A szilveszter után mindenki szeretné, ha az újév szeretetben, boldogságban és szerencsésen telne.
1. lépés: Vessünk véget a túlhajszoltságnak!
A január tökéletes időszak arra, hogy kicsit lelassuljunk, megálljunk és ne a karrierünk kapja a főszerepet az életünkben, még akkor se, ha úgy érezzük: imádjuk a munkánkat. Ha állandóan a feladatokra gondolunk, a rengeteg tennivalóra, éjjel sokszor felébredünk, és ezen kattogunk, akkor itt az ideje, hogy kicsit lazítsunk.
A túlzásba vitt munka előbb-utóbb a társas kapcsolatok rovására megy, emellett kiégéshez vezet, ráadásul számos fizikai betegséget is előidézhet, ugyanis, ha magunktól nem veszünk vissza a tempóból, akkor a szervezetünk kényszerít leállásra minket. Találjuk meg az egészséges egyensúlyt!
2. lépés: Dolgozzuk fel a jó és a rossz pillanatokat
Februárban tekintsünk vissza az elmúlt évünkre. Vegyük számba, hogy milyen jó és rossz dolgok történtek velünk. Bármilyen hihetetlen, de a jó élményeket is éppúgy meg kell tanulnunk tudatosan feldolgozni, mint a rosszakat. A kellemetlen emlékeket se nyomjuk el magunkban jó mélyre, hanem gondoljuk át, éljük meg minden apró részletét, fájdalmát, bánatát, mert ez szükséges a feldolgozáshoz. Csak azt tudjuk elengedni, amit már feldolgoztunk.
3. lépés: Viszlát kesergés!
A márciusi célkitűzésünk legyen az, hogy véget vetünk a panaszkodásnak. Persze nagyon sok rossz dolog történik most a világban, és minden okunk meg lenne arra, hogy ezeken keseregjünk, de ne tegyük!
Próbáljunk meg a megoldásokra koncentrálni, és abba fektessük azt az energiát, amit eddig a panaszkodásba tettünk. Hogy miért? Mert ha kesergünk, attól biztos, hogy nem lesznek jobbak a dolgok körülöttünk, viszont, ha teszünk magunkért, akkor igen.
Természetesen elmondhatjuk a barátainknak, családunknak, hogy éppen mi bánt minket, de ez ne csapjon át állandó panaszkodásba, mert akkor előbb-utóbb kerülni fognak minket az emberek, mivel rossz hatással leszünk a hangulatukra, lelki állapotukra. Inkább beszélgessünk jó dolgokról, idézzünk fel szép és vidám emlékeket. Ettől mindannyian boldogabbak leszünk.
4. lépés: Mozogjunk!
Áprilisban már kezd éledezni a természet, szóval itt az ideje, hogy mi is kicsit aktívabbak legyünk. A rendszeres testmozgás ugyanis fokozza a boldogsághormon termelődését a szervezetünkben, így egészen biztos, hogy egy kiadós edzés után a világot is sokkal szebbnek látjuk. Ha egyáltalán nincs kedvünk megmozdulni, akkor is vegyünk erőt magunkon, gondoljunk arra, hogy csak elkezdeni nehéz. A mozgás rendkívül jó hatással van a közérzetünkre, a hangulatunkra, mindenképpen szükséges ahhoz, hogy boldogabbnak érezzük magunkat.
5. lépés: Tegyünk másokért!
A május szóljon a jó cselekedetekről. Ezerszer jobban fogjuk érezni magunkat, ha másokkal teszünk valami jót. Ne gondoljunk világmegváltó, hatalmas dolgokra, éppen elég, ha csak egy egészen apró gesztust teszünk mások felé. Adjuk oda a megunt ruháinkat valakinek, aki nem tud venni magának, szedjük össze a régi takarókat, és vigyük el egy menhelyre. Vigyünk a szomszédnak egy tányér süteményt, vagy szánjuk egy kis időt a magányos családtagunkra, szomszédunkra, ismerősünkre.
Ha valakit boldoggá tudunk tenni csak egyetlen percre is, az minket ezerszer boldogabbá fog tenni!
6. lépés: Táncoljunk!
Júniusban muszáj táncolnunk! Őszintén, mikor táncoltuk utoljára, úgy igazán önfeledten, vidáman, nem törődve azzal, hogy mások mit szólnak hozzá, vagy hogy elég jól mozgunk-e? Pedig a táncnak varázsereje van. Ne gondoljuk túl, egyszerűen csak táncoljunk! Ha az első percekben furán érezzük magunkat, esetleg még magunk előtt is szégyellősek vagyunk, akkor csukjuk be a szemünket, és hagyjuk, hogy az ösztöneink irányítsák a mozdulatainkat. Meglátjuk, ettől igazán boldognak érezzük majd magunkat!
