Miért kergeti a kutya a farkát? Súlyos problémát is jelenthet

állatok, kutya, szorongás
Shutterstock - Pavel Shlykov
állat kutya szorongás
Mindannyian vidáman nézzük végig, ahogy egy aranyos kutya elszántan kergeti a farkát, de vajon mi állhat a jelenség mögött?

Ha te is kutyatulajdonos vagy, akkor bizonyára már nem lepődsz meg semmin, amit a kis kedvenced csinál, hiszen pontosan tudod, hogy milyen kiszámíthatatlanok, ugyanakkor imádnivalóak ezek a bohókás kisállatok. Néha azonban a viccesnek tűnő megmozdulásaik komoly problémát sejtetnek. Ilyen például az, amikor kergetik a farkukat. 

állatok, kutya, szorongás
A kutya farokkergetésének számos oka lehet. 
Forrás: Shutterstock

Mik azok a jelek, amik arra utalnak hogy a kutya bajban van? 

A kutyák olykor nekiállnak veszettül kergetni a farkukat, mintha csak az életük múlna azon, hogy elkapják. 

Ha a kutyád csak alkalmanként viselkedik így, és ez nem befolyásolja negatívan a viselkedését, akkor valószínűleg ártalmatlan, normális játékról van szó. Ha viszont ez a viselkedés gyakran és rendszeresen előfordul, akár valamilyen egészségügyi problémát is jelezhet.

Miért kergetik a farkukat a kutyák? 

Számos oka lehet annak, hogy a kedvenced üldözni kezdi a saját testrészét. Ezek a leggyakoribbak: 

  • Unalom: bizony, olykor a kutyusok is unatkoznak, leginkább akkor, amikor sokáig egyedül hagyjuk őket, vagy nem kapnak elegendő mentális vagy fizikai stimulációt. A farokkergetés lehetővé teszi számukra, hogy egy ideig saját magukat szórakoztassák, hogy levezessék a felgyülemlett energiáikat. 

Ez a legszerencsésebb variáció, ugyanis nagyon könnyen orvosolható azzal, ha többet sétáltatod, illetve szellemi és fizikai játékokkal is szórakoztatod kedvencedet.

  •  Minden kutyus telhetetlen, ha játékról van szó, így nyugodtan állítsd kihívások elé, hogy trenírozd az agyát és megelőzd, hogy unatkozzon.
  • Játékosság: főleg a kölyköknél jellemző, hiszen a babákhoz hasonlóan ők is szeretik a szájukkal felfedezni a körülöttük lévő világot. 

Ha kiskutyád gyakran kergeti a farkát, a miértre nagyon egyszerű a válasz: azért, mert még kölyökkutya! 

Ahogy nőnek, a saját testüket is felfedezik és sokkal inkább tisztában lesznek a saját anatómiájukkal, ám amíg még aprók, boldogan hajszolják a farkukat, ami miatt nem kell aggódnod, ahogy telnek az évek, könnyen kinövik majd!

  • Bolhák és kullancsok: talán elsőre nem is gondolnánk rá, de könnyen előfordulhat, hogy kutyusunk azért kergeti a farkát, mert borzasztóan viszket neki a kis élősködők miatt. Ellenőrizd le, találsz-e apró betolakodókat a szőrükben, esetleg kopasz foltokat és kezeld a problémát! 
  • Figyelem: lehet, a kedvenced azt érzi, nem kap kellő figyelmet tőled és ilyenkor bármire képes, hogy elérje azt, hogy csak rá koncentrálj. 

Ennek egyik jele lehet a mániákus kergetőzés, emiatt kiemelten fontos, hogy minden nap elegendő időt szánj arra, hogy a kutyáddal foglalkozz és ne érezze magát elhanyagolva. 

  • Egészségügyi panaszok: a szakértők szerint a farokkergetés mögött olykor görcsroham, fertőzés, vagy akár rák is állhat. 

Ha már kizártál minden fentebb leírt lehetőséget, mihamarabb keresd fel az állatorvosodat egy alapos kivizsgálásért! 

  • Szorongás: az ismétlődő tevékenységek megnyugtatóan hatnak a kutya idegrendszerére, így a szorongás egyik tünete is lehet a farokkergetés. 

A kutyák szorongásának következő okai lehetnek: 

- kis lakóterület

- agresszió egy másik háziállattól

- a szocializációs lehetőségek hiánya

- fizikai vagy érzelmi bántalmazás

Annál az állatnál, amelyiknél előfordult valamelyik fentebb felsorolt lehetőség, sokkal nagyobb eséllyel alakul ki kényszeres cselekvés. Ebben az esetben fordulj viselkedésszakértőhöz, aki segít felfedni a probléma okát és megoldani azt. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.