A kisállat nem visszaváltható: csak akkor ajándékozd, ha élete végig gondoskodsz róla

ajándék örökbefogadás karácsony 2024 állat
Az állat nem egy tárgy, és mielőtt bárki magához venne egyet, gondolja végig, mit vállal!

Az ünnepek után nem sokkal több menhelyre is visszakerülnek a karácsony előtt elvitt kisállatok.

karácsony, állat, ajándék
Bár minden gyerek szeretne egy kisállatot, nem biztos, hogy készen állnak a feladatra.
Forrás: Shutterstock

Miért nem jó ötlet karácsonykor állatot ajándékozni szeretteinknek?

A szakértő válaszol. 

Az okok rendkívül változatosak: akad, aki azt sérelmezi, hogy az állat még nem szobatiszta, de olyan indok is előfordul, hogy a kölyök rágcsál vagy túl sokat ugat. A felkészületlen tulajdonosok számára valóban az tűnhet a legegyszerűbb megoldásnak, ha visszaviszik az állatot oda, ahonnan beszerezték, ám ezzel nagyban megnehezítik a menhelyi dolgozók munkáját, sőt a kis kedvenc életét is. Ugyanis ilyenkor sérül a visszavitt kutya emberekbe vetett bizalma, és könnyen kialakulhatnak nála viselkedési zavarok, így még nehezebb lesz újra örökbe adni. 

A fentiek miatt a legtöbb menhely nem javasolja, hogy ünnepekkor kisállatokat adjunk ajándékba, sőt néhányban egyenesen leállítják az örökbefogadást az ajándékozási csúcsidőszakban. Akik mégis úgy döntenek, belevágnak a kalandba, azoknak mindenképpen számolniuk kell a felelősséggel, ami gazdiként rájuk hárul, és meg kell bizonyosodniuk afelől, hogy megfelelő az idő­ az új kedvenc befogadásához.

Mikor, mit, miért?

Az első hetekben, hónapokban egy kutyával több tennivaló is akad, és ezekre bizony nem árt jó előre felkészülnie a jövőbeli tulajdonosnak. Dr. Bollók Árpád állatorvos szerint már az is lényeges szempont, hogy mikor választjuk el a kölyköt az anyjától. 

Vannak eltérések, de 8–12–16 hetes korában optimális hazavinni a kutyust. Minél később, annál jobb, mert addig az anyukájától sok mindent megtanulhat. Ha valaki úgy dönt, hogy kis­állatot vesz magához, akkor először is biztonságos, nyugodt környezetet kell teremtenie számára. Ezek után rögtön el kell vinnie az állatorvoshoz, aki megvizsgálja a kiskutyát, és elindítja a vakcinázási folyamatot, vagyis elkezdi a védőoltások beadását, valamint a féregtelenítést. Az első három hónapban a gazdi és az állatorvos nagyjából kéthetente találkoznak. Ebben az időszakban kapja meg az állat az első veszettség elleni oltást is, amit aztán egyéves kora előtt meg kell ismételni. Törvény írja elő, hogy minden négy hónaposnál idősebb kutyát kötelező ellátni csippel, és regisztrálni azt, így a rajta lévő adatok alapján meg lehet találni a gazdát, ha a jószág elveszne.

Sokrétű védelem

Az állatorvos szerint nagyon fontos megvédeni a kis kedvencet a külső élősködőktől: a kullancsoktól és a bolháktól. 
– Ma kevésbé hidegek a telek, ezért történhet meg, hogy az állatban évszaktól függetlenül például kullancsra bukkanunk, mely vérszívó komoly egészségkárosodást okozhat! – jegyzi meg dr. Bollók Árpád. – Emellett fontosnak tartom elmondani: a felelős állattartás része az is, hogy a korának megfelelően tápláljuk a kutyát, mert sajnos nagyon sok elhízott házi kedvenccel találkozom...

Bizalomvesztés

Sajnos még akkor is előfordulhat, hogy a kiskutya egy menhelyen köt ki, ha tulajdonosa megtette a fenti intézkedéseket. De mégis mit okoz az állatok életében az, ha a családtól elkerülve pár héten belül megint egy új környezetben találják magukat?

Ez egy stresszfaktor számukra, amely a későbbiekben hatással lehet a bizalom kialakulására. De mint ahogy az egyes emberek is másként reagálnak egy változásra, úgy az állatoknál sem lehet általánosságban beszélni erről. Az kétségtelen, hogy olyasfajta félelem jelenhet meg bennük, ami miatt később nehezebb lesz a közelükbe férkőzni.

–mondja az orvos.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.