Népmesei hősök vagy köztörvényes bűnözők? A betyárok igaz története

Milfajt Ferkó bakonyi betyár, Sobri Jóska hírhedt alvezére.
Wikipedia -
történelem néprajz betyár
A betyárok igazságért harcoló, szegényeket segítő, agyafúrt harcosokként maradtak meg a történelmi emlékezetben. De valóban ilyenek voltak?

Valószínűleg kevés dolog létezik a világon, mely olyan szervesen kapcsolódik a magyar történelemhez és kultúrához, mint a betyárvilág. Népdalok, költemények, nagyanyók által regélt népmesék őrzik emléküket. A betyárok igaz története ennél azonban jóval árnyaltabb képet mutat.

betyárok
Betyárok kocsmában és börtönben.
Forrás: Wikipedia

A betyárság eredete

Az első források, amik a betyárokról említést tesznek, a 18. század közepéről származnak, noha a csoport már korábban létezhetett. Eredetük szorosan összefonódik a török kiűzésével és a Rákóczi-szabadságharcot követő zűravaros évtizedekkel, történelmi és néprajzi szempontból is érdekesek.

A történelmi változások és bizonytalanság miatt a betyárság száma szépen gyarapodott és a 19. századra meghatározó társadalmi csoporttá váltak.

A népdalokban megénekelt híres magyar betyárok is ebben az évszázadban jelentek meg, később ők váltak hivatásos bűnözőkké.

Milyen típusú betyárok léteztek?

A betyároknak alapvetően 3 típusát különböztették meg:

  • Talpas betyárok gyalogszerrel jártak portyázni, nehezen megközelíthető hegyvidékeken voltak aktívak, például a Bükkben és Bakonyban. Híres talpas betyár volt Sobri Jóska, Zöld Marci, és Savanyú Jóska.
  • Lovas betyárok jellemzően az Alföldön tevékenykedtek, nagy távolságokat jártak be lóháton. A lovas betyárok legismertebb képviselői Rózsa Sándor, Angyal Bandi, Bogár Imre voltak.
  • Kapcabetyárok még a törvényen kívüliek körében is megvetettek voltak, mert ők még bajtársaik kapcáját is ellopták, ha az alkalom úgy hozta. Említést érdemelnek még a házásó betyárok is.

A betyárok tevékenysége

Ellentétben a közhiedelemmel, a betyároknak csak kis része volt főállású bűnöző, többségük pásztorkodásból, egyéb legális munkából élt, csak alkalomadtán adta bűnözésre a fejét. Általában kisebb-nagyobb, 5-6 fős bandákban portyáztak, rendszerint jószágot loptak.

 

Rózsa Sándor
Rózsa Sándor körözési portréja
Forrás: Wikipedia

Ha esetleg a parasztság vagy csárdatulajdonosok együttműködtek velük, azt fenyegetés vagy puszta önérdekből tették. A betyárballadákban és népénekekben szereplő híres betyárok a való életben gyakran hírhedten kegyetlenek voltak, nem kíméltek sem nőt, sem gyereket, gyakori volt a nemi erőszak is. Többségük nem volt több köztörvényes bűnözőnél. Akkor mégis hogyan váltak népmesei hősökké?

Mi változtatott a betyárok megítélésén?

Megítélésük az 1830-as évekig negatív volt, ekkortól azonban fokozatosan romantizálódott a róluk kialakult kép. Ennek fő oka az, hogy akkoriban a hivatalos szervek mind osztrákok voltak, a hatalom közvetlen szolgái, így a betyárok velük keltek összetűzésbe. Emiatt a nép szemében szépen lassan az elnyomók ellenségeit és az ő támogatóikat látták. Alakjukat népmesék, betyárballadák és ponyvaregények őrizték meg.

A különböző törvényen kívüliek gyakran válnak a hatalom és elnyomás elleni mozgalmak jelképévé, ami a betyárok esetében is tetten érhető. 

Rózsa Sándort, Sobri Jóskát és társaikat valójában nem a hatalom elleni harc, hanem a puszta túlélés motiválta, végül a kiegyezés vetett véget a legendás betyárvilágnak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.