Így valósítsd meg az életedben a 6/10 tisztítási módszert

Takarítási tippek, tisztítási módszer
Shutterstock/New Africa -
takarítás otthon rutin szervezés tisztítás
Ne ijedj meg a számoktól ebben a takarítási módszerben! Valójában szuper egyszerű, és a számok csak jelképesek. A 6/10 tisztítási módszer lényege, hogy listákat készíts, rövid távú célokat tűzz ki, majd kipipáld a teljesített feladatokat.

Egy TikTok-felhasználó, @organizedchaos4 találta ki ezt az egyszerű takarítási rendszert, amit 6/10 módszernek nevezett el. A tisztítási módszer lényege, hogy minden nap készít egy listát 6 feladatról, amelyeket aznap mindenképp el kell végeznie. De hogyan működik és miért érdemes kipróbálnod? Mutatjuk, hogy miképpen alkalmazhatod te is.

tisztítási módszer
A 6/10 tisztítási módszer segít kisebb, kezelhető részekre bontani a házimunkát.
Forrás: Shutterstock/Studio Romantic

Hogyan működik a  6/10 tisztítási módszer?

A tiktoker az alábbiakban foglalta össze a 6/10 takarítási módszert: az adott napi 6 feladat a legfontosabb, és a feladatok naponta változhatnak. Ezeken kívül más teendőkkel nem foglalkozik aznap. Emellett van egy külön listája 10 olyan feladatról, amelyeket hetente kell elvégezni. Ezeket például egy nap alatt, mondjuk vasárnap szokta letudni. Természetesen van némi mozgástér a módszerben. Ha például valaki szeretné az aznapi 6 feladatot kiegészíteni még 2-vel a heti listából, az is belefér. 

A lényeg az, hogy ez a módszer segít megszabadulni a túlzott takarítással járó stressztől, és reális ütemtervet ad a feladatok elvégzéséhez.

Miért érdemes kipróbálni?

A 6/10 módszer megakadályozza, hogy otthonod rendetlensége kezelhetetlenné váljon. Ugye, ismerős az az érzés, amikor olyan sokáig halogattad a takarítást, hogy a kezdés is lehetetlen küldetésnek tűnik?  

Ez a módszer segít kisebb, kezelhető részekre bontani a házimunkát. Így a nap többi részében nyugodtan koncentrálhatsz más tevékenységekre.

Hogyan alkalmazd a 6/10 takarítási módszert?

A módszer megalkotója, @organizedchaos4, TikTok-oldalán rendszeresen megosztja a 6/10 listáit és számtalan más takarítási tippet is.

Az ő napi 6 feladata például ezekből áll:

  1. Ágyak bevetése
  2. Mosogatás
  3. Mosogató kitakarítása
  4. Konyhapult letörlése 
  5. Padló porszívózása
  6. Egy adag ruha mosása

Ezek valószínűleg olyan feladatok, amelyeket te is rendszeresen végzel, talán a napi porszívózást leszámítva (amit ugyan nem mindig csinálunk meg, de kellene).

Heti 10 feladata pedig a következő:

  1. Hűtő és mikrohullámú sütő kitörlése
  2. Kamra rendbetétele
  3. Padló feltörlése
  4. Fürdőszobák takarítása
  5. Mosogatók lefolyójának tisztítása
  6. Szekrények áttörtlése
  7. Bútorok portalanítása
  8. Ágynemű mosása
  9. Autó rendberakása
  10. Kisállatok tálkáinak tisztítása

Ez az egyszerű rendszer nemcsak hatékonyabbá teszi a takarítást, de segít abban is, hogy több időd maradjon a fontosabb dolgokra. Mire vársz még? Vágj bele, és élvezd a tiszta, rendezett otthont! @organizedchaos4 szerint a napi feladatai egyenként fél óránál kevesebb időt vesznek igénybe, míg a 10 heti feladat (egy nap alatt elvégezve) körülbelül 1 órát igényel.

Havi és negyedéves takarítási listák

Ezen kívül havi és negyedéves takarítási listákat is vezet. Havi feladatok:

  • Zuhanyzók súrolása
  • Háztartási gépek alapos tisztítása
  • Garázs rendbetétele
  • Autók kiporszívózása

Negyedéves feladatok:

  • Padlószegélyek és ajtók tisztítása
  • Ventilátorok és lámpák tisztítása
  • Ablakok takarítása
  • Bútorok tisztítása
  • Légszűrők cseréje

Nem szükséges pontosan ezeket a listákat követned, de nagyszerű módszer arra, hogy csökkentsd a napi stresszt, és könnyebben megbirkózz a rengeteg teendővel. 

Miért jó egy jól működő takarítási rutint kialakítani?

Emberként mindannyian tele vagyunk felelősséggel. Állandó küzdelem, hogy minden teendőt elvégezzünk, nem beszélve a szabadidős programokról. Sajnos a ház magától nem fog kitakarítani (még). A munka, az edzés, a házimunka, valamint a családtagok és háziállatok gondozása közepette néha úgy érezhetjük, hogy egyszerűen nincs elég óra a napban. Ha ehhez még szorongás vagy depresszió is társul, a helyzet sokkal rosszabbnak tűnhet. 

A napi és heti rutinok kialakítása és betartása azonban csodákat tehet a mentális egészségünkkel. A rutinok segítenek egészséges szokásokat kialakítani, csökkentik a stresszt, megkönnyítik a változásokhoz való alkalmazkodást, és javítják az emberi kapcsolatainkat. 

Fontos: a rutin kialakítása időt vesz igénybe

Az, hogy elhatározod, hogy változtatsz és tartod magad egy új rutinhoz, könnyen hangzik. De a valóságban ez egy kihívás. Ha úgy érzed, hogy kényelmesebb apró feladatokat beépíteni a napi vagy heti teendőidbe, akkor kezdd ezzel. Ha a 6/10-ből inkább 3/5 lesz, már az is szuper! Légy türelmes magaddal. Végül is ez egy olyan módszer, amely a stressz enyhítését szolgálja, és ha már az új rutin bevezetése is stresszes, nos… ez egy kicsit ördögi kör, nem igaz?

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.