Marék Veronika: „Nálunk a karácsonyfán minden dísznek van egy meséje”

Marék Veronika
Zsigmond László -
ünnep karácsony 2024 Marék Veronika
Kippkopp és Boribon karácsonya, Télapó és Ezüstmackó, Prémszakáll és Torzonborz. Csupahó díszletben játszódó történetek, amelyek Marék Veronika mesevilágából toppantak elő és amelyek nem hiányoznak egyetlen család könyvespolcáról sem.

Marék Veronika még mindig fáradhatatlanul ír és rajzol, akár hajnali háromig, közben pedig zenét hallgat: a The Beatlest és Simon and Garfunkelt. Majd mesél emlékezetes, boldog és kevésbé boldog karácsonyokról is. 

Marék Veronika
Marék Veronika karácsonyi történetei
Forrás: Zsigmond László

Marék Veronika karácsonyi történetei

  • Belefagyott a víz a kádba

Két fia és három unokája talán még nagyobb gondoskodással veszik körül, amióta az év elején elveszítette a férjét. Az unokák között van már felnőtt és ötéves kis huncut is. A mama úgy mesélt nekik vicces történeteket, hogy közben rajzolt is. Míg készülnek a fotók, Lili unokája elárulja, hogy Marék Veronika lecsójának nincs párja, és Lili általános iskolás lehetett, amikor ráébredt, hogy a nagymamája híres.

„Emlékszem, gyakran kérték, hogy jöjjön be az iskolába is mesélni" – idézi fel.

Közben az írónő arrébb csúsztatja a zsírkrétákkal teli dobozt – amit nemcsak ő, de a fiai is használtak, van benne közel ötvenéves darab is – és elmeséli egy gyerekkori karácsony történetét. 

„1944-ben, amikor hét éves voltam, hadszíntérré vált Budapest. A pincében húztuk meg magunkat az anyukámmal és a bátyámmal, de Szenteste felmentünk a lakásba. 

Nem fűtöttünk, olyan hideg volt, hogy belefagyott a víz a kádba. 

De valami csoda folytán az anyukám állított egy kis fát és került alá egy-két ajándék. A mai napig nem tudom, hogyan tudta ezt megvalósítani" – emlékszik vissza Marék Veronika. 

Elmondása szerint gyermekkora karácsonyai álomszerűek voltak. Sokan ülték körül az asztalt és a legkisebbek műsorral készültek.

„A bátyámmal és az unokatestvéremmel verset mondtunk, zongoráztunk, énekeltünk; ez volt a mi ajándékunk a felnőtteknek. Aztán a következő években már a könyvtárban kutattam fel a kevésbé ismert karácsonyi dalokat, de az is előfordult, hogy betlehemes játékot írtam, a testvérem pedig oratóriumot. Kifordított bundás kabátba öltöztünk, botokkal dörömböltünk, mi voltunk a betlehemi pásztorok."

  • Japánban is imádják a történeteit 

Az első karácsonyi története 7-8 évesen pattant ki a fejéből. Egy kis nyusziról szólt, akit a róka meg akar enni, de ő beszalad egy istállóba és a jászol mellett menedékre talál. De hogyan született meg a leghíresebb gesztenyegyerek, Kippkopp története?

„A rétről és a fűszálakról szerettem volna mesélni, és kellett nekem egy olyan főszereplő, aki ezekre rácsodálkozik – avat be minket. – Gondoltam, hogy a béka nem jó, mert ő mindennap arra jár, a tündérekért és a koboldokért nem annyira lelkesedem, hát jött az ötlet, hogy szülessen egy gesztenyegyerek, akit ismernek minden óvodában, és aki soha nem esik szét. 

Ahogy elkészültem a könyvvel, a kiadó már kérte a többit is. 

Jöttek sorban a Kippkopp a hóban, a Kippkopp és Tipptopp és a Kippkopp karácsonya is, ami egy vicces mese, hiszen a gesztenyegyerek úgy mássza meg a karácsonyfát, mint a Mount Everestet. Még el is alszik az egyik ágon. Én a természet csodáiról szeretek mesélni, a csigaháztól a szarvasbogárig, végül is nyolc kötet készült Kippkoppról és a gyerekeiről. Csak tavaszi mese nincs még köztük.…"

Veronika könyvei Japánban is nagyon népszerűek. Egyebek között a Télapó és Ezüstmackó is megjelent ott, bár némi magyarázatra szorult a távol-keleti olvasóknak.

Már arról is kellett mesélni, hogy nálunk nem a Télapó hozza az ajándékot karácsonykor és nem zoknikba rejti, mint Angliában vagy az Egyesült Államokban, hanem a Jézuska vagy az angyal teszi le a fa alá. De az már végképp magyarázatra szorult, hogy Magyarországon korábban, december 6-án jön a Mikulás, aki akár virgácsot is hozhat, de ez még nem a karácsony, csak a hírnöke, hogy mindjárt itt az ünnep. 

A Télapó és Ezüstmackóban amúgy van egy kis krampusz, aki talán kap egyszer egy saját könyvet is... Olyan cuki, szerintem megérdemli.

 A Boribon karácsonyában viszont az angyal rábízza a gyerekekre a fát, hogy ők díszítsék fel. Így azok a gyerekek is kapnak magyarázatot, akiknél a szülők nem tudnak titokban felkészülni."

Marék Veronika
Marék Veronika máig rajzol és ír
Forrás: Zsigmond László
  • Bicikli vagy papagáj? 

Idén jelent meg a Prémszakáll és Torzonborz című kötet, ám ebben az esetben Marék Veronikáé a történet, a rajzokat azonban Baranyai András grafikus készítette el.

„Mostanság valahogy nehezebben kezdek bele a rajzolásba, de András munkáit nagyon szeretem. Vele egy húron pendülünk. Az asztalfiókban vannak még félkész munkáim; lassan dolgozom, de ha elkezdtem, utána nagyon kitartó vagyok."

Veronika most, karácsonykor is nagy fát állít, amelyen minden dísznek története van. 

„Olyan ez, mint egy életfa; egy-egy darabot nézve eszünkbe jut, mi minden megesett már velünk. Az egyik évben hárman ünnepeltünk a fiaimmal, mert az első férjem, az édesapjuk elköltözött. Tartottam tőle, hogy a gyerekek rosszul élik ezt meg, de ők készen voltak a megoldással; készítettek egy kis díszt, egy Télapó figurát, az arcát viszont olyanra rajzolták, mint az apjuk. Mondták, hogy ne szomorkodjak, hiszen itt van velünk apu, fent a fán...

Gyerekkoromban volt olyan ünnep is, amikor a szüleim nagyon megleptek.

 Anyukám már napokkal korábban titkolózott, aztán furcsa hangokat hallottam a csukott szoba irányából. Azt mondták: 'Verácska, biciklit kapsz majd ajándékba, annak a csengője csörög'. De valójában egy törpepapagáj volt a meglepetés, ő rikoltozott a másik szobában. Még ma is hallom a különös biciklicsengőt…"

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.