A Sky Travel nevű brit cég 2005-ben vezette be a köztudatba a „blue monday" kifejezést. A társaság állítása szerint minden év januárjának a harmadik hétfője az a nap, amikor a boldogság szintje a legalacsonyabb, vagyis ekkor a legkedvtelenebbek az emberek. De vajon mindez csak egy okos marketingfogás vagy van valami tudományos alapja is a kék hétfőnek?
Nos, hatalmas meglepetés, de az állítás igaz. Valós tudományos bizonyítékot találtak a blue monday létezésére. A Sky Travel utazási iroda egy Cliff Arnall nvezetű pszichológussal dolgozott együtt a "depresszió képletének" kidolgozásán. Amely valahogy így hangzik: [W+(Dd)] x TQ osztva M x NA-val. Bonyolult, igaz? Nézzük meg lebontva:
A képletben a W az időjárást jelöli, a D az adósságot, a d a havi fizetést, a T a karácsony óta eltelt időt, a Q azt az időt jelenti, amióta nem sikerült abbahagyni valamit, amit megpróbáltunk, M az alacsony motivációs szinteket és NA a cselekvés szükségességét. Ebből a képletből számolták ki, hogy január harmadik hétfője a legboldogtlanabb nap.
Természetesen nem kell, hogy ezen a napon mindenki szomorú legyen, hiszen január 20-án sok boldog dolog is történhet.
Ott van például a már említett Nemzeti Sajtbarátok Napja.
Szóval, ha szereted a sajtot, január 20-a kifejezetten jó nap lehet számodra.
Általánosságban elmondható, hogy nem feltétlenül bölcs dolog azt várni, hogy egy adott nap kifejezetten jó vagy különösen rossz legyen egyértelmű ok nélkül. Az egy napra vonatkozó pesszimizmus önbeteljesítő jóslat lehet, amitől levertnek és depressziósnak érezheted magad. Előfordulhat, hogy emiatt elszalasztod a lehetőségeket is, mivel már reggeltől úgy készülsz, hogy ez egy rossz nap lesz.
Ezért ebben a hónapban különösen fontos lesz az öngondoskodás gyakorlása a szürke, hideg téli napok miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.