Fiatalok haltak meg túrázás közben – Horrorisztikus sérüléseket szenvedtek, amikre nincs magyarázat

Winter,Arctic,Landscape.,Polar,Twilight,In,The,Tundra.,Cold,Frosty. rejtély
Shutterstock/Copyright (c) 2021 Andrei Stepanov/Shutterstock. No use without permission. - Andrei Stepanov
tragédia rejtély történelem
Az orosz télben túrázni nem túl biztonságos. Annyi veszély leselkedik az emberre, amennyit felsorolni is nehéz. A Dyatlov-incidens titka talán soha nem fog teljesen kiderülni. Egy lavina volt? Egy katonai kísérlet? Esetleg valami természetfeletti ölte meg a túrázó fiatalokat?

A történelem egyik legrejtélyesebb és legbizarrabb esete 1959 februárjában történt az egykori Szovjetunió területén, az Urál hegységben. Kilenc tapasztalt túrázó vesztette életét a hegyekben, de a fiatalok halálának körülményei olyan furcsák és megmagyarázhatatlanok voltak, hogy az eset a mai napig számos összeesküvés-elmélet és spekuláció tárgya. A tragédia később a Dyatlov-incidens néven vált ismertté, a túravezető, Igor Dyatlov után.

Az elhunytak sírja Jekatyerinburgban. túrázásA fiatalok halála máig rejtély.
Túrázás közben tűntek el : a fiatalok sírja Jekatyerinburgban. Haláluk oka máig rejtély
Forrás: Wikipedia

Rejtély túrázás közben: a fiatalok útra keltek, de tízből csak egy tért vissza

1959.    január 23-án egy tízfős csapat indult el Szverdlovszkból (a mai Jekatyerinburgból) egy téli túrára az Urál hegység északi részébe. A csapatot Igor Dyatlov, egy 23 éves, tapasztalt túravezető vezette. Mindannyian a szverdlovszki műszaki egyetem hallgatói vagy végzett mérnökei voltak, akiknek komoly tapasztalatuk volt a hegyi túrázásban. A cél az Otorten-hegy volt, amely a helyi manysi őslakosok nyelvén annyit jelent: Ne menj oda!. A csapat egyik tagja, Jurij Judin, egészségügyi problémák miatt visszafordult még az út elején, így végül kilencen folytatták a túrát. Ez az egyetlen tényező, ami miatt Yudin életben maradt.

A tragédia éjszakája

Február 1-jén a csoport egy sátort állított fel a Kholat Sjakhl, vagyis a Halott Hegy oldalán. Az utolsó naplóbejegyzések és a megmaradt fényképek szerint a hangulat jó volt, és semmi sem utalt arra, hogy baj lenne. Azonban a túrázók soha nem tértek vissza, és amikor hetekig nem adtak életjelet magukról, mentőexpedíciót indítottak a felkutatásukra. 

A keresőcsapat február 26-án találta meg a sátrukat, amelyet belülről kifelé szétvágva hagytak el a túrázók. A nyomok arra utaltak, hogy mezítláb vagy csak zokniban, pánikszerűen rohantak el a sátorból a dermesztő hidegben. A csapat tagjainak holttesteit szétszórva találták meg a hegyoldalon.

Bizarr halál: amikor nincs magyarázat

A boncolások megdöbbentő eredményeket hoztak:

  • Öt holttestet (köztük Dyatlovét) viszonylag normális körülmények között találták meg. Halálukat hipotermia (kihűlés) okozta.
  • A maradék négy személy azonban rejtélyes módon súlyos sérüléseket szenvedett: eltört bordák, koponyatörések és belső vérzések. Az egyik áldozat, Ljudmila Dubinyina nyelve és szemei hiányoztak.
  • Nem volt külsérelmi nyom a csonttöréseken kívül, mintha egy hatalmas erő belülről törte volna őket össze. Az orvosok ezt egy autóbalesethez hasonlították.
  • Egyes ruhadarabokon sugárzást mutattak ki, ami tovább fokozta a rejtélyt.
  • A túlélés érdekében próbáltak tüzet rakni, és néhányuk még a halott társaik ruháit is magukra vették a hideg ellen.
A tábor maradványai Forrás: Wikipédia

Lehetséges magyarázatok

Az ügy lezárásakor a szovjet hatóságok annyit közöltek, hogy a túrázók „ismeretlen erő hatására” haltak meg. Azóta számos elmélet született az esetre vonatkozóan, de egyik sem adott kielégítő választ minden kérdésre.

1. Lavina-elmélet

A hivatalos vizsgálatok szerint a haláleseteket egy kisebb lavina okozhatta. A túrázók pánikba eshettek, kirohantak a sátorból, majd a hidegben megfagytak vagy megsérültek. Azonban sok szakértő vitatja ezt, mert nem voltak egyértelmű lavinanyomok a helyszínen.

2. Katonai teszt vagy titkos fegyver

Egyes elméletek szerint a szovjet hadsereg titkos fegyvertesztjei állhattak a háttérben. Az égbolton látott titokzatos fények (amit más túrázók is jelentettek a környéken) arra utalhatnak, hogy rakétakísérleteket végeztek a térségben. A sugárszennyezett ruhadarabok is ezt az elméletet erősíthetik.

3. Természeti jelenségek

Néhány kutató szerint infrahang vagy egy ritka viharhatás okozhatta a túrázók pánikreakcióját. Az infrahang alacsony frekvenciájú rezgések révén hányingert, szédülést és pánikot válthat ki, ami megmagyarázná, miért vágták szét a sátrukat és rohantak ki a hidegbe.

4. Mansi őslakosok támadása

Korábban felmerült, hogy a helyi mansi őslakosok végezhettek a csapattal, mert azok beléptek egy szent területre. Azonban a holttesteken nem találtak olyan nyomokat, amelyek egy támadásra utaltak volna, így ezt az elméletet elvetették.

5. Paranormális jelenség

A bizarr sérülések, a megmagyarázhatatlan sugárzás és a furcsa körülmények miatt egyesek idegen lények vagy természetfeletti erők beavatkozását feltételezik. Bár ez a teória kevés tudományos alapot kapott, sokan hisznek benne.

A rejtély megoldódott?

2020-ban az orosz hatóságok hivatalosan lezárták az ügyet, és arra a következtetésre jutottak, hogy egy ritka lavina okozta a tragédiát. Egy Svájcban készült tudományos modell, amelyet a Disney Jégvarázs című filmje inspirált, kimutatta, hogy egy kisebb lavina is súlyos belső sérüléseket okozhat anélkül, hogy külsérelmi nyomok maradnának. Azonban sokan továbbra sem tartják meggyőzőnek ezt a magyarázatot, és a Dyatlov-rejtély máig az egyik legkülönösebb és legvitatottabb eset marad a történelemben. 

Megszületett az 51 éves műsorvezető második gyereke - egy hónappal korábban érkezett a babaBrutális fagyok tarolják le az országot: évek óta nem volt olyan hideg, mint ami most jön!Így nyisd ki a harmadik szemed: tippek és praktikák a tudatosabb életért

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.