Januári lomtalanítás: ezt az öt dolgot dobd ki

lakásfelújítás, belsőépítészet, felújítás, alkás, nappali, otthon
Shutterstock -
rend élettér otthon
A januári lomtalanítás nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is felszabadító hatású. Azáltal, hogy megszabadulsz a fölösleges tárgyaktól, helyet adsz az újnak és rendezettebbé teszed az otthonodat. Kezdd az évet lomtalanítással frissen és tisztán!

Az új év mindig remek alkalom arra, hogy felfrissítsük otthonunkat és megszabaduljunk a fölösleges tárgyaktól. A januári lomtalanítás során érdemes alaposan átnézni a lakást, és kihajítani azokat a dolgokat, amelyek már nem szolgálnak minket. Ha az alábbi öt kategóriát követve végzed a takarítást, akkor hatékonyan megtisztíthatod a környezetedet.

lomtalanítás
Januári lomtalanítás Forrás: Shutterstock

Lomtalanítás: kezdd az évet szelektálással

1. Elavult elektronikai eszközök

A fiókok mélyén lapuló régi mobiltelefonok, kábelek, vagy elromlott elektronikai eszközök csak helyet foglalnak. Ha ezeket már nem használod, érdemes újrahasznosításra leadni őket.

Tipp:

  • Ellenőrizd, hogy működőképesek-e, és ha igen, adományozd el.
  • A nem működő darabokat vidd el elektronikai hulladékgyűjtő pontokra.
  • Figyelj arra, hogy az akkumulátorok veszélyes hulladéknak számítanak.  Vidd speciális gyűjtőhelyre ezeket.  

2. Sérült vagy használhatatlan ruhák

A szekrény mélyén porosodó, kifakult vagy elszakadt ruhák helyett tartsd meg azokat, amelyek valóban hordható állapotban vannak. Ha túl sok ruhád van, add a barátaidnak, akik talán örülni fognak néhány szép darabnak. 

Tipp:

  • Ha javíthatók, vidd el egy szabóhoz. 
  • A szép anyagú ruhákat használhatod kreatív projektekhez.
  • A teljesen használhatatlan darabokat textilhulladékként kezeld.

3. Lejárt kozmetikumok és tisztítószerek

A fürdőszobában gyakran összegyűlnek olyan termékek, amelyeket már nem használunk, vagy amelyek lejártak. Ezek nemcsak helyet foglalnak, hanem használatuk akár káros is lehet.

Tipp:

  • Ellenőrizd a lejárati dátumokat, és dobd ki a lejárt termékeket.
  •  Az üres flakonokat különítsd el a szelektív hulladékgyűjtéshez.

4. Régi papírok és számlák

A régi újságok, számlák és egyéb papírok halmai rengeteg helyet foglalhatnak. Csak azokat a dokumentumokat tartsd meg, amelyek még fontosak lehetnek.

Tipp:

  • Digitalizáld a szükséges papírokat.
  • A felesleget helyezd a papírhulladék közé.
  • Figyelj arra, hogy személyes adatot tartalmazó papír aprítás nélkül ne kerüljön a szemétbe, hiszen az adatokkal visszaélhetnek. 

5. Felesleges konyhai eszközök

A konyhában gyakran halmozódnak fel olyan eszközök, amelyeket soha nem használsz – például régi edények, kopott evőeszközök, vagy duplikált konyhai eszközök.

Tipp:

  •  Nézd át a konyhai fiókokat, és válj meg azoktól az eszközöktől, amelyekre nincs szükséged.
  •  A még használható darabokat ajándékozd el.
  • Ügyelj arra, hogy a legtöbb konyhai eszközt, különösen a fa és műanyag darabokat rendszeresen kell cserélni. 

A lomtalanítás folyamata

Érdemes minden szobát sorra venni. Olyan tárgyakat, amelyeket hónapok óta nem használtunk és nem is várható, hogy szükség lesz rájuk, nem érdemes megtartani. Annál nagyobb a rend egy lakásban, minél kevesebb felesleges tárgy van benne. Ráadásul a sok apró tárgy a takarítást is nehezíti

Rendszerezés a lelke mindennek

Ha tényleg rendezett lakást szeretnél, érdemes különböző tárolókat beszerezni. A szerszámok, a gyógyszerek, a ritkán használt élelmiszerek mind-mind megérdemelnek egy-egy külön dobozt, vagy ládát, így könnyen megtalálhatók és mégsem lógnak szanaszét a lakásban. 

A konyha egy más tészta

A konyha lomtalanítását érdemes három havonta elvégezni. A kamrában található élelmiszerek ugyanis megromolhatnak. A hűtőt akár hetente érdemes átnézni, hogy a család biztosan friss élelmiszert fogyasszon. 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.