Talán nincsen gardrób melltartó nélkül, talán van. Mit nevezünk melltartónak? Annyiféle van már, hogy igazából nehéz egy cikkbe összeszedni mindent erről a ruhadarabról, így ebben a cikkben kifejezetten azzal a hölggyel foglalkozunk, aki kitalálta a melltartót. Miért tette?
A melltartó a különböző évtizedekben különböző szerepet játszott. Ezeket is sorra vesszük, de először kiderítettük, hogy ki és miért találta ki ezt az ellentmondásos ruhadarabot.
Néhány forrás arra utal, hogy a melltartó vagy hasonló ruhadarab már az őskorban is létezett. Római mozaik a szicíliai Villa Romana del Casale-ban a Kr.u. 4. századból, illetve Krétán az 1300-as évekből származó mozaik is ábrázol melltartót viselő nőt. Indiában a melltartó szerű ruhadarabról az első említés a 7. századi Harshavardhana király uralkodásának idejéből származó irodalomban van, Kínában pedig a Ming-dinasztia idején, a 14-17. században a nők selyemmellényt viseltek.
A középkori ruházat kötött volt, a fűző és a merevítő támaszt nyújtott, és amikor az 1500-as években a fűző kötelező lett, a nők alakja örökre megváltozott. A fűző szoros befűzése a helyén tartotta a mellet, majd ez maradt az egyetlen melltartó lehetőség évszázadokon át.
A 19. század végén a bálnacsont fűzőkbe csészéket tettek, valamint megjelent az „egészségügyi fűző”, ami kevésbé szorított. 1889-ben Franciaországban az első melltartó, a „corselet gorge”, Herminie Cadolle-tól származik, aki két különálló darabra vágott egy fűzőt. Az eredetileg készletként árult „Cadolle-féle corselet gorge” egy derékformázót és egy „a keblek megtartására tervezett és a vállak által megtámasztott”, pántokkal ellátott felsőt tartalmazott.
1893-ban Marie Tucek megalkotta a merevítős melltartó előfutárát. A tervező amerikai szabadalmat kapott egy olyan melltartóra, amely mindkét mell számára külön zsebbel, fémlemezzel és vállpántokkal volt ellátva.
A melltartót a 19 éves Mary Phelps Jacob 1910-es találmányának tulajdonítják a szakértők. Jacob egy bálra vásárolt egy áttetsző ruhát, de nem talált hozzá passzoló fűzőt, mert minden kilátszott a ruha alól. Két selyemzsebkendőt szalaggal összefogott, és megalkotta az első melltartót. Miután barátai és ismerősei is kértek a melltartóból, elkezdte a gyártást. A dizájnt 1914-ben szabadalmaztatta.
1932-ig kellett várni, hogy megszülessenek a kosárméretek az A,B,C,D betűzéssel, amelyeket aztán a kismama melltartók követtek. Az 1940-es években a megérkezett a nejlon, aminek köszönhetően sokkal nagyobb lett a választék.
A második világháború alatt megszületett a hegyes kosarú „torpedó” melltartó, majd ezt követte az 1950-es években a „golyós melltartó”, amely kúpos kosárral rendelkezett. Marilyn Monroe, Jayne Mansfield és Lana Turner is gyakran viselte a melltartót.
Az 1960-as években feminista mozgalmak inkább elégették volna a melltartókat azok kényelmetlensége és szorítása miatt. Az 1970-es években sem volt ez másképp, ám ekkor megszületett a sportmelltartó. 1977-ben Lisa Lindahl, Hinda Miller és Polly Smith összeillesztettek két sportpántot és „Jogbra”-nak nevezték el.
Az 1980-as években már H és K kosárméretetek is léteztek, miközben a sztárok között is egyre többen viseltek melltartót divatból és meghökkentésből, mint Madonna vagy Garce Jones.
Az 1990-es években a nyugati világ női már különböző melltartók közül válogathattak. Megszületett a pushup melltartó, a merevítős és merevítő nélküli melltartók, miközben számtalan stílus és anyag is elérhetővé vált. Természetesen számos márka kifejezetten a szexi verziókat népszerűsítette előnyben, de vannak plus-size, bőrszín és testalkat fókuszú fehérneműgyártók is, akik még több félét ajánlanak.
A 2000-es években a testpozitivitás, majd a 2010-es években s portalkat nyert egyre nagyobb teret, így egyre több márka kezdett el kényelmesebb kialakítású melltartókat készíteni. A drót nélküli melltartók után, a sportmelltartók is egyre népszerűbbek lettek, ám rengetegen a melltartó elhagyása mellett döntenek manapság is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.