Napóleon élete és halála dióhéjban
Napóleon intézkedései, törvényei döntő hatást gyakoroltak a francia társadalom virágzására, fejlődésére. Leginkább közigazgatási, katonai, oktatási és jogi reformjaival számított úttörőnek, ám a VII. Piusz pápával kötött konkordátuma is korszakalkotónak számított.
A császár hírhedt seregei kicsivel több, mint egy évtized alatt majdnem az összes európai országgal hadban álltak, az is megesett, hogy ugyanabban az időben. Napóleon hódításai nem csupán a nők körében voltak ismeretesek, de szövetségeivel és szövetségeseivel együtt sikerült országa uralma alá vonni a kontinentális Európa nagy részét..
Napóleon-komplexusnak azt a tünetegyüttest nevezzük, mely leginkább az alacsony emberekre jellemző. A betegség nevét egyre inkább alkalmazzák olyanokra is, akiknek valamiféle kisebbrendűségi érzéssel küzdenek, és állandóan túlkompenzálnak az élet egyéb területein, azaz ott próbálnak meg sokkal jobban érvényesülni, hogy eltereljék mások figyelmét az őket oly nagyon zavaró hibájukról.
A Napóleon-komplexus a francia uralkodó termetére vezethető vissza, aki a maga 168 cm magasságával akkoriban mégsem számított törpének. Tény, hogy nem volt egy óriás - ám talán mintegy kompenzálásul - alacsony termetét hatalommal, hódítással, sikeres háborúkkal próbálta feledtetni. Akárcsak napjainkban a mélynövésű férfiak nagy autóikban, hogy intimebb részeikről már ne is beszéljünk.
Napóleon koronái
Napóleon császár koronázására 1804. december 2-án, nem másutt, mint a a párizsi Notre Dame-ban került sor, VII. Piusz pápa jelenlétében. Ismert érdekesség, hogy az ünnepségre két külön koronát hoztak: a Római Birodalmat felidéző babérkoszorút és Nagy Károly koronájának másolatát. Bonaparte Napóleon arany babérkoszorúval lépett be a dómba, majd a teljes ceremónián a fején viselte azt. Ám, hogy a hivatalos koronázás is megtörténjen, mintegy jelképes gesztussal a saját feje fölé emelte Nagy Károly koronáját, ám soha nem helyezte a helyére.
Ezt követően feleségét, Joséphine-t is megkoronázta. Hogy az utókornak képi formában is fennmaradjon az esemény, a császár kedvenc festője, Jacques–Louis David hivatalosan is elismert festményén örökítette meg. 1805. május 26-án a milánói székesegyházban Napóleon Lombardia vaskoronájával Itália királyává koronázta magát. 1804. május 18-án kikiáltották a császárságot, és ugyanezen a napon, stílusosan előléptette marsallá 18 legkiválóbb tábornokát, a hadsereg hűségének biztosítása érdekében.
A számkivetett
A fokozatosan felfelé törő pályaívet mégiscsak megtörte egy katasztrofális történés, mégpedig nem más, mint az 1812-es oroszországi invázió. Ha ez még nem lett volna elég, nem sokkal ezután követte a lipcsei vereség az előzőt, mellyel kezdetét vette egy baljós sorozat. 1814-ben a szövetséges hadseregek betörtek a Francia Császárság területére, lemondásra kényszerítve őt.
Ekkor került sor az ominózus száműzésre: otthonául a később sokakat megihlető Elba szigete szolgált. Napóleon szigeti kényszerpihenője után a következő évben vissza is tért, hogy száz napra újra magához ragadja a hatalmat.
Waterloo
1815. június 18. Ezt a dátumot annak idején nagyon meg kellett tanulnunk a történelem órán. Aki nem tudta fejből felmondani a felelések során, egy „azonnal ülj le, egyes"- sel el lett intézve örökre. Történt ugyanis, hogy ezen a napon, végső vereséget szenvedett minden idők legnagyobb császára, Napóleon, a waterlooi csatában. És ezt a szomorú bukást, félve attól, hogy, mint a bumeráng visszatér újra a császár, még megfejelték a győztesek egy hatalmas pofonnal: Jó messzire száműzték, egyenesen Szent Ilona szigetére, ahol aztán az 1821-ben bekövetkezett haláláig, a britek felügyelete alatt élte mindennapjait.
Egy valamit leszögezhetünk. A császárt lehet szeretni, gyűlölni, mint ahogy tették is oly sokan uralkodása idején, ám nem hinném, hogy van olyan ember a földön, aki ne ismerné, vagy ne hallotta volna valahol ezt a nevet: Bonaparte Napóleon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.