Hogyan ajándékozzunk karácsonykor? Íme, a szabályok

meglepetés karácsony 2024 ajándék szabályok
Örömteli és meghitt időszak az advent, amikor lelkesen dekorálunk, sütünk-főzünk, ünnepii dalokat hallgatunk és ajándékokat csomagolunk. De hogyan lehet a legmegfelelőbb karácsonyi meglepetést megtalálni, és hogyan illik ajándékozni? Csorba Katalin protokollszakértőt kérdeztük az alapvető etikett szabályokról.

A karácsonyi szezonban szinte egymást érik a vendégségek, családi összejövetelek. A jól bevált üveg bor mellé azonban nem árt, ha idén valami lélekmelengető ajándékkal lepjük meg a szeretteinket. Tudjuk, hogy a karácsony szelleme nem a fénylő papírcsomagolásban, csillogó masnik alatt rejlik, hanem bennünk és szeretteink szívében, a családi kötelékben, és az egymás iránt érzett szeretetben. De legyünk őszinték, miközben az otthonunkat frissen sült mézeskalács illata lengi be, titkon mindannyian vágyunk az ajándékokra, a meglepetés örömére. Ugyanakkor, ahhoz, hogy mindenki karácsonya boldog legyen, érdemes tisztában lennünk az ajándékozás bizonyos illemtanával. Íme néhány példa, hogy pontosan mikre is érdemes odafigyelni.

karácsonyi ajándékozás szabályai
Ezek a karácsonyi ajándékozás szabályai
Forrás: Shutterstock

Szabályok: így ajándékozzunk karácsonykor

  • Üres kézzel nem illik

A karácsonyi ajándék kiválasztásánál érdemes alaposan megfontolni az ajándékválasztást: az ajándék valóban a megajándékozott személyről szóljon, ne pedig az átadóról. Nem illik kapott ajándékot továbbajándékozni, és mindig fordítsunk figyelmet a csomagolásra is, ez a figyelmességünkről árulkodik.

  • A cél legyen az örömszerzés

Az ünnepi hajrában érdemes leülni, és listát írni a megajándékozottakról, hogy kinek szeretnénk ajándékkal kedveskedni, és hogy milyen kapcsolatban állunk az illetővel. Nagyban megkönnyítheti a dolgunkat, ha jól ismerjük a megajándékozni kívánt személyt, hiszen ha ismerjük a stílusát, a hobbijait, a munkáját, szinte kézenfekvő a választás.

  • Ne hagyjuk rajta az árát

Sokszor esünk abba a hibába, hogy például karácsony alkalmából túlságosan kiköltekezünk, mert úgy érezzük, akkor jó egy ajándék, ha drága. Miközben az ajándékozás lényege maga a gesztus, az, hogy örömet szerezzünk a másiknak és kifejezzük a szeretetünket. Persze, ha családon belül megbeszéljük, ki, mit szeretne, és van rá lehetőségünk, vegyük meg, akár közösen is. Akármilyen drága is az ajándék, soha ne hagyjuk rajta az árát. Attól, hogy a megajándékozott tudja az árat, nem fogja jobban értékelni, sőt inkább kellemetlen lesz a számára.

  • Praktikus vagy inkább személyes?

A lényeg, hogy az ajándék a megajándékozottról szóljon, hogy amikor átadjuk, a figyelmet, törődést és szeretetet érezze általa a másik. A „célozgatós” ajándékokkal – mint a láncdohányosnak a nikotintapasz, a túlsúlyos rokonnak egy fitnesz bérlet – valószínűleg nem kerülünk be a legkedvesebb ajándékozók körébe, hiszen azt sugalljuk a másiknak, hogy nem fogadjuk őt el olyannak, amilyen, és meg akarjuk változtatni. Ez pedig nem jó üzenet.

  • Vessük be a humort!

Ha jó előre megbeszéljük, biztos nem viszünk és nem kapunk szükségtelen ajándékot, ami aztán jó eséllyel a szekrény legeldugottabb sarkában porosodik majd. De még ennek ellenére is előfordulhat, hogy a csomagolóanyag alól valami szívünknek nem annyira kedves ajándék bukkan elő. Ha így járunk, győzzön az elegancia: bár lelkesedni képmutatás lenne, mindig köszönjük meg az ajándékozónak a figyelmességét. Panaszkodni, esetleg jelenetet rendezni semmi esetre sem illik. A humorérzék viszont alapvetően kiváló segítőtárs az ilyen helyzetekben.

  • Illik és nem illik ajándékba adni

Fehérneműt csak a hozzánk legközelebb állóknak illik ajándékozni és kizárólag abban az esetben, ha tudjuk, hogy vágyott rá az illető. Ugyanez vonatkozik a ruhákra és a kozmetikai szerekre is: csak akkor válasszunk ezek közül, ha tudjuk, hogy a megajándékozottnak tetszeni fog. A virág vagy a sütemény viszont szinte mindig jó választás: egy szép karácsonyi asztaldísz például sokáig a lakás éke lehet.

  • A pénz csak végső megoldás

Bár a pénzt általában a személytelen ajándékok közé soroljuk, mégis praktikus választás lehet, különösen, ha tudjuk, hogy a megajándékozott személy például gyűjt valamire. A pénzajándék esetén a csomagolást tudjuk egyedivé, feledhetetlenné és személyessé tenni.

  • Legyen a hangsúly a csomagoláson

Nemcsak maga az ajándék lehet ajándék, hanem a csomagolás is örömet okoz. Egy szépen, ízlésesen becsomagolt ajándékkal azt üzenjük, hogy időt, energiát fordítottunk a megajándékozni kívánt személyre és arra, hogy megörvendeztessük. A hölgyeknek szánt ajándékok esetében érdemes jobban odafigyelni a csomagolásra, ugyanis ők talán még jobban értékelik az exkluzivitást és a kreativitást. Ha csak úgy, csomagolás nélkül adjuk át az ajándékodat, elveszíti a meglepetés jellegét.

  • És mi a helyzet a kibontással?

Az ajándékozási szertartás része az ajándék kibontása az ajándékozó jelenlétében. Ez alól az jelenthet kivételt, ha például egy nagy létszámú karácsonyi partin kapunk ajándékokat. Ilyenkor az ajándékozónak érdemes egy ajándékkártyát mellékelni a meglepetéshez, a megajándékozott pedig utólag mond köszönetet az ajándékokért akár szóban, akár írásban. A meghittebb családi eseményeken azonban illetlenség félretenni az ajándékot, olyankor nagyon is fel lehet tépni a csomagolást, és megosztani a többiekkel az ajándék miatti örömünket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.