Földrengés volt Pannonhalma térségében - ez okozta az éjszakai rengéseket

szeizmográf, földrengés
Shutterstock - menur
földrengés Magyarorszg Pannonhalma
2025. február 13-án éjfél után néhány perccel 2,4 magnitúdójú földrengés volt Magyarországon, Pannonhalma térségében, tizenhárom kilométeres mélységben.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának közleménye szerint 2025. február 13-án 00:03 perckor 2,4 magnitúdójú földrengés keletkezett Magyarországon, Pannonhalma térségében, tizenhárom kilométeres mélységben. A Katasztrófavédelemhez nem érkezett bejelentés földrengés okozta károk miatt. Az obszervatórium elárulta, mi okozhatta a rengést.

földrengés, szeizmográf
Az alacsony magnitúdójú földrengés nem okozott anyagi károkat
Forrás: Shutterstock

Ez van a Pannonhalma térségében történt kisebb földrengés hátterében

Az éjfél után néhány perccel jelentkező alacsony amplitúdójú földrengésről a Katasztrófavédelem tájékoztatása szerint három bejelentés érkezett, mindhárom Pér területéről. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium a közösségimédia-oldalán magyarázta el, mi állhat a magyarországi földrengés hátterében: 

„A ma esti pannonhalmi rengés az ÉK-DNy irányú Rába-vonal környezetében történt, amely az ÉNy-ra fekvő Ausztroalpi-egységet választja el a tőle DK-re elhelyezkedő Dunántúli-Középhegységi-egységtől. A közelmúltban Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében történtek a Rába-vonal környezetéhez kapcsolódó  4-es magnitúdót meghaladó rengések sorrendben 2003, 2004 és 2011-ben. A jellemzően kb. 10 km-es mélységben kipattanó rengések arra utalnak, hogy a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között. Ahogy látható a Pannonhalma térségében kb. 13 km mélységben kipattant földrengés legvalószínűbben a hazánk területén jelenleg is aktív (neotektonikus) balos oldalelmozdulásos szerkezeti zónához kapcsolódik. A feszültség felhalmozódás hajtóereje ebben az esetben is az Adriai-kőzetlemez és a stabil Európai Platform között végbemenő közeledés következtében kialakuló kompressziós erőtér az elmúlt néhány millió évben. A jelen rengés a jelenlegi ismereteink alapján nem kapcsolódik sem a mostani horvát, sem a görög rengésekhez” — írja Facebook-oldalán az obszervatórium.

Hatalmas vulkánkitörést jósolnak a tudósok 2025-re: a földrengések száma is megszaporodottEzrek menekülnek az emberek a magyarok kedvenc nyaralóhelyéről — Súyos földrengések várhatókÚjabb földrengés rázta meg Európát – Kiderült, mi okozta a horvátországi földmozgást

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.