Lekapcsolták a villanyt? Így reagálnak az állatok a napfogyatkozásra

Képzeld el, hogy egy szép, napos délutánon a madarak vidáman csivitelnek, a méhek szorgosan dolgoznak, a tücskök pedig... nos, éppen alszanak. Aztán hirtelen minden elsötétül. A madarak elnémulnak, a tücskök hirtelen életre kelnek, a növények pedig úgy viselkednek, mintha egy másik évszakba csöppentek volna. Mi történik valójában? Így befolyásolja a napfogyatkozás az élővilágot!
A napfogyatkozás az emberek számára csodálatos természeti jelenség, de az állatoknak? Nos, nekik inkább egy váratlan horrorfilm. Miért viselkednek ilyen furcsán? Erre keresett választ egy kutatócsoport az Indiana Egyetemen – és az eredmények legalább annyira izgalmasak, mint maga a napfogyatkozás.
Normál esetben a madarak éneke egy szabályos ritmus szerint alakul:
hajnalban és alkonyatkor a legaktívabbak, napközben kicsit visszavesznek.
Amikor a napfogyatkozás egyik pillanatról a másikra éjszakai sötétségbe borítja a tájat, az állatok is teljesen megzavarodnak. Kutatások szerint ilyenkor sok madár elhallgat, míg más fajok hirtelen az éjszaka ritmusára váltanak – például nappal is felhangzik a baglyok huhogása! Mintha a természet belső órája hirtelen felborult volna.
Ha egy tücsök lenne a DJ a természet nagy bulijában, akkor biztos, hogy az éjszaka lenne a kedvenc műsorsávja. De egy napfogyatkozás alatt ezek a kis zenészek hirtelen úgy érzik, hogy itt az idő a partyra!
A hirtelen beálló sötétség miatt az éjszakai rovarok, így a tücskök és szöcskék, rögtön úgy reagálnak, mintha beköszöntött volna az éjszaka, és azonnal elkezdik a ciripelést.
Persze, mire igazán belejönnének, a nap újra előbújik – és a buli véget ér, mintha valaki kihúzta volna a konnektorból a hangszórókat.
Nemcsak az állatok, hanem a növények is meglepően érzékenyek a napfogyatkozásra. A BBC egyik beszámolója szerint, bizonyos virágok becsukódnak, mintha este lenne, míg más növények fotoszintézisét pillanatok alatt lelassítja a hirtelen sötétség.
Egyes fák levelei szó szerint összezáródnak, mintha már lefekvéshez készülődnének.
Aztán amikor a nap visszatér, mindenki gyorsan próbálja újrarendezni magát, mintha semmi sem történt volna.
A napfogyatkozás okozta káosz nem áll meg a madaraknál és a rovaroknál.
A válasz egyszerű: a természet évmilliók alatt hozzászokott ahhoz, hogy a fény váltakozása az egyik legmegbízhatóbb időjelző. Ha hirtelen eltűnik a nap, az olyan, mintha az univerzum órája „meghibásodna” – és az állatok és növények erre ösztönösen reagálnak. A napfogyatkozás egy rövid időre teljesen felforgatja ezt a rendszert, és a természet szereplői úgy érzik, mintha egy csapdába estek volna az időben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.