Nem csak a testével hódított a történelem leghíresebb magyar kurtizánja

Pilisy Róza kurtizán
Wikipédia -
bordélyház kurtizán irodalom műveltség
Schumayer Rozália – művésznevén Pilisy Róza bordélyházába olyan híres magyar írók, költők, grófok jártak, mint Krúdy Gyula, Heltai Jenő, Endrődi Sándor, Ábrányi Emil, Zichy Jenő, Batthyány Elemér, Apponiy Albert és Andrássy Gyula. A leghíresebb magyar kurtizán még élete szerelméért sem volt hajlandó felhagyni hivatásával.

Pilisy Róza – született nevén Schumayer Rozália – 1857. december 1-jén látta meg a napvilágot Pilisen. Szinnyei József bibliográfus szerint apja egy ismeretlen katonatiszt volt, aki elcsábította egy pilisi orvos lányát – Láng Borbálát. Szülei korán meghaltak, így az árván maradt Rózát a források szerint nagyszülei nevelték fel. 17 évesen szerelmével – egy huszártiszttel – megszökött otthonról és Budapestre költözött. A kapcsolatuk rövid időn belül véget ért – a férfi állítólag egy éjszaka után elhagyta – így Róza teljesen magára maradt. Mivel szégyellte magát, haza már nem mert menni, ezért úgy döntött, hogy megpróbál egyedül boldogulni a fővárosban. Először virágárusként, majd kurtizánként. 

Pilisy Róza kurtizán
A férfiak odáig voltak a kurtizán szépségéért és kifinomult irodalmi ízléséért
Forrás: Wikipédia

Virágboltból a bordélyházba - A művelt kurtizán története

A szakítást követően Pilisy Róza egy virágboltban kezdett dolgozni a Szervita téren. A karcsú, szőke, kék szemű szépség hamar felkeltette a város előkelő, gazdag férfijainak figyelmét – akik nem csak a fiatal lány külsejéért rajongtak, hanem rendkívüli intelligenciája és kifinomult irodalmi ízlése is vonzó volt számukra. Róza ugyanis romantikus írásokat publikált több neves újságban – álnéven.

Gróf Apponyi Albert halálosan beleszeretett a lányba; lakást vett neki a Semmelweis utcában, ahol minden nap meglátogatta őt, és tanárokat fogadott mellé, hogy Róza műveltsége kivirágozhasson. A kapcsolat azonban nem tartott sokáig: 4 hónap múlva szakítottak, mert a gróf megijedt attól, hogy titkos románcuk az emberek fülébe jut. A lány megtarthatta a lakást, ám újra pénzkereseti lehetőség után kellett néznie.

Márai Sándor így ír a lányról a Szindbád hazamegy című regényében:

A lépcsőház egyik szögletében, felfedezte a hirdetések között annak a belvárosi virágkereskedő cégnek címtábláját is, melynek tulajdonosa valamikor az irodalmi ízléséről híres Róza volt, a szépek szépe, a legkedvesebb, aki később irodalmi szalont tartott fenn az Újvilág utcában, s termeiben a velszi herceg és az a mélyen vallásos magyar gróf is megfordult, kinek barátsága talán a legnagyobb kitüntetés és kegy volt a régi világban egy szép és tehetséges nő számára. Itt kezdte Róza, ebben a virágüzletben – gondolta most Szindbád.

Róza hamar feltalálta magát: a lakásból gyönyörű szalont varázsolt, ahol előkelő urak, híres magyar költők, írók élvezhették a társaságát. A férfiak versengtek Róza kegyeiért; odáig voltak a szépségéért és kifinomult irodalmi ízléséért – igyekeztek meghódítani, elcsábítani a fiatal tehetséget – Róza ugyanis nagyon megválogatta a hódolóit. Csak olyanok fordulhattak meg nála, akik művelt, előkelő, irodalomban jártas személyek voltak és kizárólag olyanokkal bújt ágyba, akikkel élvezte a szexet. Hamarosan híres írók, politikusok, de még hercegek és királyok is megfordultak a „magyar kaméliás hölgy” otthonában. Egyes források szerint közte és „kuncsaftjai" között sosem esett szó anyagiakról – a férfiak távozás előtt az éjjeliszekrényen hagytak egy vastag borítékot.

Magyar utca 20.

Az évek során Róza tetemesebb vagyonra tett szert, így megvásárolta első bordélyházát, amely egy hatalmas, kétemeletes ház volt a Magyar utca 20. szám alatt. Egy 1897-es újságközlés szerint a gyönyörűen berendezett bérházban árva leányokat alkalmazott, akiket „kézimunkára és házi teendőkre” tanított.

A pazarul berendezett ház bútorait Thék Endre faragta, aki az Operaház, a Budavári Palota és a Parlament famunkáinak készítője volt – Krúdy szerint a híres famunkás nem csupán a szép bútorokat, hanem a gyönyörű hölgyeket is szerette – így történhetett, hogy a magyar miniszterelnök íróasztala és a korszak leghíresebb kurtizánjának gyönyörű baldachinos ágya ugyanazon mester munkája volt.

Krúdy Gyula nem véletlenül tudott pontos információkkal szolgálni a Magyar utcai bordélyház berendezését illetően – ugyanis ő maga is rendszeres látogatója volt a „kaméliás hölgy” fényűző szalonjának. Műveiben többször is említést tesz Rózáról – A vörös postakocsiban Madame Louise alakjában meséli el a „különös nő” történetét.

Tehát Madame a virágot árulta egy kis Szervita téri üzletben, de este regényeket írt és olvasott. Azonkívül mindennap hosszú levelet váltott Fritzcel, az ulánus kapitánnyal (amely szokását mindvégig megtartotta). Madame szép volt, ifjú volt, mint költők műveiben olvashatjuk, a legszebb nő volt Pesten.

Szerelme miatt lett öngyilkos 

Róza a nála tíz évvel fiatalabb, nem túl tehetséges író, ám annál bohémabb jellemű, Pekár Gyulába szeretett bele, akit 3 évig ostromolt szerelmével. Amikor végre sikerült magába bolondítania a férfit, a fiatal író a Magyar utcai bordélyház bezárását követelte Rózától és kérte, hogy menjen hozzá feleségül. A nő azonban hallani sem akart erről. 

1894-ben megjelent az újságokban, hogy Pilisy Róza, a „magyar kaméliás hölgy” öngyilkosságot kísérelt meg egy revolverrel. A golyó átfúrta a tüdejét, és bár napokig élet-halál között volt, az orvosoknak végül sikerült megmenteniük az életét. 

A helyszínre érkező orvos szerint az önkezűség ténye erősen megkérdőjelezhető volt. Szerinte a lövés szöge és a lőpornyomok egyértelműen arra utaltak, hogy Rózát megpróbálták meggyilkolni – ráadásul a szomszédból Pekár Gyulát látták aznap feldúlt állapotban távozni a nő lakásából. Pilisy Róza ragaszkodott vallomásához, miszerint öngyilkosságot akart elkövetni – tettének okát azonban soha nem árulta el.

Krúdy Gyula
Krúdy Gyula műveiben többször is említést tesz Rózáról
Forrás: Wikipédia

Halála

Az I. világháború idejére a „kaméliás hölgy” népszerűsége jelentősen csökkent, így az asszony visszavonult és élete utolsó éveit egyedül, magányosan töltötte. 1931-ben – halálakor – Krúdy Gyula írt nekrológot. Élete során több novellája és regénye is megjelent, amelyeket – Klarisz és Gentry asszony álnéven írt. 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.