Ezeket a bankjegyeket nem cserélik vissza Magyarországon

sérült Euro
Shutterstock - Kamil Zajaczkowski
pénz euro Magyar Nemzeti Bank
Napjainkban kétségtelenül a bankkártya a legnépszerűbb fizetési eszköz, azonban akadnak bőven, akik még mindig hordanak magukkal készpénzt is. A készpénz hátránya, hogy olykor megsérülhet: mi a teendő ilyenkor? És mi van akkor, ha a sérült bankjegy nem magyar forint, hanem euró?

Bizonyára sokak számára ismerős az érzés, amikor véletlenül a farmerzsebben marad egy bankjegy és mire megtaláljuk, már sérült, szakadt állapotban van; de olyan is előfordult már a történelemben, hogy a nadrággal együtt a bankjegy véletlenül bekerül a mosásba. Ilyenkor foghatjuk a fejünket – főleg, ha egy magasabb számjegyet tartalmazó bankjegyről van szó, de ha szerencsénk van – és magyar forintról van szó –, akkor olyan állapotban kerül ki a mosógépből, hogy bátran visszavihetjük a bankba, vagy a postára: minden zokszó nélkül kapunk helyette egy másikat. A Magyar Nemzeti Bank tájékoztatása szerint a bankjegy akkor sérült, ha szakadt, kopott, összefirkált, vegyszerezett és akkor számít hiányosnak, ha legalább egy 3x3 milliméteres lyuk található rajta. Az ilyen esetekben a sérült bankjegyeket mindenféle vizsgálódás nélkül átváltják a bankok és a posták is. Ha viszont nem tudják megállapítani a pontos címletet, akkor a jegybank bevizsgálja és csak a vizsgálat után van lehetőség a cserére.

bankjegy
A sérült magyar bankjegyet a bankokban és a postákon cserélhetjük ki
Forrás: Shutterstock

Szakadt bankjegy cseréje

A szakadt bankjegy esetében nem árt tudni, hogy csak abban az esetben lehetséges a csere, ha a bankjegynek több, mint a felét birtokoljuk. Hiába szakítunk tehát ketté pár tízezrest – azt remélve, hogy megduplázhatjuk a pénzünket – nem fogunk sikerrel járni. Abban az esetben viszont, ha a kettészakított bankjegy minkét fele megvan, kaphatunk érte egy újat.

Festékfoltos bankjegy

A festékfoltos bankjegy esetében jó, ha vigyázunk, mert valószínűleg lopott, hamisított pénzről van szó. Ha festékfoltot látunk a bankjegyen, akkor semmiképpen se fogadjuk el.

Az euró esetében nehezebb a dolgunk

A sérült, szakadt eurós bankjegyek cseréjére – az Európai Központi Bank tájékoztatása szerint – csak azokban a nemzeti központi bankokban van lehetőség, amelynek országai tagjai az euróövezetnek. Mivel Magyarország nem tagja az eurózónának, így a Magyar Nemzeti Bank nem vált be eurót. Ha szakadt, rongált, vagy sérült euró van a birtokunkban, akkor az euróövezet nemzeti központi bankjaihoz kell fordulnunk vele, amelyek abban az esetben cserélik ki a bankjegyet, ha a sérült bankónak több, mint a fele megvan, vagy bizonyítékunk van arra, hogy a hiányzó rész megsemmisült. Ha a sérült bankjegy megfelel ezeknek a kritériumoknak, akkor az Európai Központi Bank tájékoztatása szerint a bankjegy térítésmentesen kicserélhető az euróövezet központi bankjaiban.

Euróval történő fizetés esetében tehát érdemes odafigyelni a visszajáróra, mielőtt beledobjuk a pénztárcánkba: ha szakadt, összefirkált, vagy sérült bankjegyet kapunk, ne fogadjuk el – ezzel megelőzhetjük a későbbi macerás folyamatokat.


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.