A történelem során számos híres személyiség hagyott maradandó nyomot maga után, legyen szó tudományos felfedezésekről, művészeti alkotásokról vagy politikai döntésekről. De vajon mi állhat annak hátterében, ha valaki úgy dönt, soha nem házasodik meg, és kerüli a szociális kapcsolódásokat? Tudatos döntés eredménye volt, hogy ezek a hírességek végül szűzen haltak meg, vagy a zárkózottság, a félelem eredményezte és véletlenül alakult így?
Sir Isaac Newton, az egyik legnagyobb tudós és a modern tudomány megalapítója, egész életét a matematikai és fizikai kutatásoknak szentelte. A tudósok és történészek egyetértenek abban, hogy Newtont annyira lekötötte elméleti munkássága, hogy nem érdeklődött a szerelmi kapcsolatok iránt. Szociális interakciói is minimálisak voltak, mivel Newton nem szeretett részt venni a társasági eseményeken. Egyes történészek úgy vélik, hogy Newton nagyon gátlásos volt a szexualitással és a házassággal kapcsolatban, és ez hozzájárulhatott ahhoz, hogy szűzen halt meg.
Andy Warhol, a pop art ikonikus alakja kerülte a magánéletére vonatkozó nyilvános kérdéseket. Egyes életrajzírók és barátai szerint Warhol szűzen halt meg, mert rendkívül bonyolult és ambivalens viszonya volt a testiséggel és az intimitással. Bár életműve gyakran provokatív, szexualitással áthatott témákat dolgozott fel, a magánéletben rendkívül visszahúzódó személyiség volt. Andy Warhol mélyen vallásos katolikus neveltetése, valamint saját bizonytalansága és testével kapcsolatos gátlásai is hozzájárulhattak ahhoz, hogy távol tartotta magát a hagyományos értelemben vett romantikus vagy szexuális kapcsolatoktól. Művészete ugyanakkor kifejezetten tükrözte a korszak szexuális forradalmát és a popkultúra vibráló energiáját, amelyet sajátos nézőpontjával örökített meg.
Nikola Tesla, a híres feltaláló és mérnök egész életét a tudományos kutatásnak és találmányainak szentelte, és soha nem házasodott meg. Ő maga is kijelentette, hogy elkötelezte magát tudományos munkája iránt, és hogy a házasság és a család nem illeszkedtek életcéljaihoz.
John Edgar Hoover, az FBI alapító igazgatója és majdnem öt évtizeden át vezetője, rendkívül zárkózott életet élt, különösen a magánéletét illetően. Soha nem házasodott meg, és nyíltan semmilyen romantikus vagy szexuális kapcsolatról nem számoltak be vele kapcsolatban. Bár sok találgatás övezte szexuális orientációját és a kapcsolatait – különösen a Clyde Tolsonnal, az FBI helyettes igazgatójával való szoros barátságát –, nincs bizonyíték arra, hogy Hoover valaha is romantikus vagy szexuális kapcsolatban állt volna bárkivel. Hoover számára a hivatása és az FBI iránti elkötelezettsége minden mást háttérbe szorított – ezért sokan úgy tartják, hogy szűzen halhatott meg.
A kis hableány, A rút kiskacsa, és A hókirálynő gyönyörű történetének írója egész életében egyedülálló volt. Bár Andersen többször is érzett romantikus vonzalmat nők és férfiak iránt, ezek az érzelmek viszonzatlanok maradtak, és Andersen soha nem lépett túl a plátói kapcsolatokon. Naplófeljegyzéseiből és levelezéseiből kiderül, hogy gyakran küzdött a saját szexualitásával és kapcsolati vágyaival, de ezek sosem vezettek konkrét kapcsolatokhoz. Érzékeny, álmodozó természete és mélyen gyökerező bizonytalanságai miatt Andersen inkább az írásban fejezte ki érzelmeit, amelyben gyakran jelent meg a viszonzatlan szerelem és a magány témája.
