A munkahelyi őszinteség alapvetően elengedhetetlen, de vannak olyan helyzetek, amikor a teljes igazság elmondása nem feltétlenül a legjobb döntés. Hazudni a főnöknek soha nem ajánlott hosszú távon, de vannak olyan szituációk, amikor egy kis füllentés vagy az igazság enyhe elferdítése kíméletesebb, mint a nyers valóság. Az alábbiakban bemutatunk öt olyan helyzetet, amikor talán jobb, ha az igazságot diplomatikusan kezeled.
Képzeld el, hogy a főnököd egy meetingen tévesen emlékszik valamire, például egy múltbéli projektre vonatkozó részletre, de a tévedés nem befolyásolja az aktuális megbeszélés sikerét. Ilyenkor nincs szükség arra, hogy nyilvánosan kijavítsd őt, különösen, ha a helyzet nem igényli a pontosítást. Az ilyen szituációkban egy „Igen, emlékszem, hogy valami hasonló történt” típusú válasz tökéletes lehet anélkül, hogy kellemetlen helyzetbe hoznád őt vagy magadat.
Előfordulhat, hogy a főnököd ötlete vagy döntése nem felel meg a te elképzeléseidnek, de mégsem szükséges minden esetben nyíltan szembehelyezkedni vele. Ha nem kérik ki kifejezetten a véleményedet, egy diplomatikus „Jól hangzik, támogatni fogom a megvalósítást” vagy „Ez egy érdekes megközelítés, nézzük meg, hogyan működik” válasz elegendő lehet. Ilyenkor nem szükséges nyíltan szembeszállni a főnivel, főleg, ha a döntés nem befolyásolja jelentősen a munkádat.
A főnökök időnként rákérdeznek a csapat hangulatára vagy arra, hogy a kollégák hogy érzik magukat. Ha épp egy stresszes időszakon mész keresztül, de nem szeretnél konfliktust vagy feszültséget generálni, néha a „Minden rendben, csak kicsit elfoglalt vagyok most” válasz elfogadhatóbb, mint a teljes őszinteség. Természetesen, ha komolyabb problémákról van szó, azokat hosszú távon nem szabad figyelmen kívül hagyni, de néha jobb a megfelelő pillanatra várni, hogy őszintén beszélhess róluk.
Mindannyian hibázunk időnként, és a kisebb baklövések általában könnyen korrigálhatók. Ha egy apró tévedésről van szó, amelynek nincs hatása a végeredményre, és már meg is oldottad, nem feltétlenül kell ezt jelentened a főnöködnek. Például, ha véletlenül egy e-mailt rossz címre küldtél, de még időben visszavontad, nincs szükség arra, hogy a főnököt ezzel terheld. Az ilyen helyzetekben a „Minden rendben, időben megoldottam” elegendő lehet anélkül, hogy részleteznéd a történteket.
Vannak olyan esetek, amikor egyszerűen nem szimpatizálsz a főnököddel – ez természetes, hiszen nem minden munkahelyi kapcsolat működik zökkenőmentesen. Azonban, ha nem akarod bonyolítani a munkahelyi viszonyokat, jobb, ha ezt magadban tartod. Ha a főnököd megkérdezi, hogy milyen a kapcsolatotok, érdemes inkább egy semleges vagy pozitív választ adni, mint például: „Jól együtt tudunk működni, és a feladatokat gördülékenyen végezzük.” Ez megakadályozza a feszültségek eszkalálódását, és megőrzi a professzionális légkört.
Mindig figyelj arra, hogy milyen helyzetben, hogyan kommunikálsz – a hiteles, átgondolt és tapintatos kommunikáció hosszú távon mindig kifizetődik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.