könyvadaptáció könyv mozi filmkritika filmismertető premier
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Vágy. Befolyásolás. Bűn. Büntetés. Ha feltáratlanul hagyod a múltat, az megmérgezi a jelenedet. Örök érvényű igazság a mozivásznon, egy közelmúltban játszódó tragikus történelmi thrillerben.

Finoman nyomasztó filmet mutatok be a heti premierek közül, amely egyszerű szépségével megérteti, miért gond, ha hagyjuk szabadon garázdálkodni a rosszat. A német doktor egy epizódot idéz meg a második világháborút követő időszakból: megtudhatjuk, mit művelt doktor Mengele, miután lelépett a számonkérés elől Európából, ahol embereket - mások mellett több mint 3000 ikergyermeket - nyomorított és ölt meg az orvostudomány nevében brutális és megengedhetetlen kísérleteivel az auschwitzi haláltáborban.

Forrás: www.wakolda.com

A történet röviden: 1960. Argentína. Egy kislány (Lilith) játszik önfeledten a tengerparton és egy széparcú, negyvenes férfi figyeli minden mozdulatát, később összeismerkedik Lilith családjával és a panziójukba költözik. Az anya (Eva - Natalia Oreiro) bizalmába férkőzik, akivel németül beszélget, ugyanis a nő gyermekkorában náci szimpatizáns, német igazgatású iskolába járt Argentínában. Bár mosolytalan ember, tudományos felkészültségével és érveivel hamar meggyőzi az asszonyt arról, hogy orvosolni tudja a családot sújtó bajokat. Az anya ugyanis várandós és gyenge, ám a német doktor befolyásolására "magzatvédő" vitaminokat kezd szedni. Lilith koraszülöttségéből adódó fejletlenségére pedig hormonkezelést ajánl, amelybe a nő - férje tiltakozása ellenére - titokban beleegyezik.

A férjnek a családi panzió mellett babagyára van, ahol egyedi, kézzel festett babákat készítenek, a mellkasukban dobogó szerkezettel - szívvel. Az idegen iránt alapvetően bizalmatlan férfit azzal nyeri meg, hogy pénzt ad az üzem felfuttatására, bár mellékesen meggyőzi arról, hogy inkább egyforma, ám tökéletes szépségű babákat készítsenek a régi, egyediek helyett. A család tehát "a német doktor” befolyása alá kerül - a manipuláció eszköze minden családtagnál a vágy kiszolgálása, a látszólagos beteljesülés. A várandós mama gyarapodni, a lány fejlődni, a babagyári termelés növekedni kezd.

Eközben a német iskolában egy könyvtárosnő a náci könyveket, leveleket és iratokat dokumentálja, mielőtt megsemmisítenék azokat. A nőről kiderül, hogy izraeli nácivadász ügynök, aki rájön arra, hogy a német doktor valójában dr. Joseph Mengele, aki elvtársaihoz hasonlóan háborítatlanságot élvez a perónista Argentínában. (Bár az elnök, Juan Perón már nincs hatalmon, de szellemi öröksége egészen a nyolcvanas évekig hatott az ország szellemiségére.) Ezt az argentin környezetben nem is nagyon titkolják - az egykori SS-szörnyetegeket tiszteletteljes, támogató légkör veszi körül - a nácik és barátaik szabadon összejárnak, mulatoznak, titokzatos forrásokból pénzek érkeznek a "panoptikum" fenntartására.

Forrás: Origo

Csakhogy az események tragikus fordulatot vesznek: a kislány belebetegszik a hormonkezelésbe, a várandósság koraszüléssel ér véget, a babák tüdeje fejletlen, kevés a remény, hogy megérik a reggelt. Bár az apa végképp elveszti bizalmát "a német doktor" iránt, hagyja, hogy kezelésbe vegye az ikreket. Ugyanakkor szorul a hurok, Rudolf Eichmann elrablásáról és Izraelbe csempészéséről érkezik a hír. És miközben az egyik baba belehal a "gondos" kezelésbe - ő volt a német doktor kísérletében a kontrollcsoport - és Mengelét Paraguayba menekíti egy hidroplán, az anya zokogva jön rá arra, mekkora ára volt a tökéletességbe vetett bizalomnak: gyermekei életét kockáztatta a német doktor kezébe adva őket.

A tiszta szerkezeti felépítés (csábítás-bűn-büntetés) nem válik tanmesévé, a film maradandó érdeme, hogy a haláltáborok borzalmas, de ismert, archív képsorai helyett személyesen átélhető emberi konfliktuson keresztül ragadja meg a bűnös és áldozatainak viszonyát és a bűnbeesés erkölcsi dilemmáját.

Nézd meg a film előzetesét!

Két témába vágó könyv

Lucía Puenzo: A német doktor – A film alapjául szolgáló  kötetben Joseph Mengele dél-amerikai bujkálásának történetéből olvashatunk egy fejezetet – amely akár a valóságban is megtörténhetett. Argentínában több mítosz is született az éveken keresztül Patagóniában bujkáló náci orvosról, a szerző ezekből merítve beszéli el Mengele és Lilith történetét. A regény különleges, a fenyegetettségtől nyomasztó atmoszférája nem hagyja szabadulni az olvasót.

Emberkísérletek a náci haláltáborokban -  Magyar riportkötet szemtanúk és túlélők megrázó vallomásaival a haláltáborokban folytatott elképesztő orvosi kísérletekről. Az öt kiadást megélt könyv riportalanyai úgy döntöttek, hogy nem hordozzák tovább némán a sebeket. Megdöbbentő beszámolók a tudomány nevében elkövetett "álorvosi" kísérletekről. A vallomásokat periratok, jegyzőkönyvek, korabeli dokumentumok teszik még hitelesebbé.

A film több síkon érvényes tanulsággal szolgál, ezek közül ötöt ajánlok megfontolásra:

1. Ha feltáratlanul hagyjuk a múltat, az megmérgezi a jelenünket.
2. Az a természetes, ha a bűnt büntetést követi. Rendkívüli módon megmérgezi a társadalmat, ha a bűn nyomán szimpátia övezte mutyizás sarjad.
3. Ha valaki könnyű megoldást kínál vágyunk beteljesítésére, számoljunk a következménnyel: mindennek ára van.
4. A különbözőség, a másság szép: az alacsony, kövér vagy suta emberek is élhetnek teljes és boldog életet.
5. Ne bízz a mosolytalan, megszállott emberekben!

A német doktort mindenkinek ajánlom, aki szeret gondolkodni, és érdekli a múlt feldolgozása a személyes "kisvilág" szemszögéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.