A Squid game, azaz a Nyerd meg az életed teljesen váratlanul robbant be a Netflix sorozatok közé és rövid idő alatt hihetetlen népszerűségre tett szert. Elképzelhető, hogy a koronavírus okozta gazdasági hanyatlás is hozzájárult ahhoz, hogy a nézők azonosulni tudjanak a szerencsétlen sorsú játékosok élethelyzetével, másrészt a sorozat mesterien rávilágít a mai társadalmunkat érintő univerzális problémákra.
A karakterek
Érdekes módon a sorozat elején egyik szereplő sem túl szimpatikus. Mindannyian lecsúszott, eladósodott emberek, akik a saját anyjukat és képesek eladni, hogy egy kis pénzhez jussanak. Főhősünk lusta, dolgozni nem nagyon akar, így a kemény munkát végző anyjától kap egy kis pénzt, hogy lányának vehessen ajándékot. Ő azonban, amint pénzhez jut, azonnal rohan az ügetőre, hogy kedvenc lovára fogadhasson. Igazi lúzer, akinek emberi értékei csak a sorozat előrehaladtával bontakoznak ki. A többi szereplő sem túl megnyerő: van itt zsebtolvaj, órási adósságot felhalmozó üzletember, gengszter, illegális bevándorló és egy haldokló öregember. Ahogy halad a cselekmény, úgy lesznek ők is egyre emberibbek és kezdjük megérteni, megszeretni őket. A sorozat gyönyörűen bemutatja, hogy milyen könnyű lecsúszni a társadalmi ranglétrán, ha az ember rossz döntéseket hoz, vagy önhibáján kívül az utcára kerül.
A cselekmény
A sorozat teljesen ártatlanul indul. 465 eladósodott ember kap egy visszautasíthatatlan lehetőséget, hogy gyerekjátékokat játszva nyerhetnek egy hatalmas összeget. Egyszerűnek tűnik: az már csak az első játék közben derül ki, hogy a győzelem itt vérre megy. Aki veszít, az meghal. A sorozat egyik legfontosabb pillanata, amikor a játékosok megszavazzák, hogy azonnal legyen vége a játéknak, majd pár nap elteltével önként mennek vissza játszani. Szomorú felismerés, hogy igazából nincs választásuk: a való élet annyira ellehetetlenedett a számukra, hogy a pénzért bármit képesek feláldozni, a saját életüket is.
Társadalmi kérdések
A Nyerd meg az életed bővelkedik aktuális társadalmi kérdésekben. Nagyjából minden a pénz körül forog, ez a mozgatórugó, ezzel lehet rákényszeríteni a játékosokat, hogy ne dobják be a törülközőt. Igazi aktuális társadalomkritika ez: pénz nélkül nem érsz semmit és nem érhetsz el semmit. Akinek pénze van, az viszont úgy mozgathatja az embereket, mint a bábukat. Ahol a pénz, ott a hatalom. Az ember végig azon agyal, vajon én mit tennék a helyükben? Vajon én hogyan reagálnék? Az biztos, ha valaki egyszer igent mondott a játékra, ott nincs megállás. Egymás után jönnek az egyes fordulók és minden egyes játék más szempontból teszi próbára a versenyzőket. A cél a túlélés, de megjelennek a morális kérdések is: vajon mit ér egy ember becsülete, a barátság és a tisztelet? Mennyire sikerül egy ilyen embert próbáló helyzetben is embernek maradni?
Ahogy egyre szűkül a kör, úgy tör a felszínre minden játékos valódi énje. Nincs értelme megjátszani magukat, hisz soha többé nem látják egymást újra. Kemény tükör ez az emberiségnek, amely megmutatja, mi mindenre képes az ember a túlélés érdekében. A sorozat legvégén pedig az is kiderül, hogy vizsgáztunk mi emberek emberségből, van-e még remény a világnak?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.