Pikáns kalandok a palotában: XIV. Lajos még a sógornőjére is szemet vetett

XIV. Lajos
Getty Images - UniversalImagesGroup
történelem francia pikáns
„Az állam én vagyok” – e mondást is a franciák legendás uralkodójához kötik, egyébként tévesen. „A férfi én vagyok” kijelentés viszont tökéletesen illett volna XIV. Lajos pikáns életéhez...

Ha a 17. századi Franciaországra gondolunk, nem feltétlenül az arcpirító, pikáns kalandok jutnak eszünkbe, pedig nem is gondolnánk, milyen szerelmi afférok zajlottak a palota falai között.

történelem, pikáns, szerető
Nem is gondolnánk, miféle pikáns titkokat rejtenek a palota falai.
Forrás: Shutterstock

 XLV. Lajos kora Casanovájának számított, életében nem volt hiány a pikáns élményekből

  • A házasság

Lajos 22 esztendősen, 1660-ban nősült meg, választását természetesen politikai érdekek vezérelték. A spanyol uralkodó lányát, Mária Terézia infánsnőt vette feleségül. A királyi párnak hat gyermeke született, és közülük csak a legidősebb, Lajos érte meg a felnőttkort, de az apját ő sem élte túl, így a trónt később a király dédunokája örökölte. 
Röviden így foglalhatnánk össze XIV. Lajos magánéletét, ha igazán hivatalosak és diszkrétek szeretnénk lenni. 

Ám a Napkirály nemcsak a politikában és a világhódításban, hanem a nők iránti odaadásban is jeleskedett. Imádta a szebbik nem tagjait – legyen szó főrendi dámáról, udvarhölgyről vagy szobalányról –, nem tudott és nem is akart ellenállni nekik. Szeretőinek száma egy agglegény rocksztáréval vetekedett...

  • A sógornő vonzásában

Miközben Mária Terézia az első gyermeküket várta, Lajos neje egyik udvarhölgye, a 17 éves Anne de Rohan-Chabot, a későbbi Madame de Soubise kegyeit kereste. Évekig ő volt a szeretője, csak akkor hagyta el, mikor a lánynak egy betegség miatt állítólag elszíneződtek és kihullottak a fogai.
Utána a saját sógornőjére, Henriettára vetett szemet, és annak ellenére, hogy ő volt a király, a testvér feleségével folytatott viszonyra még a szabados versailles-i udvarban is rosszallóan tekintettek. Ezért „pártolt át” Lajos sógornője udvarhölgyéhez, Louise de La Vallière-hez, aki öt gyermeket szült a királynak, de közülük csak kettő érte meg a felnőttkort.

 Állítólag Louise volt az, aki bemutatta Lajosnak élete egyik legfontosabb nőjét, a szépséges Madame de Montespant.

  • Az udvarból a zárdába

Madame de Montespan igazi szépségnek számított: formás alakjával, csinos arcával és ébenfekete hajával, amit aztán, hogy kövesse a divatot, szőkére festett, lenyűgözte az uralkodót. Köztudott volt róla, hogy nagyon ügyel a jó megjelenésre, állandóan diétázott, és naponta vett részt 2-3 órás, manapság alakformálónak nevezett masszázsokon. 

Hivatalos királyi szeretői „pályafutása” alatt hét gyermeket szült a királynak. A szép időknek aztán az vetett véget, hogy szívesen pletykálkodott, és éles nyelve nem kímélt senkit, így igen sok ellenséget szerzett magának az udvarban.

 A király lassan elfordult tőle, és Montespan márkiné hiába próbálkozott a pletykák szerint még fekete mágiával is, nem tudta visszaszerezni Lajost. Végül zárdába vonult, és élete hátralévő részét ott töltötte.

  • A titkos feleség

XIV. Lajos talán legismertebb szeretője Françoise d’Aubigné, azaz Madame de Maintenon volt.

 Érdekesség, hogy Françoise-t Madame de Montespan küldette az udvarba nevelőnőnek a király balkézről született gyermekei mellé, így ismerkedett meg Lajossal. 

A nő már negyvenéves volt, amikor a viszonyuk elkezdődött, és állítólag a király vette el a szüzességét, mivel Françoise korábbi hitvese betegsége miatt nem tudta teljesíteni férji kötelességeit. 
Madame De Maintenon akkor kapott nagyobb szerepet a király életében, amikor elődje, Montespan, végleg kiesett Lajos kegyeiből, és a királyné is elhunyt. Françoise 1683-ban titokban a király felesége lett. Ezzel pedig egy némileg szigorúbb, puritánabb és mindenképpen erkölcsösebb élet kezdődött az uralkodó számára. Szexuális étvágya nem csökkent ugyan, élete hátralévő részében azonban kitartott Madame de Maintenon mellett.

Bölcs és szemérmes

XIV. Lajos naplóiból tudható, hogy a király azért figyelt fel Madame de Maintenonra, mert nemcsak szép volt, hanem „ragyogó szellemű”, „bölcs elméjű” és „szemérmes” is. Utóbbi bizony nem volt elmondható Lajos előző szeretőjéről, Madame de Monstespanról...

Tudta?

Lajos csak 165 cm volt. Hogy délcegebbnek tűnjön, magas parókát és 15 cm-es sarkú cipőt viselt.

A fattyúk felemelkedése

Balkézről született gyermekei közül a király többeknek is lehetőséget biztosított arra, hogy rendkívül magas rangú családokba házasodjanak be. Törvénytelen lányai közül nem egyből hercegnő lett!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.