Víz került a telefonodba? Ezzel a hanggal ki tudod szárítani

telefon
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Jose Calsina/Shutterstock. No use without permission. - Jose Calsina
tech trükk elektronika
Az elektromos kütyük legnagyobb ellensége a víz. Ha a mobiltelefon beázik, akár használhatatlanná is válhat, attól függően, hogy mennyi víz került bele és milyen részei áztak el. Ha szerencséd van, elég egy különleges hangot lejátszani és a probléma máris megoldódik.

Vizes lett a telefonod, és attól félsz, hogy menthetetlenül tönkrement? A vízkár sajnos sok eszköznél végzetes, de szerencsére vannak módszerek, amelyekkel megpróbálhatod megmenteni a készülékedet. Az alábbiakban bemutatunk öt bevált trükköt, amelyek segíthetnek kiszárítani a telefonod, és esélyt adnak rá, hogy újra működjön.

telefon
Elázott mobiltelefon- van remény!
Forrás: Shutterstock

Ez a hang mentheti meg a telefonod a vízkártól

1. Kapcsold ki azonnal, és vedd ki az akkumulátort, ha lehetséges

Az első és legfontosabb lépés, ha a telefon vízbe esik, hogy azonnal kapcsold ki. A nedvesség és az elektromosság kombinációja komoly károkat okozhat az áramkörökben. Ha lehetséges, vedd ki az akkumulátort, a SIM-kártyát és a memóriakártyát is, mivel ezek is megsérülhetnek a nedvességtől. Ha az akkumulátor nem kivehető, akkor is próbáld minél hamarabb kikapcsolni a készüléket.

2. Szárítsd meg a külső felületeket

Amennyire csak lehet, töröld szárazra a telefon külső részeit egy puha törlőkendővel vagy papírtörlővel. Ne rázd meg a készüléket, mert ezzel csak azt érheted el, hogy a víz mélyebbre szivárogjon. Fordítsd a készüléket olyan szögbe, hogy a víz könnyen kifolyhasson belőle, például a portok és csatlakozók felé. Az is segíthet, ha óvatosan megrázogatod, de csak olyan módon, hogy a víz távozhasson a nyílásokon.

3. Használj nedvszívó anyagokat, például rizst

Az egyik legelterjedtebb házi megoldás a beázott telefonok szárítására a nyers rizs használata. Tedd a készüléket egy nagy zacskóba vagy tálba nyers rizzsel, és zárd le. A rizs segíthet felszívni a nedvességet, de érdemes legalább 24 óráig, vagy még tovább, akár 48 óráig is a rizsben hagyni a telefont. A módszer hatékonysága vitatott, de sokan sikerrel alkalmazták. Ha van otthon szilikongél (amely gyakran található például cipős dobozokban), az még hatékonyabban szívja fel a nedvességet, így használhatod a rizs helyett.

4. Helyezd szellős, száraz helyre

A nedvesség eltávolításához a szellőztetés is segíthet. Helyezd a telefont száraz, jól szellőző helyre, például egy ablakpárkányra, de ügyelj arra, hogy ne legyen közvetlen napfénynek kitéve, mert az túlmelegítheti az alkatrészeket. A szobai ventilátor is jól jöhet, mert a levegő áramlása felgyorsítja a száradást. Hagyj elegendő időt, és ne próbáld azonnal bekapcsolni a telefont; adj neki legalább egy-két napot a teljes kiszáradásra.

5. Ha a töltőkábel csatlakozóaljzata vagy a hangszóró lett vizes, játszd le ezt a videót

Vannak olyan különleges frekvenciájú hangok, amelyek segítenek kirázni a vizet a telefonból. Ha a készülék működik, de az aljzat vagy a hangszóró  beázott, játszd le ezt a videót: a hang segít eltávolítani a vizet az alkatrészek közül. 

Mit NE tegyél?

    •    Ne használd a hajszárítót: A meleg levegő kárt tehet az érzékeny alkatrészekben, és akár még mélyebbre is tolhatja a nedvességet a készülék belsejében.

    •    Ne tedd a telefont mikróba vagy sütőbe: Ezek a módszerek visszafordíthatatlan károsodást okozhatnak, mert túlzott hőt generálnak.

    •    Ne kapcsold be azonnal: Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha a telefont gyorsan újra bekapcsolod. Adj neki időt, hogy teljesen megszáradjon, különben azonnal rövidzárlat keletkezhet.

Bár ezek a módszerek segíthetnek a vízkár enyhítésében, sajnos nincs garancia arra, hogy a telefon teljesen működőképes lesz. Ha a készülék nagyon beázott, például sós vízbe esett, érdemes lehet szakszervizhez fordulni, ahol professzionális tisztítással próbálják menteni a készüléket.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.