Legénylakás (1960)
A műfaj nagy klasszikusa, Billy Wilder rendezése, aminek öt Oscar-díjából az egyiket a Magyarországról kivándorolt Trauner Sándor vihetett haza. A főnökeinek a lakását szerelmi légyottokra kölcsönadó Jack Lemmon minden komikus képességét felvonultatta ebben a szerepben (ó, az a teniszütővel tésztaszűrés!), Shirley McLaine a vágyott kolléganőként pedig tán sosem sziporkázott ennél jobban.
Álom luxuskivitelben (1961)
Audrey Hepburn a romkomok egyik örök királynője, két ellentétes szereptípussal: a Római vakációban ártatlan naivát, az Álom luxuskivitelben esetében a nagyvárosban nagy álmokkal próbálkozó, a felfelé törekvés közben viszont a lelkét vesztő cinikus szépséget alakított. Persze mindkét esetben igazából az őszinte szerelemre vágyva.
Annie Hall (1977)
Woody Allen az intellektuális, önironikus romantikus komédia alapművét alkotta meg ebben a filmjében, egyben filmművészeti alkotássá formálva a szerelmét és kapcsolatát a múzsájával, Diane Keatonnel. Utóbbi férfiruhái divatot teremtettek, a rákfőzős jelenet máig idézett, de egy sorban állás is fergeteges tud lenni, ha Woody Allen a legjobb formáját hozza.
Harry és Sally (1989)
Ha már minden idők romkomjainak legtöbbet idézett jeleneteiről esett szó, akkor itt a helye a Harry és Sallynek is, aminek étteremben orgazmust színlelő pillanatai bizonyosan minimum dobogósak lennének azon a bizonyos listán. Az utálatból barátságba, majd barátságból valami másba lavírozó páros története körbejárja többek között a „létezhet-e barátság férfi és nő között?" kérdést is.
Micsoda nő! (1990)
Inkább romantikus, mint vígjáték, de a meghökkentő alapötlete és a bájos poénjai miatt azért itt a helye a listánkon a Julia Robertset világsztárrá tevő filmnek is. Aminek a kezdetén egyáltalán nem egy romantikus helyzetből indul: utcán strichelő prostiként. De aztán jön a herceg, fehér ló helyett luxusautón...
Bridget Jones naplója (2001)
Egy egész generáció számára jelentett meghatározó, revelatív élményt Bridget Jones naplója könyvformában, majd a belőle készült film és folytatásai révén is. Megmutatta, hogy a saját szorongásainkon és önértékelési problémáinkon is lehet nevetni, és a méretes nagymamabugyik sem zárják ki annak lehetőségét, hogy az ember lányáért Hugh Grant és Colin Firth bunyózzon össze.
Igazából szerelem (2003)
A romkom zsánerét a karácsonyi film történettípusával párosította össze ez az angol vígjáték, és hogy milyen jól tette, azt kiválóan megmutatja minden évben a tévécsatornák ünnepi műsora, aminek szinte kötelező darabja. A karácsony néhány napját több szereplő párhuzamos történetszálán végigkövető film minden konfliktusának végül az a tétje: mernek-e a hősei a szívükre hallgatni?
Scott Pilgrim a világ ellen (2010)
A millenniál, avagy Y-generáció tökéletes romantikus vígjátékát alkotta meg Edgar Wright a Scott Pilgrim a világ ellen révén: képregényes ihletés, a vágyott lányért annak gonosz exeivel videojátékos-szuperhősös formában megküzdő főhős, szarkasztikus és szupervicces humor, cuki pillanatok. Egy igazi kultfilm, merthogy a romkomok között is akadhat ilyen.
Palm Springs (2020)
A világjárvány idejének romantikus komédiája, hisz mi fejezhetné ki jobban a pandémiás karanténok korszakának életérzését, mint egy olyan történet, aminek főhősei ugyanabba a napba vannak bezárva újra és újra? A jól ismert képletet ráadásul azzal bonyolította a Palm Springs, hogy ezúttal egy páros éli át az időhurkos helyzet minden lehetőségét és kínját, így a szerelem is újabb és újabb megvilágításba kerül.
+1 Beugró a Paradicsomba (2022)
Október 6-án kerül a mozikba Julia Roberts és George Clooney közös filmje, amiben az egykori szépségideálok visszatérnek a romkom műfajához, egy elvált házaspár tagjait alakítva. Kettejük filmbeli lánya ugyanis épp arra készül, ami a romantikus komédiák történetének egyik kötelező eleme: az esküvőre. Ezt az esküvőt azonban a távoli Balin pont megakadályozni szeretnék a szülők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.