7. lépés: Ne feküdjünk le haraggal!
Júliusban egy olyan lépést kell megtanulnunk, amit egészen biztos, hogy sokat hallottunk a szüleinktől, nagyszüleinktől, és bár egyszerűnek tűnik, cseppet sem az.
Egy régi mondás szerint, soha nem szabad úgy nyugovóra térni, hogy harag van bennünk. A jelentéktelen sértődésünket engedjük el, nem kell minden apróság miatt nekiesni a másiknak, mert azzal csak felerősítjük magunkban az indulatainkat.
De ha valami tényleg bánt minket, akkor beszéljük meg, öleljük meg egymást, és csak ezután feküdjünk le aludni. Meglátjuk, reggel vidámabban ébredünk, és mától ez legyen így minden áldott nap!
8. lépés: Új kihívás
Augusztusban keressünk magunknak egy új hobbit, egy új feladatot, tűzzünk ki egy új célt magunk elé. Most bizonyára arra gondolunk, hogy: jó persze, elkezdek egy kétéves tanfolyamot és akkor majd két év múlva boldog leszek ettől. Ez óriási tévedés! Nem akkor érezzük az igazi boldogságot, amikor valóra válik az álmunk, hanem az ahhoz vezető úton. Az akadályok leküzdésekor tudatosul bennünk, hogy mi mindenre vagyunk képesek. És bizony pontosan ez az, amitől teljesebbnek, boldogabbnak érezzük az életünket.
9. lépés: Mosolyogjunk!
Szeptemberben évszakváltás veszi kezdetét, ez remek alkalom arra, hogy mi is változzunk. Ebben a hónapban az a feladatunk, hogy mosolyogjunk. Tegyünk egy próbát! Most, miközben olvassuk ezeket a sorokat, biggyesszük le a szánk szélét, pont úgy, mint amikor szomorúak vagyunk. Pillanatok alatt érezni fogjuk, ahogy az egész testünket átjárja a bánat. Most próbáljunk meg fülig érő szájjal mosolyogni. Ugye, hogy sokkal jobb?
Mosolyogjunk mindig, mindenkire, de még magunkra is, amikor tükörbe nézünk! Sokkal szebb lesz tőle a legrosszabb napunk is.
10. lépés: Együnk finomat
Októberben kényeztessük az ízlelőbimbóinkat! A rendszeres és egészséges étkezés már önmagában is sokat tesz a jó hangulatunkért. Pláne, ha olyan finomságokat eszünk, amiket igazán szeretünk. Ne csak táplálkozzunk, mert muszáj, hanem élvezzünk minden falatot, sőt, már a készítési folyamatot is. Ha igazán boldoggá szeretnénk tenni magunkat, menjünk el egy főzőtanfolyamra, ahol nem csak az ízek varázsolnak el minket, hanem a jó társaság is.
11. lépés: Járjuk az utcákat
Novemberben egy szokatlan feladatot kell végrehajtanunk, amelyből mostantól csináljunk is rendszert!
Fogadjuk meg – és tartsuk is be –, hogy mindennap sétálunk.
Ha jó idő van, akkor tehetünk hosszabb sétát, ha rossz, akkor csak egy egészen rövidet. Figyeljük meg az embereket, a házakat, a boltokat, a környezetünket. Váltsunk pár szót a szomszédokkal, a gyerekekkel, a boltosokkal. Meglátjuk, hogy érdekes felfedezéseket teszünk majd, akkor is, ha már hosszú évek óta lakunk azon a környéken.
12. lépés: Szánjunk időt magunkra
A december az ünnepi készülődésről, az ajándékok beszerzéséről szól, de most szakítsunk időt önmagunkra is. Mindennap legyen egy óra, amikor azt tesszük, amit szeretünk, amihez kedvünk van. Olvassunk, hallgassunk zenét, vegyünk egy forró fürdőt, sportoljunk, játsszunk, nézzünk sorozatot, vagy csak legyünk egyedül, és rendezzük a gondolatainkat, érzéseinket. Az önmagunkra szánt idő mindennél jobban szolgálja a boldogságunkat.
A hormonok játéka
A boldogságérzetünket sok minden befolyásolja, de a hormonoknak van talán a legfontosabb szerepük az aktuális hangulatunkban. A boldogságot négy hormonnak, a dopaminnak, a szerotoninnak, az oxitocinnak és az endorfinoknak köszönhetjük. Amikor ezek felszabadulnak a vérben, egy szempillantás alatt megtelünk energiával, tervekkel, pozitív életérzéssel, szeretettel. Ezért fontos, hogy a minden nap, minden hónapban tegyünk azért, hogy ezek képesek legyenek megfelelő mennyiségben termelődni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.