Mutáns állatok Csernobilban: radioaktív pókok, farkasok és hiúzok élőhelye lett az atomkatasztrófa környéke - Videó

atomkatasztrófa csernobili atomkatasztrófa mutáns állatok csernobil
Az emberek 1986-ban elhagyták a területet, amely ma már turisztikai céllal látogatható. Csernobil és Pripjaty környékét ma mutáns állatok népesítik be, amelyek érintésre fertőzőek.

Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa az egész világot megrázta. Az atomerőmű felrobbanásának - már akkor tudták - beláthatatlanok a következményei. Az ott élők és a tragédiát követően ott dolgozók közül sokan kínhalált haltak. Az ukrajnai Pripjaty és Csernobil mára turisztikai célponttá vált, az HBO Csernobilról készített sorozata is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megnőtt az érdeklődés a nukleáris katasztrófa sújtotta terület iránt. A atomerőmű robbanásának körmyezetében folynak a kutatások: vizsgálják, hogy közel 40 évvel az atomkatasztrófa után hogyan változott az élővilága. 

Csernobil szellemvárossá változott: az állatok radioaktívak
Csernobil szellemvárossá változott: az állatok radioaktívak
Forrás: Shutterstock

Mutáns állatok élőhelye mára Csernobil 

Bár az emberek elhagyták a területet, az állatok ott maradtak, és a kutatásokból kiderül, a Csernobil és környékén élő állatok erősen radioaktívak. 

A farkaspopuláció meghétszereződött

A csernobili katasztrófa után az első lombhullás követően a fák vörös árnyalatot öltöttek, a reaktor közvetlen közelében lévő területet Vörös erdő néven emlegetik, ahol a radioaktív farkasok csúcsragadozók, egyes tanulmányok szerint populációjuk körülbelül hétszer akkora, mint a hasonló helyeken. Az állatok messzire elbarangolnak, ami problémát jelent, mivel tetemük érintésre mérgező. 

Csernobil furcsa fekete gombái segíthetik a tudományt

Öt évvel a katasztrófa után, 1991-ben távolról irányított robotok felfedeztek egy koromfekete gombát, amely a reaktorok belsejében nőtt. A Kijevi Mikrobiológiai és Virológiai Intézet mikrobiológusokból álló csapata kíváncsiságtól vezérelve rendszeresen látogatni kezdte a területet.2016-ban a SpaceX és a NASA melanizált gombákat küldött az űrbe, hogy kiderítsék, vajon enyhíthetik-e az ottani sugárzást. A bioRxiv 2020-ban megjelent, jelenleg szakértői értékelés alatt álló tanulmánya szerint a gombák körülbelül két százalékkal csökkenthetik a sugárzás szintjét az űrben, ami potenciálisan „negligálhatja a Mars felszínén lévő sugárzási környezet éves dózisegyenértékét”, megkönnyítve az űrhajósok számára az űrben való életet.

Visszatértek a hiúzok, mutáns fecskék születnek, a tehenek teje mérgező

2014-ben az ember által nem lakott helyre - az onnan rég elvándorolt - hiúzok is visszatértek, a madarakat - mint például a fecskéket, amelyek torz csőrrel, fura tollakkal és testfelépítéssel születnek  - pedig minden másnál jobban érintette a nukleális csapadék. A csernobili tilalmi övezetben állítólag  249 radioaktív madárfaj található - írja a Ranker. Annak ellenére, hogy viszonylag normálisnak tűnnek, a zóna közelében lévő tehenek mérgező, fogyasztásra alkalmatlan tejet termelnek és ugyanitt medvék és vaddisznók is felbukkannak. 

Radioaktív pókok szövik a hálójukat

A tudósok felfigyeltek a furcsa alakú póhálókra is, amelyek teljesen másképp néznek ki, mint amit megszoktunk. Arra jutottak, hogy ezek az állatok is radioaktívak, érintésük veszélyes. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.