Madame Tussaud, a viaszbábuk koronázatlan királynője

viaszfigura, tussaud, életrajz
Shutterstock - Gabriela Beres
viaszfigura életrajz Madame Tussaud
Élete legalább olyan kalandos volt, mint azoké, akiket megformázott. Miután túlélte a francia forradalom borzalmait, Marie Tussaud viaszfiguráival rabul ejtette Nagy-Britanniát, majd az egész világot.

Madame Tussaud munkásságát szinte mindenki ismeri, arról viszont kevesen tudnak, milyen kalandos és olykor nehéz életút vezetett el a viaszbábukig.

viaszbábú, tussaud, életrajz
Madame Tussaud panoptikuma évtizedek óta vonzza az embereket.
Forrás: Shutterstock

Marie Tussaud élete és munkássága

De kezdjük a legelején!

Pattanásig feszült a helyzet 1789 nyarán Párizsban, amikor az éhezés és a gazdasági válság szinte letarolta Franciaországot. A zúgolódó nép a rendi gyűlés harmadik rendi képviselőin (adófizető polgárok) keresztül nagyobb beleszólást követelt a politikába. Haragjuk Jacques Necker, reformokat sürgető pénzügyminiszter menesztésével hágott a tetőfokára. Ezután – akár egy temetési meneten – fekete zászlót lengetve özönlötték el Párizs utcáit. Többségük Necker és a szintén demokráciapárti II. Lajos Fülöp orléans-i herceg viasz mellszobrát a magasba tartva menetelt. Honnan voltak ezek a szobrok? Egy akkoriban jól ismert viaszművész, dr. Philippe Curtius gyűjteményéből származtak, melyeket tanítványa, Marie Grosholtz, vagy ahogy a világ később megismerte, Madame Tussaud másolt le. 

A megmentett nő

Tussaud korai életének nagy részét emlékirataiból ismerjük, melyet a hetvenes éveinek végén diktált le egy barátjának, Francis Hervé írónak. A mű tele van színes anekdotákkal, amelyek közül néhányról sosem derült ki, hogy igaz-e, avagy sem...
 

Marie Grosholtz ez alapján 1761-ben született a kelet-franciaországi Strasbourgban, két hónappal azután, hogy apját a hétéves háborúban lelőtték. Gyermekkorát már Svájc fővárosában, Bernben töltötte, ahol édesanyja dr. Philippe Curtius-nál dolgozott házvezetőként. 

Az orvosként praktizáló Curtius hobbija a viaszbábuk készítése volt. 1765-ben Párizsba költözött, ahová két évvel később anyjával együtt a kis Marie is követte. A doktor első viaszkiállítását olyan siker övezte, hogy az 1770-es bemutatót követően pár évvel a Palais Royal rendezett neki újabbat. Marie kezdettől fogva rajongott fogadott nagybátyja hobbijáért, így Curtius megtanította őt a viaszművészet fortélyaira. A fiatal lány 1778-ban készült el első figurájával, Jean-Jacques Rousseau viaszmásával.

Szobrok helyett halálmaszkok 

Kalandos emlékirataiban Madame Tussaud részletesen elmeséli, hogyan lett 1780-ra a versailles-i palota kedvence, többek között azzal, hogy modellt állni tanította Erzsébetet, a király legfiatalabb húgát. Amikor 1789-ben kitört a forradalom, Marie-t és mentorát azzal vádolták, hogy a monarchia szimpatizánsai. Dr. Curtius azonban hamar rájött, hogy a túlélés legjobb módja, ha viaszbabáit a gyorsan változó időkhöz igazítja. Ezért galériájának új csillagai a forradalmi vezetők, valamint a nyaktiló alá küldött arisztokraták lettek. 
A madame visszaemlékezése szerint azonban ez sem volt mindig elég.

 Az 1793-tól kezdődő rémuralomban ugyanis Marie-t letartóztatták, sőt a kivégzéshez már a fejét is leborotválták, amikor az utolsó pillanatban Jean-Marie Collot d'Herbois, a Jakobinus Klub elnökének közbenjárására szabadon engedték, méghozzá egy morbid feltétellel: onnantól kezdve a kivégzettek halálmaszkjait kellett elkészítenie.

Hírnév és szerencse

Marie 1795-ben hozzáment François Tussaud mérnökhöz. Két fiuk is született, ám házasságuk a nehéz idők miatt tele volt feszültséggel, viaszbábú üzletét pedig a forradalom pusztítása szinte teljesen tönkretette. A világ valószínűleg sosem ismeri meg a nevét, ha nem találkozik Paul Philidor német illuzionistával. A „varázslámpával” szellemek és kísértetek színes alakjait kivetítő bűvész ugyanis remek lehetőséget látott a viaszbabákban, így azt javasolta Marie-nak, hogy csatlakozzon a londoni Lyceum Színházban tartandó show-jához. 
Marie 1802-ben el is utazott Philidorral és idősebbik fiával Angliába, ám a bűvész nem igazán népszerűsítette viaszfiguráit, így csalódottan lépett ki az együttműködésből. Ennek ellenére nem tért vissza Franciaországba, inkább turnéra indult babáival a Brit-szigetek körül.

 Ez a majdnem harminc évig tartó „utazás” hihetetlen népszerűséget hozott neki. Bár Tussaud közben elidegenedett férjétől, mégis rendszeresen küldött pénzt neki és kisebbik fiának. Ezt, mint később megtudta, François az utolsó fillérig elherdálta.

 1822-ben kisebbik fia is csatlakozott hozzá Londonban, így a kiállítás már Madame Tussaud and Sons néven futott tovább. 
A gyűjtemény népszerűsége végül 1837-ben érte el a csúcsát, amikor a trónra lépő ifjú Viktória királynő megengedte, hogy koronázási öltözékében megformálják őt. Innentől kezdve Madame Tussaud és múzeuma globális márkanévvé vált, mely a mai napig vonzza a turistákat a világ minden részéről.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.