Így volt ez az ókori Mezopotámiában is, ahol az álomfejtésnek – mint általában mindennek – a jóslás volt a célja. Jósoltak a felszálló füst alakjából, vízre szórt liszt útjáról a vízfelszínen, betegségek tüneteiből, arcvonásokból, és igen, még álmokból is. A felsoroltak ugyanis mind alkalmasak arra, hogy azokban ómeneket – előjeleket – kutasson és találjon az erre specializálódott szakember, legalábbis eleink szerint.
Az ómenek keresése során minden esetben az volt a kérdés, hogy mi az, ami nem illik a képbe? Valószínűtlennek tűnő dolgokat kerestek, anomáliákat. Ómen volt, ha egy sakál a városba tévedt – hisz városba nem szoktak sakálok tévedni –, de ugyanígy előjelnek számított például, ha valaki házában fehér vagy bármilyen más színű macskát látott. A színtől, az állat ábrázatától, de akár a viselkedésétől is függhetett, hogy mi a jóslat.
Az álomjóslásnál sem volt ez másképp: a mezopotámiaiak néha egészen különös következtetésekre jutottak az álmaikkal kapcsolatban. A különböző álomfejtésre foganatosított kézikönyvek mindig „Ha..., akkor..." módszerrel adnak megoldást az álmok jelentésére, azaz ha a páciens ezt vagy azt álmodja, akkor ez meg az történik majd. Nehéz megtalálni a logikát ezekben az álmoskönyvekben, néha egészen kusza következtetésekre jutnak, és az is megeshet, hogy mai szemmel nézve egy-egy kijelentés egyenesen nevetségesnek tűnik.
Lássunk néhány mezopotámiai jóslatot!
Ha valaki álmában varjút eszik, az vagyonhoz jut.
Ha valaki álmában emberi húst eszik, nagy vagyonra tesz szert.
Ha valaki álmában megcsókolja a péniszét, akkor, amit kimond, az teljesülni fog, és bármit is óhajt, azt nem fogják megtagadni tőle.
Szóval, ha valamilyen úton-módon az ókori Mezopotámiába keverednél, és vagy olyan szerencsés, legalábbis álomfejtés szempontjából, hogy a pasik táborát erősíted, akkor ilyen módon kérhetsz magadnak akár egy hosszabb életet is...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.