Mindenhatót játszik és gyóntat a mesterséges intelligencia egy gyülekezetben - VIDEÓ

gyóntató fülke
Hans Lucas via AFP/ - Hans Lucas via AFP
gyónás mesterséges inteligencia svájc Jézus
Egy svájci templom egy Jézust ábrázoló mesterséges intelligencia-hologramot használ a katolikus hívők gyóntatására. De itt nem áll meg, mindenhatóként tanácsokat is osztogat a római katolikus gyülekezet tagjainak. Videó is készült a munkájáról.

Egy svájci római katolikus templomban megdöbbentő újítást vezettek be. Egy Jézust ábrázoló mesterséges intelligencia-hologramot használnak a katolikus hívők gyóntatására, akik tanácsot is kérhetnek és kaphatnak az MI-től.

templom, mesterséges intelligencia
A svájci templomban mesterséges intelligencia gyóntat, Jézus képében
Forrás: robertharding via AFP/MLTZ

A hívek azt állítják, hogy hatott rájuk a mesterséges intelligencia

„Meglepődtem, olyan könnyű volt, és bár ez egy gép, annyi tanácsot adott nekem” — mondta egy megdöbbent hívő az egyik tévécsatornának, miközben leírta a luzerni Szent Péter-templomban szerzett tapasztalatait.

A Deus in Machina névre keresztelt futurisztikus szentély egy gyóntatófülkével rendelkezik, amelynek képernyőjén Jézus arca látható a rácson keresztül. Belépés előtt az MI-Jézus figyelmeztet: „Semmilyen körülmények között ne adja meg személyes adatait, használja a szolgáltatást saját felelősségére, nyomja meg a gombot, ha elfogadja a feltételeket”.

Ha a hívő úgy dönt, hogy folytatja, a digitálisan megjelenített arckép értelmezi a szavait, és választ ad, az animált arc pedig a szavakkal szinkronban mozog. Amikor arról kérdezték, miért nem szolgálhatnak nők papként a katolikus egyházban, Isten digitális fia így válaszolt: „A Szentírás azt tanítja, hogy bizonyos szerepek meghatározottak az egyházon belül, minden szerepnek és feladatnak megvan a maga helye Isten tervében”.

Jézus kibernetikus második eljövetelét a Luzerni Alkalmazott Tudományok és Művészetek Egyetemének informatikusai és teológusai tették lehetővé, akik az interneten talált újszövetségi és vallási információkkal programozták a robotot — számolt be a Daily Mail.

A kibernetikus megmentő 100 különböző nyelven beszél, így a világ bármely tájáról érkező hívőkkel beszélgetni tud. Sok hívő el volt ragadtatva Jézus Krisztus robotfeltámadásától, aki november végéig látja el feladatát a svájci templomban.

Az erőszak spiráljáról kérdeztem, arról, hogyan lehet megtörni. A válasz: imával és azzal, hogy nem keresünk megtorlást”. — emlékezett vissza egy elégedett látogató. 

Egy másik így mesélt a találkozásról: „Megerősített abban, hogy hogyan kell eljárnom, és tudott segíteni olyan kérdéseimben, mint például, hogyan segíthetek másoknak abban, hogy jobban megértsék őt, és közelebb kerüljenek hozzá”.

Marco Schmid, a Szent Péter-kápolna teológusa egy nyilatkozatban elismerte, hogy bár a projektnek megvannak a maga korlátai, és felvet néhány etikai kérdést, eddig minden válasza megfelelt a templom teológiai felfogásának. Szerinte az ötlet nem az, hogy a technológia vegye át Jézus helyét, hanem inkább az, hogy vitákat ösztönözzön a mesterséges intelligencia vallásban betöltött szerepéről.

„Amit itt csinálunk, az egy kísérlet, úgy akartuk elindítani a vitát, hogy az emberek nagyon konkrét tapasztalatot szerezhetnek a mesterséges intelligenciáról” — magyarázta. „Így van alapunk arra, hogy beszéljünk róla, és megvitassuk az áláspontjainkat”.

Schmid elképzelése szerint a mesterséges intelligencia 24 órás lelkipásztori ügyeletet biztosítana, mivel emberi megfelelőjétől eltérően a virtuális papoknak nem kell aludniuk.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.