Ez a gyerekkori mozgásforma lehet a hosszú élet titka – Napi pár perc is elég belőle

Van egy mozgásforma, amit gyerekként még természetes könnyedséggel és örömmel csináltunk – játékos, szórakoztató, és szinte bárhol űzhető. Ahogy azonban belenőttünk a felnőtt létbe, valahogy kikopott a mindennapjainkból. Stuart McMillan, az egyik legismertebb olimpiai sprintedző azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy itt az idő visszahozni ezt az egyszerű, mégis elképesztően hatásos edzést a mindennapjainkba.
McMillan több mint 70 olimpikont edzett már, és meggyőződése, hogy gyermekkorunk közkedvelt mozgásformája – ami nem más, mint az ugrálókötelezés – valójában többet adhat, mint a klasszikus kocogás. Hogy miért? Mert nemcsak kardió, hanem plyometrikus edzés is egyben.
A plyometrikus edzés olyan mozgásformát jelent, amely gyors, robbanékony izommozgásokat használ, hogy növelje az erőt, a gyorsaságot és az izomteljesítményt.
Ez különösen fontos idősebb korban, amikor a test természetes módon veszít rugalmasságából és reakcióidejéből. McMillan szerint már napi 10 perc is elég ahhoz, hogy érezhető változásokat tapasztaljunk – még akkor is, ha már évek óta nem mozogtunk rendszeresen.
Az ugrálókötelezés nemcsak a testet mozgatja meg, hanem az agyat is serkenti. Az edző szerint a mozgás koordinációs jellege fejleszti a neurológiai kapcsolatokat, serkenti a kötőszöveteket és erősíti a testtudatot is. „Ez egy keresztirányú, összehangolt mozgás, ami elképesztően jót tesz az idegrendszernek” – fogalmazott.
A rendszeresen végzett dinamikus mozgás – mint például az ugrálókötelezés – bizonyítottan hozzájárulhat a hosszabb, egészségesebb élethez. Egy 2010-es kutatás szerint az ilyen típusú edzések nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkenthetik, hanem az általános halálozási esélyeket is mérsékelhetik.
De nemcsak az állóképességünk javul tőle: az ugrálókötél erősíti az izomzatot, fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt, miközben kíméli az ízületeket – kevésbé megterhelő például, mint a futás. McMillan külön hangsúlyozza, hogy az ugrálókötelezés az egyik leghatékonyabb módszer a gyorsizom-rostok aktiválására – ezek azok az izomrostok, amelyek az évek múlásával hajlamosak veszíteni erejükből, pedig kulcsszerepük van abban, hogy megőrizzük mozgékonyságunkat, gyorsaságunkat és vitalitásunkat idősebb korban is.
Ha még sosem próbáltad, vagy évek óta nem volt a kezedben ugrálókötél, az edző egy egyszerű tippet ad: fokozatosan építsd be a napi rutinodba.
Amikor legközelebb elindulsz kocogni, csinálj váltogatva 30 másodperc kocogást és 30 másodperc ugrálókötelezést. Érezni fogod, hogy egyre könnyebb, lendületesebb és ritmusosabb leszel.
McMillan elmondása szerint sokan úgy érzik, hogy az ugrálókötél a gyerekeké – pedig épp ellenkezőleg. McMillan szerint érthetetlen, miért hagytuk abba ezt a mozgásformát, hiszen szerinte ez az egyik legjobb dolog, amit a testünkért tehetünk – kortól függetlenül.
Miért ne adnál neki te is egy esélyt? Egy egyszerű kötél, mindössze néhány perc naponta, és máris tettél valamit magadért – a fittebb, energikusabb, és ki tudja, talán hosszabb élet felé vezető úton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.