Hihetetlen, de a 21. században még mindig több monarchia létezik szerte Európában. Az európai királyi családok szövevényes úton jutottak el addig, hogy ma egy-egy állam élén álljanak. Róluk szedtünk össze 10 érdekességet, amit eddig nem tudtál.
Jelenleg 12 ország államformája monarchia Európában: Spanyolország, az Egyesült Királyság, Belgium, Hollandia, Dánia, Norvégia, Svédország királyság, Luxemburg nagyhercegség, Monaco és Liechtenstein pedig hercegség. De melyik a további két ország?
A Pireneusokban megbúvó Andorra társhercegség, ahol a mindenkori francia elnök, illetve az Urgelli egyházmegye püspöke végzi az államfői feladatokat. Szintén monarchia még a Vatikán, ami hivatalosan teokratikus abszolút monarchia
A ma létező királyságok Európában szinte kivétel nélkül alkotmányos monarchiák, ahol az uralkodónak ceremoniális szerep jut. Ez alól kivételt képez a Vatikán, ahol igaz, teokratikus alapon, de abszolút monarchia van, illetve a két miniállam, Liechtenstein és Monaco, ahol az uralkodó herceg vétójoggal bír.
Nem Meghan Markle volt az első félvér hercegnő aki beházasodott az európai királyi családokba. Alexandra fredericksborgi grófnő még 1999-ben kötött házasságot Joakim dán herceggel, Angéla liechtensteini hercegné pedig 2000-ben kelt egybe Miksa herceggel.
Ma már jellemzően polgári feleséget választanak, de korábban évszázadokig egymás között házasodtak az európai uralkodó dinasztiák.
Az utolsó dinasztikus házasság Európában 1982-ben köttetett Margit luxemburgi hercegnő és Miklós liechtensteini herceg között.
Bizony, Viktória svéd koronahercegnő férje Dániel herceg finn felmenőkkel rendelkezik. Az erdei finnek valaha a keleti-finn dialektusokat beszélték, nyugat-Svédországban telepedtek le és napjainkra elsvédesedtek, de kulturális szinten még őrzik emlékeiket. A herceg édesapja kifejezetten aktív az erdei finn mozgalomban.
Ha a leggazdagabb európai uralkodót keresed, akkor érdemes az Alpokban kezdeni a kutakodást, ugyanis ezzel a címmel II. János Ádám liechtensteini herceg büszkélkedik, akinek becsült vagyona, 6,2 milliárd dollár. A legszegényebb európai uralkodóház pedig a belgáké.
Hihetetlen, de magyarok az európai uralkodócsaládokban is megvetették lábukat. Mária Krisztina kenti hercegné édesanyja egy magyar grófnő, míg a holland király unokatetvére Cservenyák Viktóriával kötötte össze az életét.
Rhédey Klaudia erdélyi grófnő III. Károly szépanyja volt, de a liechtensteineknek is vannak magyar felmenői.
Mi sem bizonyítja jobban az európai uralkodó családok belterjességét, minthogy egyetlen közös ősre visszavezethetők: John William Friso 1702 és 1711 között volt Oránia hercege, és a sors úgy hozta, hogy minden 21. századi európai uralkodó ősapja legyen. Vérvonala révén minden európai uralkodó legalább tizedfokú unokatestvére egymásnak.
Az előző dán királyné, II. Margit híres volt hobbijairól, például kedvelt elfoglaltsága volt a rajzolás.
Ezt olyan magas szinten űzte, hogy ő maga illusztrálta a Gyűrűk ura dán kiadását.
A gyarmati idők maradványaiként nem egy európai uralkodó más kontinens országaiban is államfői szerepet tölt be. A legismertebbe példa a brit király esete, aki Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Pápua-Új-Guinea, a Pireneusi félsziget csücskén lévő Gibraltár, illetve jó pár karibi ország államfője.
A dán király egyben a Feröer-szigetek, és Grönland uralkodója, ahogy a holland király is a karibi SSS szigetek és ABC szigetek feje. A hatalmas Spanyol Birodalom emlékét a Kanári-szigetek és pár, a Marokkói partokhoz közel eső sziget őrzi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.