A hazugság jelei: ha elsajátítod ezeket a trükköket, soha többé nem vernek át

hazugság jelei
Shutterstock/pathdoc -
blöff megtévesztés testbeszéd hazugság
Az emberek már évezredek óta próbálnak rájönni arra, hogyan lehet a legkönnyebben leleplezni a hazugságokat. A testbeszédszakértők szerint azonban vannak egyértelmű jelek, amelyek alapján felismerheted, ha valaki hazudik neked. Íme 5 módszer, amivel a hazugság jelei könnyen tetten érhetők.

Hogyan ismerhetőek fel a hazugság jelei? Létezik-e valamilyen tudományos alapú módszer a megtévesztés leleplezésére? Valójában igen, és ez a hazudozók gondolkodásának megértésén alapul.

hazugság jelei
A hazugság jelei alapján azonnal leleplezhetőek a füllentők.
Forrás: Shutterstock/Matt Benoit

Hogyan ismerhetőek fel a hazugság jelei?  

2009-ben a Szövetségi Kormány létrehozta a High-Value Detainee Interrogation Group-ot (HIG), hogy új hazugságfelismerési gyakorlatokat dolgozzanak ki, és 2016-ra az ügynökségi csoport több mint 15 millió dollárt költött több mint 100 kutatási projektre a legjobb pszichológusokkal. 

De mit csinálnak azok az emberek, akik rendkívül jól képesek azonnal leleplezni a hazudozókat? 

1. Legyünk kedvesek

El kell érned, hogy a hazudozó kedveljen téged. Meg kell nyitnod őt. Sokszor kell beszélnie. És hibát kell vétenie, ami felfedi a hazugságát. Egy remek trükk a blöff felfedésére, ha „barátságos újságíróként” tekintesz magadra. Minél több információval rendelkezel egy beszélgetés előtt, annál pontosabb lesz a belső hazugságdetektorod. És ott van a „barátságos” rész is. A HIG jelentése szerint a „rossz zsaru” nem hatékony, de a „jó zsaru” működik. Mindenki szeretné, ha tisztelettel bánnának vele. 

Amikor tisztelettel bánnak velük, sokkal valószínűbb, hogy beszélni fognak, amiből pedig fény derülhet az igazságra is.

2. Nem támaszkodjunk a testbeszédre

Aldert Vrij, pszichológiai professzor és a hazugságfelismerés vezető szakértője szerint a testbeszéd ritkán mutatja meg a hazugságokat. Egy elterjedt tévhit, amit sokat emlegetnek a testbeszéd elemzés során, hogy a hazudozók nem néznek a szemünkbe. A HIG kutatása alapján a tekintet elkerülése soha nem bizonyult megbízható mutatónak. És ha ez nem lenne elég ahhoz, hogy eloszlassuk a tévhitet, van egy 1978-as kutatás, amely az elítélt pszichopaták interperszonális viselkedését vizsgálta. Képzeld el: ők gyakrabban néznek az emberek szemébe, mint a nem pszichopaták.

3. Olyan kérdéseket tegyünk fel, amikre nem számítanak

Kérdezd meg egy alig 18 évesnek tűnő személytől egy bárban, hogy hány éves, és valószínűleg magabiztos választ kapsz: „21 vagyok.” De mi lenne, ha azt kérdeznéd: „Mi a születési dátumod?” Ez egy rendkívül egyszerű kérdés egy igazmondó számára, de egy hazudozónak valószínűleg meg kell állnia, hogy kiszámolja. Tehát meglepted. 

A HIG jelentés egy olyan kutatást idéz, amely azt mutatja, hogy a szokásos repülőtéri biztonsági ellenőrzési módszerek általában kevesebb mint 5%-át fogják el a hazudozó utasoknak. De amikor az ellenőrök váratlan kérdéseket tettek fel, ez a szám 66%-ra ugrott.

Szóval kezdj a várható kérdésekkel. Ez nem ijesztő, és információt ad, de ami még fontosabb, hogy ezzel kialakítasz egy alapot. Aztán dobj nekik egy olyan kérdést, amire egy igazmondó könnyen válaszol, de egy hazudozó nem lesz rá felkészülve. Mérd fel a reakciójukat. Nyugodtan és gyorsan válaszoltak, vagy a válaszadásuk hirtelen lelassult? Az igazmondók gyorsan és könnyen válaszolni fognak. A hazudozók vonakodni fognak.

4. Használjunk stratégiai bizonyítékokat 

A bizonyítékokat fokozatosan kell bemutatni, mert a folyamatos ellentmondások zavarba hozhatják a hazudozót, és akár beismerhetik a hazugságot. Egy 2006-os svéd rendőrségi kutatás azt mutatta, hogy azok, akik megtanulták a stratégiai bizonyítékok használatát, jelentősen magasabb hatékonysággal képesek leleplezni a hazugságot.

Ha valaki ellentmondásos választ ad, kérjünk tisztázást, hogy rákényszerítsük őket az elkötelezett válaszadásra. 

5. Ne támadjuk őket túl korán

Ha azonnal elkezded kérdőre vonni, vagy hazugsággal vádolod őket, nemcsak hogy elzárkózhatnak, de lehet, hogy elkezdik módosítani a történetüket.

Miért segítenél nekik jobb hazugságot kitalálni? A cél az, hogy elérd, hogy ők maguk kezdjék el megosztani az információkat, és saját állításaikkal szorítsák magukat sarokba. Ezért nehéz a ravasz emberekkel való bánásmód: ők kapnak visszajelzéseket, te nem. Ha hazudok, és nem kapnak rajta, látom, mi működik. Ha hazudok, és lebukom, látom, mi nem működik. Másrészről, az esetek túlnyomó többségében nem kapsz visszajelzést arról, hogy valaki őszinte volt-e veled. Így a hazudozók mindig fejlődnek. Te nem. És ez előnyt ad számukra. Ne segíts nekik tovább fejlődni.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.