I. Erzsébet királynő, a Tudor-ház uralkodója, Anglia és Írország királynője soha nem házasodott meg, és nem voltak gyermekei sem. Erzsébet elutasította a házasságot, és ezt a döntését politikai eszközként is használta, mert úgy vélte, hogy a hatalom megőrzése érdekében nem lenne bölcs döntés férjhez menni. A korszakban a házasság gyakran politikai szövetségek létrehozására szolgált, és Erzsébet tudatosan került el minden olyan szövetséget, amely befolyásolhatta volna függetlenségét és uralkodói döntéseit. Halála után is nagy tisztelettel emlékeztek rá, mint az angol történelem egyik legnagyobb uralkodójára, akinek döntései és uralkodása örökre megváltoztatták Anglia történelmét.
Jeanne d’Arc, az Orléans-i Szűz életét Istennek és Franciaország megmentésének szentelte. Szigorúan megőrizte szüzességét és ez nem csupán vallási meggyőződéséből fakadt, hanem a küldetéséhez kapcsolódó szimbolikus jelentőséggel is bírt. Jeanne esküt tett arra, hogy életét és testét Isten szolgálatának szenteli, ezzel is kifejezve tisztaságát és elkötelezettségét az égi hivatása iránt. Emellett a szüzessége fontos eleme volt annak, hogy hitelességét és különlegességét megerősítse mind a követői, mind az ellenségei szemében. Fiatalon, mindössze 19 éves korában, eretnekség vádjával máglyán égették el. Szüzességét halála napjáig megőrizte, mivel hitében és életében semmi sem volt fontosabb, mint Istennek tett fogadalma.
Dom Pérignon neve ismerősen csenghet – ha másról nem, a róla elnevezett pezsgőről. De ki is volt ő és mi vezette el odáig, hogy szüzességét megőrizze a sírig? Talán kevesen tudják, hogy Dom Pierre Pérignon bencés szerzetes volt, aki egész életét az egyháznak és a szerzetesi rend szigorú szabályainak szentelte, így szüzességi fogadalma Isten iránti elkötelezettségének és erős hitének kifejezéséből fakadt. Dom Pérignon egész életében ezen elvek szerint élt, és meg volt győződve arról, hogy a pezsgő tökéletesítésében elért eredményei is az Istentől inspirált hivatásának gyümölcsei voltak, miközben ő földi vágyaktól mentes életet élt.
Immanuel Kant, a német filozófia kiemelkedő alakja, egész életét a tudománynak, a filozófiai gondolkodásnak és a vallásnak szentelte, és soha nem házasodott meg. Bár élete során voltak nők, akikkel barátságot ápolt, nincs bizonyíték arra, hogy bármilyen romantikus vagy szexuális kapcsolatot létesített volna velük. Egyes történészek szerint Kant visszahúzódó természetű volt, minimalizálta szociális kapcsolatait, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy nem került igazán közel senkihez. Híres mondata: „A csillagos ég fölöttem és a morális törvény bennem” hűen tükrözi, hogy életét inkább az eszmék, mintsem a földi vágyak irányították, így valószínűsíthető, hogy szüzességét haláláig megőrizte.
Lewis Carroll, eredeti nevén Charles Lutwidge Dodgson, az „Alice Csodaországban” című klasszikus történet szerzője egész életében egyedülálló volt, és nincs bizonyíték arra, hogy romantikus vagy szexuális kapcsolatban állt volna bárkivel. Carroll különc személyisége, gátlásossága és visszahúzódó természete is közrejátszhatott abban, hogy soha nem alakított ki hagyományos értelemben vett érzelmi vagy testi kapcsolatot. Egyesek pedofíliával vádolták, mert Carroll számos kislányról készített fényképet, köztük Alice Liddellről, aki az „Alice Csodaországban” ihletője volt. Ezek a képek általában ártalmatlan portrék voltak, de néhány alkalommal félmeztelen vagy meztelen fotókat is készített szülői engedéllyel, ami akkoriban az ártatlanság és tisztaság kifejezésének számított. Carroll életének ezen aspektusai a modern szemlélet alapján visszásnak tűnhetnek, de a korabeli dokumentumok és visszaemlékezések nem támasztják alá, hogy pedofil magatartást tanúsított volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.