Szakítás után a legijesztőbb érzés talán az a belső bizonytalanság, amit eddig a párkapcsolatunk észrevétlenül elfeledtetett velünk. Orvos Tóth Noémi, klinikai szakpszichológus, az Örökölt sors és a Szabad akarat című sikerkönyvek szerzője így fogalmaz: „Amikor valakivel egy életed tervezel [...], akkor igazából tudod, mit csinálsz? Horgonyt dobsz a jövőbe. Mindazt a bizonytalanságot, ami ott van a messzi idegenben, azt így kitöltöd. […] Ezzel csökkented azt a belső bizonytalanságot, ami mindannyiunkban ott van, amikor az ismeretlenbe nézünk. Amikor ez a kapcsolat megszakad, akkor a jövőkép is elvész, amit vele terveztél. És ez egy nagyon fájdalmas élmény."
Arra nincs biztos recept, hogy hogyan kerüljük el a szakítással együtt járó fájdalmat, de azt megérthetjük, hogy hogyan működik az elménk szakítás után, és törekedhetünk rá, hogy minél tudatosabban éljük végig az embert próbáló időszakot.
Dr. Nan Wise, szexterapeuta, idegtudós és párkapcsolati szakértő szerint:
Fontos megértenünk, hogy mi emberek úgy vagyunk beprogramozva, hogy képesek legyünk megélni az intim kapcsolataink által nyújtott örömöt, és az összetört szívből fakadó fájdalmat. Agyunk legrégebbi részén található a pánik-gyász-szomorúság rendszer, amely aktiválódik, ha egy fontos kapcsolat elvesztését tapasztaljuk.
A szakítást követő napokban nyugodtan sírd ki magad, éld meg a fájdalmat, és ismerd el, hogy a szakítás veszteséggel jár; természetes, hogy egy ilyen esemény feldolgozása nem megy egyik napról a másikra. A saját tempódban kell, hogy végigmenj a szakítás fázisain, amelyek a következők:
Bár fontos, hogy kifejezésre juttasd az érzéseidet, ne hagyd, hogy teljesen eluralkodjanak rajtad. Ez azt jelenti, hogy miután adtál magadnak néhány órát arra, hogy sírj, zokogj, panaszkodj a barátaidnak; térj vissza az életedbe és tudatosan irányítsd a figyelmed olyan tevékenységek felé, amelyek feltöltenek, jobb kedvre derítenek, melegséggel töltik meg a szívedet.
Amíg párkapcsolatban éltél, énképed a kapcsolatodhoz alakult, formálódott, ami természetes jelenség. Talán vannak olyan hobbijaid, amik háttérbe szorultak, mert a volt párod más érdeklődési körrel rendelkezett – fedezd fel újra ezeket, sőt, nyiss új tevékenységek, új emberek, új érdeklődési körök felé. Az új éned most van kialakulóban, és hidd el: a fejlődés fontos szakaszában vagy; egy szakítás a legjobb lehetőség arra, hogy újrafogalmazzuk, kik vagyunk és merre tartunk. Ne feledd: ha gyógyulni szeretnél, lépéseket kell tenned annak érdekében, hogy ez megtörténjen.
Szakítás után gyakran szenved csorbát az önbizalmunk. Fontos tehát, hogy tudatosan keressük az olyan élményeket, amelyek a pozitív tulajdonságainkat hangsúlyozzák; amelyek segítenek abban, hogy szeressük és tiszteljük önmagunkat.
Tölts időt a barátaiddal, családoddal; azokkal, akik úgy szeretnek és értékelnek téged, ahogy vagy.
Segíthet, ha a kínzó fájdalmak közepette emlékeztetjük magunkat arra, hogy ez egy átmeneti állapot és nem tart örökké. Lesz olyan, amikor könnyebb lesz. Leszünk még boldogok, fogunk még önfeledten nevetni – akkor is, ha ez most elképzelhetetlennek tűnik. Emlékeztessük magunkat arra, hogy a fájdalom az elengedési folyamat fontos része – de el fog múlni.
Fájdalmunk csillapítása és önbizalmunk megerősítése érdekében könnyű beleesni abba a hibába, hogy egy újabb, potenciálisnak vélt partner által akarjunk gyógyulni, felejteni. Ez ritkán működik és fontos tudni, hogy a feldolgozási folyamatot nem tudjuk megúszni azzal, ha újabb kapcsolatokba bonyolódunk.
Hagyd meg magadnak az időt arra, hogy gyógyuljon a lelked; és hidd el: amint készen állsz rá, minden eddiginél nagyobb boldogsgban lesz részed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.