltás filmje a Good bye, Lenin!, amely vígjátéki formában dolgozza fel a Kelet-Németországot ért változásokat. Történetének főhőse az ifjú Alex, akinek az édesanyja még az NDK összeomlása előtt esett kómába, amikor pedig felébred, a fia nem akarja felzaklatni őt a változásokkal. Így hát elhatározza, hogy a mama számára újjáteremti a szocializmust.
10. Fallal szemben (2004)
Ha már maradunk a focis hasonlatnál: mostanában nincs német válogatott török nélkül, és így van ez a mi csapatunkban is. A Fallal szembent a népes németországi török kisebbség egyik jeles képviselője, Fatih Akin rendezte, a hősei pedig török bevándorlók német földön: a halálba vágyó Cahit és a gyönyörű, fiatal Sibel, akiknek szerelme melodrámai szenvedélyességgel söpör végig mindenen.
11. A mások élete (2006)
A németek világbajnokok a saját történelmükkel való szembenézésben (a rosszmájúak szerint az önmarcangolásban), és ez a törekvés a filmjeikben különösen megmutatkozik. Az Oscar-díjat is nyert A mások élete főhőse egy kisszerű NDK-s besúgó, aki a feladatául kapott emberek életét figyelve döbben rá arra, mi is az igazán fontos.
Szexi fotók a magyar modellről! Kattints a galériáért! (18+) |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.