Mikor történt meg veled utoljára az, hogy csak ülsz valahol és nem csinálsz semmit? Nem görgeted a telefonodat, nem hallgatsz zenét, vagy podcastet, nem nézel TV-t, nem telefonálsz és nem írogatod be a naptáradba a jövő heti teendőket? Csak ülsz, jelen vagy és élvezed a csendet. Ha már felidézni sem tudod a napját, amikor legalább egy órán keresztül nem akartál produktív lenni, akkor felmerülhet a gyanú, hogy te is a Border Collie-szindróma áldozata vagy.
Dr. Steffen Häfner pszichoterapeuta, a Schönen Moos-i klinika orvosigazgatója Border Collie-szindrómának nevezte el azt a jelenséget, amikor nem bírjuk elviselni a csendet, félünk egyedül maradni a gondolatainkkal, vagy kevésbé értékesnek érezzük magukat akkor, ha nem teszünk valamit folyton. A Border Collie-szindróma elnevezése nem minősül orvosi diagnózisnak, csupán segít megérteni a folyamatos nyugtalanság jelenségét.
A kifejezés, amely a szorgalmas, mindig nyugtalan Border Collie-ra emlékeztet, olyan embereket ír le, akiknek folyton szükségük van az aktivitásra és a társas érintkezésre ahhoz, hogy biztonságban és kiteljesedve érezzék magukat.
- magyarázza Dr. Häfner.
A pszichoterapeuta azt is kifejtette, hogy az érintettek gyakran nem a konkrét feladatokkal foglalkoznak, hanem inkább a szorongást okozó érzések, mint a magány, vagy a bizonytalanság elkerülésével. A mai világban az állandó elfoglaltság szinte státuszszimbólummá vált, azonban a legtöbb esetben az a személy, aki nem bír nyugodtan ülni úgy, hogy ne tevékenykedne folyton, valójában a félelmét igyekszik elnyomni a különböző cselekvések által. A folytonos cselekvés gyakran annak a tünete, hogy az ember nem mer igazán szembenézni saját érzéseivel és gondolataival.
Arra a kérdésre, hogy az érintettek miért teszik függővé önértékelésüket a külső megerősítésektől, illetve az állandó nyomás érzésétől – nincs egységes válasz. Dr. Häfner szerint „az okok változatosak lehetnek és legtöbb esetben a gyermekkorba nyúlnak vissza.”
A folytonos cselekvés kényszere hosszú távon súlyosan megterheli mind a mentális, mind a fizikai egészséget. Az állandó aktivitás miatt a test és az elme nem kap elegendő időt a regenerálódásra, ami kimerültséghez, alvászavarokhoz és akár kiégéshez is vezethet. A pihenés hiánya gyengíti az immunrendszert, növeli a stresszhormonok szintjét, és fokozza a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A szindróma egy ördögi körhöz vezethet: minél jobban hajszoljuk magunkat, annál inkább elkerüljük azt, hogy szembenézzük érzéseinkkel és gondolatainkkal. Ez hosszú távon érzelmi kiüresedést, szorongást és depressziót okozhat.
Dr. Häfner koncentrációs gyakorlatokat, relaxációt és meditációt ajánl azoknak, akik úgy érzik, hogy érintettek – ezek a gyakorlatok ugyanis segíthetnek abban, hogy az egyedüllét ne teher legyen számukra, hanem lehetőség az önreflexióra és a kikapcsolódásra. Ha azonban úgy érezzük, hogy a Border Collie-szindróma súlyossá válik és komoly teherként nehezedik ránk, akkor keressünk fel egy pszichoterápiás szakembert. A terápia segítségével feltárhatjuk az okokat, és megtanulhatjuk érzelmeink hosszú távú kezelésének egészséges módját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.