Ezekben az éjszakai órákban a leggyakoribb a halálozás: a szakértő elárulja az okokat

Bedtime.,Beautiful,Woman,Sleeping,In,Bed,At,Home
Shutterstock/Copyright (c) 2024 New Africa/Shutterstock. No use without permission. - New Africa
egészség tudomány halál
Az ókori görög mitológiában az Alvás a Halál ikertestvére volt, a szüleik pedig a Sötétség és az Éjszaka istenei. Úgy tűnik tehát, hogy mindig is volt összefüggés a halál és az alvás között, a szakértők pedig meg is fejtették, hogy pontosan mi.

Ha megkérdezed az embereket, a legtöbben valószínűleg azt mondják, ha már választani kell, inkább álmukban érje őket a halál, ugyanis ilyen módon békésnek, sőt, szinte idealizáltnak tűnik az elmúlás.

tudomány, halál, kutatás
Megnő a halálozások aránya alvás közben. 
Forrás: Shutterstock

Miért olyan gyakori a halál alvás közben? 

Békés alvás

Életünk egyharmadát alvással töltjük, így nem meglepő, hogy sok ember hal meg álmában. Számottevő bizonyíték van arra, hogy a szívműködés stresszes lehet alvás közben és ilyenkor megnő a hirtelen szívhalál kockázata. A szakemberek évek óta kutatják, hogy pontosan melyek azok  a hajnali órák, amikor a leggyakrabban történik szívleállás és az eredmények meglehetősen ijesztőek. Az emberi test belső, biológiai órája szabályozza a hormonokat, a vérnyomást és a testhőmérsékletet.

 A hajnali órákban a melatoninszint emelkedése miatt a vérnyomás és a testhőmérséklet alacsonyabb, emiatt pedig magasabb lehet az agyvérzés vagy a szívroham kockázata ebben az időben. 

Mindezek mellett a légzési funkciók is csökkennek éjszaka, így jóval nagyobb az esélye például az asztmás rohamoknak

A kritikus órák

A kutatások szerint a halálesetek 60 százaléka hajnali 3 és 4 között következik be.

 Ez az az idő a napban, amikor a szervezet megpróbál felkészülni a következő nap tevékenységeire, miközben az agy megpróbál valamilyen információt elrendezni, hogy teret adjon a következő nap eseményeinek. 

Másrészt van egy vallási elgondolás, amely azt mondja, hogy ebben az órában nagyon vékony a határvonal a szellemi és az élő világ között, így könnyedén átkerülhetünk a túlvilágba. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a legsötétebb rituálékat mindig hajnali 3 és hajnali 4 óra körül végezzük.

Hogyan előzhetjük meg? 

A szakértők szerint a legfontosabb, hogy kevés, de vitamindús, tápláló ételt vegyünk be a szervezetünkbe elalvás előtt. Figyeljünk oda a pihenés mennyiségére és minőségére és próbáljuk kerülni az éjszakai képernyőidőt. A gyógyszereinket pedig pontosan és időben vegyük be, különösen a béta-blokkolókat. Ha mindezekre odafigyelünk, nyugodtabb lehet az álmunk. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.