Légy résen: a hazugság 5 árulkodó jele

hazugság
Shutterstock - fizkes
kommunikáció hazug hazugság
Legnagyobb bánatunkra nem mindig tudjuk elkerülni, hogy olykor áldozatául essünk a hazug embereknek. Ha viszont figyelünk és észrevesszük a hazugság jeleit, egy lépéssel előrébb járhatunk.

Ellenkezik a társadalmi normákkal, ennek ellenére az emberi kommunikáció szerves része a hazugság, mely mélyen gyökeret vert a kultúrában. Rémes érzés, ha valaki hazudott nekünk, ám nincs minden veszve, némi rutinnal megelőzhetjük: ugyanis több jel utalhat arra, hogy beszélgetőpartnerünk száján épp hazugság esik ki.

hazugság
Egy kis odafigyeléssel észrevehető a hazugság
Forrás: Shutterstock

1. Megváltozott beszédmód

A szakértők megfigyelései szerint, ha valaki épp hazudik, megváltozik a beszédmódja. Lassabban vagy épp gyorsabban beszél a szokásosnál, szókincsétől teljesen szokatlan szavakat kezd el használni, mintha nem ugyanaz a személy lenne. Hazugságról árulkodhat még az eltérő hanghordozás is.

2. A hazug ember testbeszéde

Amikor arra gyanakszunk, hogy hazudnak nekünk, érdemes figyelni az illető testbeszédét. Ha izeg-mozog, fészkelődik, haját babrálja, erősen gesztikulál, összefonja a karját vagy keresztbe teszi a lábát, akkor van esély rá, hogy épp hazugsággal próbál ámítani minket.

 Megfigyelések szerint ilyenkor agyunk hazudna, de a test nem engedelmeskedik, ezért áll testünk védekező pozícióba.

3. Túl részletes, nyakatekert sztori a hazugságot leplezi

Ha egy személy valóban átélt egy történetet, elmesélésekor nem ragad le jelentéktelen részleteknél, hisz azok mindenki számára egyértelműek. Amikor viszont nyakatekert, túl részletes sztorit ad elő neked valaki, olyan nüansznyi dolgokkal, amik lényegtelenek a nagy egész szempontjából, akkor ideje elkezdened gyanakodni, hogy fejétől bűzlik a hal. 

Ilyenkor a hazug ember önmagát is meg akarja győzni hamis szavai igazságtartalmáról.

4. Kitérés a kérdések elől, homályos válaszok

Kényelmetlen kérdések elől való kitérés árulkodó jele a hazugságnak. Amikor valaki egy könnyen megválaszolható kérdésre homályos, követhetetlen választ ad, esetleg gyorsan eltereli a témát, rendkívül átlátszó viselkedés. Minél kevesebb információt oszt meg velünk, annál kevésbé tudjuk ellenőrizni azok igazságtartalmát.

5. Hazug nyelvsémák – harmadik személyre mutogatás

Érdekes megfigyelés, hogy aki nem mond igazat, az rendszerint harmadik személyű névmásokat használ, gyakran konkrét személyt is megemlít, illetve trágár szavakkal fűszerezi mondatait. Ezzel tudat alatt távol akarja tartani magától a kitalált sztorit, hogy elkerülje a személyes érintettséget.

A fent említett jelek utalhatnak hazugságra, de ahhoz, hogy pálcát törhessünk valaki felett, bizonyítani is kell a hazugságot.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.