Aki csak ritkán pörgeti a TikTokot, az is biztosan találkozott már a „Csak hallgatunk és nem ítélkezünk”-trenddel, amely szerint a duók – barátok, családtagok, de legfőképpen párok – titkokat vallanak be egymásnak a kamera előtt. A videók lényege, hogy a szereplők egy közös kijelentéssel indítanak: „Csak hallgatunk és nem ítélkezünk”. Ezt követően sorra kerülnek elő olyan dolgok, amelyeket korábban elhallgattak egymás elől - állítólag.
A trend számos szórakoztató és meghökkentő videót szült már, a titkok pedig a banális és ártalmatlan csínytevésektől a súlyosabb hazugságokig terjednek. Vannak, akik bevallják, hogy kihúzták az routert, hogy nagyobb figyelmet kapjanak a párjuktól, mások színlelt orgazmusokról számolnak be vagy, hogy azt hazudták, hogy megetették a macskát, mert már nem akarnak kimászni az ágyból, hogy enni adjanak az állatnak. Olyan is előfordul, hogy a hallottak igazán viccesek, némelyektől pedig konkrétan szekunder szégyenünk van.
Bár ezt a TikTok-trendet sokan szórakoztatónak találják, a szakemberek a kételyeiket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy ez valóban az őszinteség elősegítését szolgálja-e. Avigail Lev pszichológus szerint a trend ugyan azt sugallja, hogy a nyílt kommunikációra ösztönöz, de fontos, hogy az árnyoldalát is lássuk. „Úgy tűnik, ez a tendencia az őszinteséget hirdeti, mert a trend égisze alatt, most mindent elmondhatunk a partnerüknek vagy a barátunknak, amit korábban eltitkoltunk. De ez nem feltétlenül valódi őszinteség, hiszen ezek eleve olyan dolgok, amelyeket egymás háta mögött tettünk” – nyilatkozta Lev.
A trend kapcsán felmerül az a kérdés is, hogy vajon minden vallomás valódi-e, vagy csak a nézettséget hajszolják a szereplők és ennek érdekében mindent be is vetnek.
A probléma gyökere az, fejtette ki Lev, hogy a videók nem csupán apró titkokat fednek fel. A gyerekek elől elcsent édesség vagy a tévé előtti titkos éjszakai fagyizás még szórakoztató lehet, de sok esetben komolyabb, a bizalmat sértő hazugságokról is szó van, amelyek az érintettekben sérelmeket és fájdalmakat is okozhatnak. „Kínos lehet olyasmit hallani a partnerünktől, amiről korábban nem tudtunk, főleg, ha ezt nyilvánosan, a TikTok közönsége előtt kell megtapasztalni” – jegyezte meg a pszichológus.
Lev szerint a legjobb módszer nem az, hogy utólag, kamera előtt valljuk be apróbb-cseprőbb dolgainkat, hanem az, ha eleve elkerüljük a hazugságokat. „Nem az a cél, hogy mindent bevalljunk a partnerünknek, hanem az, hogy ne tegyünk olyasmit, amit később bevallani kényszerülnénk” – mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.