A paradicsom az egyik legkedveltebb konyhakerti növény, hiszen nemcsak finom, hanem sokoldalúan felhasználható is. Azonban ahhoz, hogy a növények egészségesek és bőtermők legyenek, megfelelő gondoskodásra van szükség. Az alábbiakban 5 hasznos tippet osztunk meg, amelyekkel maximalizálhatod a paradicsomtermést a kertedben vagy akár a teraszodon.
A paradicsomok között is hatalmas a választék, elég ha megnézed a közértek kínálatát. Van egészen apró koktélparadicsom, de akad fél kilós termés is, az ökörszív paradicsom barázdált felületű és tényleg egy nagy szívre hasonlít. Ha a balkonon egy ládában neveled a növényt, akkor az alapján válassz, hogy mekkora a hely. Az úgynevezett faparadicsomok ugyanis akár 2-3 méteresre is megnőnek, így ha kevés a hely, jobban jársz egy kisebb növénnyel, például a San Marzanóval.
Vásárolhatsz ugyan magokat a boltban, de a közértből hazavitt paradicsom magjából is kelhet ki bőtermő növény. A legjobb, ha egy vékony karika paradicsomot helyezel a földbe, majd napfényes, párás helyen hagyod, hogy kihajtson. Hidd el, rengeteg palántád lesz néhány hét alatt.
A paradicsom napfénykedvelő növény. Legalább napi 6-8 óra közvetlen napsütésre van szüksége a bőséges terméshez. Olyan helyet válassz, ahol jó a talaj vízelvezetése, és kerüld a szélnek kitett területeket, amelyek károsíthatják a növényeket. Figyelj a talaj minőségére és a tápanyagpótlásra.
A paradicsom számára az ideális talaj gazdag szerves anyagokban, jó vízmegtartó képességű, de jól szellőző is. A következőket teheted a talaj előkészítése érdekében:
A paradicsom nitrogént, foszfort és káliumot igényel a növekedéshez és terméshez. Használj kifejezetten paradicsomhoz ajánlott, kiegyensúlyozott műtrágyát, és kerüld a túlzott nitrogénbevitelt, amely a levelek növekedését serkenti, de csökkenti a termést.
Ha a balkonkertész vagy, főzz a paradicsomodnak hetente egy presszókávét. Hígítsd fel, és öntözd meg vele, hidd el, meghálálja.
A paradicsom vízigénye magas, különösen a forró nyári hónapokban. Azonban az egyenletes vízellátás kulcsfontosságú, mert a túlöntözés és a vízhiány is károsíthatja a növényt.
A paradicsom hajlamos a földön elfeküdni, ha nincs megfelelő támasztéka, ami nemcsak a termést csökkenti, hanem növeli a betegségek kockázatát is.
Szúrj erős karót a növény mellé, és kösd hozzá a főszárat lazán. Használj futtatóhálót, ami segít a növényt függőlegesen tartani. Kipróbálhatod a kordonos termesztést is, ami több növény összehangolt futtatásához is ideális.
Tipp: ültess a paradicsomtövek közé büdöskét, a kis sárga virág távol tartja a poloskákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.