A mérgező szömörce rokona az ehető fajtának ám eltérő jellemzőkkel bír. A mérgező szömörce, vagyis a Toxicodendron vernix, egy olyan mérgező növény, amely fehér bogyókat terem, míg az ehető szömörce vöröses színű gyümölcsöt hoz. A mérgező szömörce érintése gyulladt, viszkető csalánkiütéseket okozhat a bőrön, és semmiképpen sem szabad elfogyasztani. Nagyon fontos, hogy ne keverjük össze a szömörcét a mérgező szömörcével! Mivel a szömörce és a mérgező szömörce megkülönböztetése szakértelmet igényel, soha ne próbálj saját magad gyűjteni belőle. Ismerd meg cikkünkből az ehető szömörce jótékony előnyeit!
A szömörce egy piros bogyójú növény, amelyet porrá őrölve gyógynövényként és fűszerként is használnak. Segíthet például a vércukorszint szabályozásában és az izomfájdalom enyhítésében, de még további kutatásokra van szükség ezen hatások megerősítéséhez.
A Rhus coriaria – vagy szíriai szömörce – az a fajta, amelyet leggyakrabban termesztenek kulináris célokra és gyógynövényként. A szömörcét a nagy, sűrű, élénkvörös, borsó méretű gyümölcscsomói jellemzik. A friss gyümölcsökből teát lehet főzni, de leggyakrabban szárítják és porrá őrlik, így aromás illatú fűszerként használható. A sumac nevű szömörceféle különösen népszerű a közel-keleti gasztronómiában. Ahogy sok más fűszer, a szömörce is fokozza az ételek ízét és színét. A szömörce citrusos illatú, és jellegzetesen savanykás ízű, amely hasonlít a citromléhez. Szárított és őrölt formájában a szömörce durva, szemcsés textúrájú.
Az őrölt szömörce remekül kiemeli az ételek savasságát, frissességét és színét. Gyakran használják fűszerkeverékek, szószok és öntetek ízesítésére, és elengedhetetlen összetevője a közel-keleti za’atar fűszerkeveréknek.
A fentiek alapján látható, hogy a szömörce leginkább kulináris fűszerként ismert, de a hagyományos gyógyászatban is régóta használják. Bár a szömörce emberi szervezetre gyakorolt hatásairól még kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésre, korai kutatások szerint lehetnek egészségügyi előnyei.
Egyes kutatások szerint a szömörce számos hasznos tápanyagot tartalmaz, például rostokat, egészséges zsírokat és néhány alapvető vitamint. Egy 2014-es elemzés szerint a szárított szömörce összetétele nagyjából 71%-ban szénhidrátból, 19%-ban zsírból és 5%-ban fehérjéből áll. A szömörce zsírjának jelentős része kétféle zsírsavból, az olajsavból és a linolsavból származik. Az olajsav egy olyan egyszeresen telítetlen zsír, amelyet gyakran a szív egészségével hoznak összefüggésbe. Emellett ez az elsődleges zsírfajta más gyakori növényi alapú élelmiszerekben is, mint például az olívabogyóban és az avokádóban. A linolsav egy nélkülözhetetlen többszörösen telítetlen zsír, amely segít az egészséges bőr és sejthártyák fenntartásában. A friss szömörce gyümölcsének több mint 14%-a rostból áll, ami fontos a jó emésztéshez.
A szömörce számos antioxidáns vegyületben bővelkedik, és szakértők szerint ez lehet a fő oka széleskörű terápiás lehetőségeinek. Különféle, erős antioxidáns hatású vegyületeket tartalmaz, mint például tanninokat, antociánokat és flavonoidokat. Az antioxidánsok segítenek megvédeni a sejteket a károsodástól és csökkentik a szervezetben az oxidatív stresszt.
Bizonyítékok utalnak arra is, hogy az olyan élelmiszerekben található antioxidánsok, mint a szömörce, hozzájárulhatnak a gyulladás csökkentéséhez. Emellett segíthetnek a gyulladásos betegségek, például a szívbetegség és a rák megelőzésében.
Egyes kutatások szerint a szömörce hatékony eszköz lehet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében és a vércukorszint szabályozásában. Jelenleg azonban további vizsgálatok szükségesek annak megállapításához, hogyan illeszthető be a leghatékonyabban a cukorbetegség kezelésébe.
Egy 2016-os kutatás során 40 egészséges ember kapott szömörcét tartalmazó italt vagy placebót annak vizsgálatára, hogy a szömörce képes-e enyhíteni az izomfájdalmat. A 4 hetes vizsgálat végére a szömörcét fogyasztó csoport tagjai számottevően kevesebb edzés által okozott izomfájdalomról számoltak be, mint a placebó italt fogyasztók.
A szömörcét kapó csoportnál jelentős mértékben növekedett a keringő antioxidáns szint is, ami a kutatók szerint hozzájárulhatott a fájdalomcsillapító hatáshoz.
Noha ezek az eredmények ígéretesek, további kutatások szükségesek annak megértéséhez, hogyan használható a szömörce az izomfájdalom enyhítésére vagy a sportteljesítmény támogatására szélesebb körben.
Hazánkban a sárga cserszömörce (Cotinus coggygria) és az ecetfa (Rhus typhina L.) a két legelterjedtebb szömörcefaj, amelyek nem mérgezőek, de ma megérintjük őket az irritációt okozhat. A sárga cserszömörve hasonló gyógyhatásokkal rendelkezik, mint a sumac. A növényből készített főzet hatásos gyulladáscsökkentő és fertőtlenítőszer. Belsőleg bélhurut, gyomor- és bélvérzés ellen, külsőleg fogíny- és torokgyulladásra öblögetőként alkalmazható. Aranyeres bántalmak esetén pedig ülőfürdőként ajánlott.
Azonban mindig konzultálj egészségügyi szakemberrel, mielőtt szömörce kiegészítőket adnál a wellness rutinodhoz, hogy meggyőződj róla, hogy azok biztonságosak és megfelelőek számodra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.