Pesti mesék: veszélyes barlangrendszerre épült ez a fővárosi kerület - Már emberéletet is követelt

Forrás: Wikipédia/VinceB -
X. kerület Pesti mesék Kőbánya Budapest barlang
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Domb méretű hegye tartalmából épült meg fél Pest, borvidéknek is számított, és a mélye máig titkokat rejt. Cikksorozatunkban olyan jól ismert budapesti helyek nevének eredetét derítjük fel, amelyek számos érdekességet rejtenek, és magukban hordozzák a magyar történelem darabkáit is. Ezúttal Kőbánya következik!

Ha arra tippelnél, hogy Budapest X. kerülete egy kőbányáról kapta a nevét, akkor nem tévedsz. De hol van ma ez a bánya, és milyen érdekességeket rejt még Kőbánya története?

Kőbánya mai területéről már egészen régről, IV. Béla királyunk idejéből fennmaradt dokumentum, méghozzá egy olyan 1244-es adománylevél, amiben az uralkodó Pest városának adományozza megművelésre az ekkoriban még Kőér (akkor írásmóddal Kewer) néven emlegetett részt. (Ezt az elnevezést máig őri a kőbányai Kőér utca neve.) Ez a bizonyos Kőér pedig egy hegy volt, vagy legalábbis a pesti síkságon annak tűnt ez a geográfiai definíció szerint domb a közel 150 méteres magasságával is.

Ez a „hegy" pedig mészkőből épült fel, ahonnan már a 17. századtól kezdve elkezdték intenzíven kitermeli a kőzetet. Fennmaradt írás arról, hogy a budai pasa engedélyével innen szállították az építőanyagot a kecskeméti református templom falához, de később kőbányai mészkőből épült többek között a Magyar Tudományos Akadémia épülete, a Halászbástya, az Egyetemi Könyvtár és a Lánchíd pilléreinek felső része is. A bányászat a 19. század végén fejeződött be, amikor már túl veszélyessé váltak a föld alatti járatok a sok kitermelés miatt, és olcsóbbá más technikák.

Kőbányai mészkőből épült többek között a Halászbástya is Forrás: Shutterstock

Az egykori kőbánya emlékét őrzik viszont a föld alatti járatok a kerületben.

Kőbányán található ugyanis az ország legnagyobb összefüggő pincerendszere, aminek a hosszúsága a 33 kilométert is eléri, és máig akadnak még felderítetlen részei is.

(A pincerendszer a mai Kőrösi Csoma Sándor és Kolozsvári utca találkozásánál kezdődik, itt van a legnagyobb bejárata.) Ezeket a járatokat a bányászat során vájták a földbe, majd az ilyesfajta tevékenység megszűnte után az ide települő borászat és sörkészítés is kiválóan tudta használni a maga céljaira.

Egy időben a pesti szőlőültetvények 80%-a mai Kőbánya területén feküdt, és ekkoriban mint kellemes kirándulóhely és borvidék élt a köztudatban. Két szőlőhegye (ismét csak valójában domb), az Ó-hegy és Új-hegy emlékét ma utcanevek őrzik. Előbbi tetején épült meg a ma is álló, sőt Kőbánya címerében is szereplő, romantikus stílusú Csősztorony, ami nevének megfelelően arra szolgált, hogy innen figyelve akadályozzák meg a szőlőültetvényeken történő garázdálkodást. Az ide települő sörgyárak pedig nem csak pincének használták a mélybe futó járatokat, hanem a karsztréteg alá fúrt kutakkal a sörkészítéshez nélkülözhetetlen jó minőségű, tiszta vizet is innen nyerték.

A Kőbányai Polgári Serfőzde reklámfotója, 1920 Forrás: Fortepan / Kovács Károly

Ezek az alagutak pedig máig veszélyt is jelentenek, és folyamatos karbantartást igényelnek, de még így is elő-előfordulnak omlások, 2004-ben például egy parkban kutyát sétáltató személy alatt szakadt be a föld, és szenvedett fulladásos halált a mélyben a szén-dioxidtól.

A 19. század közepétől számos nagy gyár alakult Kőbányán, ekkortól kezdett el ipari, munkás környékké válni. Itt állt Széchenyi István malma, az első téglagyár, a Pelmutter serfőző üzemből kifejlődött Dreher gyár, vagy a Richter Gedeon gyógyszergyár – utóbbi kettő máig működik. A szőlőhegyek környékén fekvő földeket is az 1850-es évektől kezdték el kiparcellázni, nem függetlenül persze az iparosodástól. Buda és Pest 1872-es egyesülésekor az addigi külterület a főváros egyik kerülete lett, és egyre többen laktak itt, főleg a gyárakban dolgozó munkások. Ekkor alakultak ki azok a nyomortanyák és bádogvárosok is, amik lakhatási válságként egészen 1960-es évekig problémát jelentettek a kerület számára, és végül a lakótelepek megépülésével tűntek el.

Kőbányán található ugyanis az ország legnagyobb összefüggő pincerendszere Forrás: Wikipédia/VinceB

Végül pedig egy különleges érdekesség: noha évszázadokig kívül esett Pest határain, és ma sem épp belső kerületként gondolunk rá, a Nagy-Budapest 1950-es megszületése óta Kőbányán, egészen pontosan a Martinovics téren található a főváros mértani középpontja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.