Kevesen tudják, de ezért dupla pénz jár a munkahelyeden

munka, munkahely, bér, bérpótlék
Shutterstock/NDAB Creativity -
munkanap bérpótlék új szabályok munka
A munka törvénykönyvének 2025. január 1-jétől életbe lépett módosítása alapján akár neked is járhat dupla pénz, mutatjuk, mely esetekben.

A munka törvénykönyvének 2025. január 1-jétől életbe lépett módosítása a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka pótlékait érinti. Ugyanis 2025 januárjától lényeges változások léptek életbe a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után járó bérpótlékról. A szabályok mostantól egyértelműsítik, hogy a pótlékot semmi nem válthatja ki, és minden esetben 100%-os bérpótlék jár, ami dupla pénzt jelent mostantól a munkahelyeden.

dupla pénz, munkahely
2025  január 1-jétől dupla pénz jár a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után a munkahelyeden.
Forrás: Shutterstock/Ilona Kozhevnikova

Csak bizonyos esetekben jár a dupla pénz a munkahelyeden

Az új év első napjától kezdve változtak a munkaszüneti napon elrendelt rendkívüli munka, azaz a munkavállaló számára munkaszüneti napon elrendelt túlóra után járó bérpótlék szabályai. Az eddigi gyakorlat szerint sok munkahelyen az ilyen munka után csupán 50%-os pótlékot fizettek, ám biztosították, hogy a dolgozó másik pihenőnapot kapjon helyette. 

A módosítás azonban egyértelművé tette, hogy ilyen munkavégzés esetén a munkavállalónak minden esetben 100%-os bérpótlék jár, és semmilyen körülmények között nem váltható ki pihenőnappal. 

Eddig is létezett a lehetőség a 100%-os bérpótlékkal való kifizetésre, ám az új szabályok most már minden munkahelyen kötelezővé teszik azt.

A rendkívüli munka szabályait alapvetően a munkáltató határozza meg, és ez a túlóra elrendelésére is vonatkozik. A munkaidőre vonatkozó döntéseket a munkáltató egyoldalúan hozhatja meg, ám a munka törvénykönyve szigorúan szabályozza a bérpótlék mértékét. A munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után tehát minden esetben jár a dupla pénz.

A túlórák elrendelésére nem korlátlanul van lehetőség 

A munkavállaló napi munkaideje a rendes munkával és a túlórával együtt nem haladhatja meg a törvényben meghatározott maximumot, ami 12 óra. Évi 250 órányi túlóra rendelhető el, ami megállapodás szerint további 150 órával növelhető, de ehhez a munkavállaló beleegyezése szükséges. Emellett a munkavállalók védelmét szolgálja, hogy bizonyos csoportokat – például a három évesnél fiatalabb gyermeküket nevelő anyákat vagy egyedülálló szülőket – nem kötelezhetnek túlórázásra.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.