A telefonon tárolt adatokat különböző módszerekkel védhetjük: PIN-kóddal, ujjlenyomattal, arcfelismeréssel, stb., de vajon ezek a módszerek elég hatékonyak ahhoz, hogy valóban senki ne tudjon hozzáférni a személyes adatainkhoz? Veled is megtörtént már, hogy valakivel arról beszélgetsz, hogy fáj a fejed, erre a beszélgetés után tele lesz a közösségi oldalad fájdalomcsillapító reklámokkal? Vagy bármilyen egyéb témával kapcsolatos információval, amiről épp nemrég szó esett egy beszélgetés során. Kaptál már esetleg olyan SMS-t, hogy „Szia, anya, ez az új számom?”, vagy egyéb gyanús üzenetet valami rejtélyes csomagról, amit meg sem rendeltél? Ezek a szituációk jogosan vetik fel a kérdést benned: vajon valaki megfigyel, lehallgat, kémkedik utánam? Nos, az az igazság, hogy mindannyian könnyen válhatunk telefon lehallgatás áldozataivá.
Ha azt tapasztalod, hogy indokolatlanul gyorsan lemerül a telefonod, az gyanús jele lehet annak, hogy megfigyelnek. A kém alkalmazásoknak ugyanis energiára van szükségük ahhoz, hogy megfelelően tudjanak működni – ugyanúgy, mint bármely másik szoftvernek – sőt, ha például folyamatosan rögzítik a hangot, akkor még több energiát is igényelnek. Ha akkumulátorcsere után sem javul a helyzet, akkor az már több mint gyanús.
Valószínűleg tisztában vagy azzal, hogy általában mennyi az adatforgalmad egy hónapban. Ha azt tapasztalod, hogy hirtelen megugrik az adatforgalom, akkor az is annak a jele lehet, hogy megfigyelik a telefonodat. Valószínűleg valaki a hálózat segítségével tölti le a rólad gyűjtött adatokat.
Szintén aggodalomra ad okot, ha a telefonod magától újraindul. Ha erre nem adtál utasítást és semmiféle kritikus hiba nem indokolja, akkor ezek a váratlan újraindítgatások arra utalhatnak, hogy feltörték a telefonodat.
Ha furcsa, váratlan, szokatlan üzeneteket kapsz, akkor ezek lehetnek olyan vezérlőüzenetek, amelyeket a telefonon lévő kém alkalmazásnak szántak. Ezek az üzenetek legtöbbször furcsa szimbólumokat, számokat, karakter kombinációkat tartalmaznak és egyértelműen arra utalnak, hogy valaki kémkedik utánad. Az is előfordulhat, hogy azt veszed észre, hogy a telefonodról olyan üzenetek kerültek elküldésre, amik nem tőled származnak. Ez is egyértelműen gyanús jelnek számít.
Könnyen elveszíthetjük a fonalat, ha tele van a telefonunk alkalmazásokkal, és már nem pontosan emlékszünk arra, hogy melyiket töltöttük le. Érdemes azonban tudatában lenni ezeknek, mert ha olyan alkalmazás kerül a telefonodra, amelyet nem te telepítettél fel, akkor elég valószínű, hogy rosszindulatú szoftverek kerültek a készülékedre.
Ha a telefonod tele van alkalmazásokkal, akkor természetes, hogy lassabb, de ha nem, és azt tapasztalod, hogy indokolatlanul lassú a mobilod, az szintén gyanús jel.
Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy ha több alkalmazás fut egyszerre, akkor a telefon hajlamos a túlmelegedésre, de ha semmi nem indokolja, akkor lehetséges, hogy a háttérben különböző kémprogramok futnak.
A telefon lehallgatása elleni védelem mindenki számára elérhető, csak egy kis odafigyelés kell hozzá.
1. Használj a vírusirtó programot és frissítsd az operációs rendszert
2. Változtasd meg időnként a jelszavaidat
3. Ellenőrizd, hogy vannak-e gyanús alkalmazások a telefonodon
4. Állítsd vissza a gyári beállításokat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.