Kevés ismertebb bűnöző létezik a világon, mint a chicagói maffiát uraló Al Capone. Figyelemre méltó életét az ármány, alkalmazkodás és jó ítélőképesség alakította, mert meglátta a lehetőséget abban, amiben mások a veszteséget. Ismerd meg felemelkedésének történetét!
Olasz, ír és kelet-európai zsidó bevándorlók lakta gettókból indult az amerikai maffia a 19. század végén, ahol szegénységgel és diszkriminációval küzdöttek a lakosok. Csak a legveszélyesebb, alulfizetett munkákat kapták meg, és mivel az alacsony anyagi helyzet a szervezett bűnözés melegágya, nem kellett sokat várni az első bűnszervezetek megjelenésére.
Eleinte kisebb utcai bandák voltak, de az idő előrehaladtával mindinkább profik lettek, az újonnan érkező bevándorlók pedig szívesen csatlakoztak ezekhez a bandákhoz. Al Capone is ebben a közegben szocializálódott.
Nincstelen nápolyi bevándorlók negyedik gyerekeként született Al Capone 1899. január 17-én Brooklynban. Problémás környéken nőtt fel, és miután a hatodik osztály elvégzése után otthagyta az iskolát, alkalmi munkákból és kisebb bűncselekményekből tartotta fenn magát.
Bűnözői karrierjének fontos állomása volt, amikor csatlakozott a Five Points ganghez, ahol hamar elismert végrehajtó és adósságbehajtó vált belőle.
Egy gyilkosság miatt el kellett hagynia szülővárosát, New Yorkot, és családjával együtt Chicagóban telepedett le, ahol a helyi maffiavezér, John Torrio jobbkezévé vált. A maffiavezér nagyra tartotta Capone tehetségét, erős véd- és dacszövetséget alkottak egymással.
Lassan a chicagói olasz maffia második emberévé váló Al Capone neve talán nem lenne a szervezett bűnözés szinonimája, ha 1920 januárjában az amerikai kormány nem követi el történetének egyik legnagyobb baklövését: törvénybe lépett a szesztilalom. Eredetileg azért vezették be a szesztilalmat, hogy megszűnjön az alkoholizálás, ehhez képest megemelkedett az alkoholfogyasztás az intézkedés életbe lépése után.
Tálcán kínálkozott a lehetőség a bűnszervezetek számára, hogy az alkoholra vágyó nép igényeit kielégítsék. Hamar megindult a szeszcsempészet, illegális szeszfőzdék és zugkocsmák nyíltak.
Ebből pedig Al Capone kanyarított ki magának egy nagy szeletet és 1925-től, alig 26 évesen a chicagói maffia rettegett, teljhatalmú vezérévé vált, miután egy támadásból felépülve főnöke átruházta rá a hatalmat.
Bűnözői tevékenysége kiterjedt a szerencsejátékra, prostitúcióra, és a vendéglátásra is, ellenfeleivel pedig kemény kézzel bánt el. Golyóálló üvegablakos kastélyban élt, a legdrágább öltönyöket viselte, páncélozott autót vezetett, pazar életmódja mellett gyakran segítette adományokkal a jótékonysági szervezeteket.
Azonban ő sem menekülhetett a törvény keze elől, így 1931-ben adócsalás vádjával sikerült bebörtönözni, ahonnan csak 1937-ben szabadult.
Utána visszavonultan élt chicagói otthonában, ahol 48 évesen érte a halál. Elhunytával nem ért véget a szervezett bűnözés, hisz az amerikai maffia napjainkban is aktív.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.