A kelet-közép Egyiptomban található vallási központ padlója alatt rejtőző titokzatos gránit sír vizsgálata során derült fény II. Ramszesz nyughelyére. A fáraó, akit Nagy Ramszeszként is ismernek, Kr. e. 1279 és 1213 között uralkodott. Az ő tiszteletére épített hatalmas szobrok és épületek jelentették Egyiptom hatalmának utolsó csúcsát.
Eredetileg egy főpap maradványait találták a szarkofágban, de a legújabb felfedezés szerint a főpap eltávolította a fáraó múmiáját és koporsóját, hogy újra felhasználhassa azokat. Frédéric Payraudeau egyiptológus, a párizsi Sorbonne Egyetem tanára és kutatója, a múlt hónapban fedezte fel a fáraó sírját, miután újra megvizsgált egy 2009-ben Abydosban talált gránittöredéket. A kődarab korábban figyelmen kívül hagyott feliratot tartalmazott, amely így szólt: "II. Ramszesz maga", a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont fordítása szerint.
Nagyon bizonytalan voltam, amikor elolvastam az eredményeket. Megkérdeztem amerikai kollégámat, hogy újra tanulmányozhatom-e az ügyet, amit ő elfogadott, tekintettel az eset összetettségére. Kollégáim úgy vélték, hogy a 'király' szóval ellátott kartus a Kr. e. 1000 körül Dél-Egyiptomot irányító főpapot, Menkheperrét jelölte. Azonban ez a kartus valójában az előző gravírozásból származott, és így az eredeti tulajdonosára utalt
- nyilatkozta Payraudeau.
Payraudeau elmagyarázta, hogy a szarkofágon a Ramszesz idején királyok számára fenntartott beavatási történetet, a Kapuk Könyvét is ábrázolták. „A királyi kartus II. Ramszesz koronázási nevét tartalmazza, amely kizárólag rá jellemző, de ezt a kő állapota és egy második, az újrafelhasználás során hozzáadott gravírozás eltakarta” – tette hozzá.
Korábban az archeológusok megállapították, hogy II. Ramszesz arany koporsóban volt eltemetve, amelyet az ókorban elloptak, majd egy alabástrom szarkofágba helyezték, amely később megsemmisült. Ezeket a darabokat egy nagy gránit szarkofágba helyezték, amelyet Menkheperrê mintegy 200 évvel később ellopott újrahasznosítás céljából.
Payraudeau szerint: „Ez a felfedezés újabb bizonyítéka annak, hogy ebben az időben a Királyok Völgye nemcsak fosztogatás, hanem a temetkezési tárgyak későbbi uralkodók általi újrafelhasználásának tárgya is volt."
II. Ramszeszt széles körben az ókori Egyiptom legnagyobb hatalmú és legismertebb fáraójának tartják. Több katonai expedíciót vezetett, és kiterjesztette az egyiptomi birodalmat Szíriától keleten Núbiáig délen. Ő volt Egyiptom 19. dinasztiájának harmadik fáraója.
2022-ben egyiptomi és angol tudósok 3D modellezéssel rekonstruálták a fáraó arcát koponyájának CT-vizsgálata alapján. Ez volt az első "tudományos arcrekonstrukció" a fáraóról, amelyet koponyájának CT-vizsgálata alapján készítettek. A Kairói Egyetemről Sahar Saleem, aki a modellt készítette, így írta le a fáraót: „Képzeletemben II. Ramszesz arca a múmiájának arca alapján alakult ki. Az arcrekonstrukció azonban segített élő arcot adni a múmiának. Úgy találom, hogy az újraalkotott arc egy nagyon jóképű egyiptomi személy, jellegzetes arcvonásokkal, amelyek jellemzőek II. Ramszeszre – a kiemelkedő orr és az erős állkapocs."
Caroline Wilkinson, a Liverpool John Moores Egyetem Arclaboratóriumának igazgatója, részletezte a fáraó rekonstrukciója során alkalmazott tudományos folyamatot. „A koponya CT-modelljét vesszük, amely megadja a koponya 3D alakját, amit be tudunk vinni a számítógépes rendszerünkbe. Ezután egy előre modellezett arc anatómiai adatbázissal rendelkezünk, amit importálunk, majd a koponyához igazítunk. Így gyakorlatilag az arcot építjük fel, a koponya felületétől az arc felületéig, az izomzaton, a zsír rétegeken, majd végül a bőrrétegen keresztül.” Hozzátette: „Mindannyiunknak nagyjából ugyanazok az izmai vannak ugyanazokkal a kiindulópontokkal és kapcsolódási helyekkel. Mivel mindannyiunknak kissé eltérő arányai és alakja van a koponyánknak, enyhén eltérő formájú és arányú izmok lesznek, és ez közvetlenül befolyásolja az arc formáját.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.