Kertész ismerősünk elárulta: valójában ezzel kellene meglocsolnunk a növényeinket

Shutterstock - goffkein.pro
virágzás tavasz öntözés kert
Lehet, hogy azt hiszed, növényeidnek csupán vízre van szüksége a fejlődéshez, de valójában ennél sokkal többre vágynak! A megfelelő öntözés mellett érdemes bevetni olyan természetes csodaszereket, melyek jó hatással vannak a növényekre, felerősítik őket, és újabb lendületet adnak a növekedésüknek.

A megfelelő öntözés valójában nem csak a víz mennyiségében és minőségében rejlik. Ha szeretnéd, hogy virágaid idén tavasszal sokkal erősebbek, dúsabbak és ellenállóbbak legyenek, akkor érdemes természetes tápanyagokkal is megtámogatnod őket. Ezektől az otthoni csodaszerektől ismét kivirulnak és új életre kelnek még a száradásnak indult növények is.

A megfelelő öntözés 5 titka
A megfelelő öntözéstitka: ezzel az 5 dologgal érdemes locsolni a virágaidat
Forrás: Shutterstock

A megfelelő öntözés titka egyszerűbb, mint az elsőre gondolnád

A növények már néhány apró jelből is tudatják veled, ha nem kapják meg a számukra szükséges tápanyagokat, vagy ha a környezet, amiben élnek, nem megfelelő számukra. Ha nem figyelsz a jelekre, és megvárod a komolyabb problémák megjelenését, akkor gyakran már túl késő lesz, és a virágzásnak indult növények elhervadnak, megsárgulnak és végül végleg elpusztulnak. Amennyiben épp nincs kéznél semmiféle tápoldat, néhány filléres csodaszerből is elkészíthető olyan házi keverék, amivel új életet lehelhetsz a kókadt, haldokló növényekbe. Íme 5 csodaszer, amitől ismét kivirulnak és új életre kelnek a virágaid! Lássuk, mivel öntözheted őket, hogy erősebbek, zöldebbek és ellenállóbbak legyenek! A kertészek is erre esküsznek!

  • 1. Banánhéj: drága tápoldat helyett

A banánhéj kiváló, természetes tápanyagforrás a növények számára, mivel rengeteg káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, valamint kisebb mennyiségben nitrogént és ként is. Ha megfelelően előkészíted, remek szerves trágyaként szolgálhat. Ehhez egyszerűen vágd fel a héjat apró, 1,5-2 centiméteres darabokra, majd keverd bele a földbe. A bomlás során fokozatosan felszabadulnak a banánból az értékes tápanyagok, amelyeket aztán a növények könnyedén hasznosítani tudnak, így erősebbé és ellenállóbbá válnak.

  • 2. Tört tojáshéj: az értékes tápanyagokért

Ha elég szorgalmas vagy, és rendszeresen összegyűjtöd a konyhában felhasznált tojások héját, értékes tápanyagforrásként hasznosíthatod a szobanövények és a kerti növények számára. A tojáshéj gazdag foszforban, káliumban és kalciumban, amelyek hozzájárulnak a növények erős gyökérzetének kialakulásához és egészséges fejlődéséhez. A széttört tojás héját rászórhatod a talajra, vagy felhasználhatod komposztáláskor, így természetes módon támogathatod a növények egészséges fejlődését.

Távolítsd el a sárga részeket

Öntözés előtt mindig távolítsd el az elhalt, egészségtelen, száraz, elsárgult leveleket, illetve egyéb növényi részeket. Egy tiszta, éles ollóval vágd le a nem kívánatos részeket, így nemcsak szebbek lesznek a növények, de nehezebben betegszenek majd meg. Mielőtt ismét kihoznád őket a garázsból a szabad levegőre, töröld át a kaspókat is, ha szükséges fertőtlenítsd le és dörzsöld át őket egy tiszta ronggyal.

  • 3. Főzővíz leve: egészséges mennyiségben

Ha zöldséget, vagy rizst főzöl, semmiképp se öntsd ki azonnal a lefolyóba a főzővizet! A tésztából vagy rizsből kioldódó keményítővel ugyanis stimulálhatod a virágok növekedését és elősegítheted a regenerálódásukat. Amellett, hogy ez a lé táplálja a növényeket, segít megvédeni azokat a különböző kártevőktől, valamint a talaj szerkezetét is javítja. Fontos szempont, hogy sose a forró vizet öntsd a növényre, várd meg, míg a víz kihűl!

Beautiful young female in garden taking care of plants and flowers. Pretty girl taking care of garden. Watering flowers from watering can in summer time
Egyfajta műtrágyaként is funkcionál a főzővíz
Forrás: Shutterstock
  • 4. Kávézacc: csodát tesz a növényekkel

A használt kávézacc valóságos kincs a tavaszi hónapokban a növények számára. Ez a tápanyagban dúskáló konyhai hulladék nemcsak a komposztálásban, hanem a növények tápanyagellátásában is sokat segíthet. A zacc ugyanis bomlása során nitrogént, foszfort, káliumot juttat a földbe, ezekre pedig mindre szükségük van a szobanövényeknek is. Emellett képes csökkenteni a talaj pH-ját is, így különösen hasznos a savanyú talajt kedvelő növényekre, mint például a hortenzia, magnólia vagy a rododendron.

  • 5. Cukros víz: csak ne vigyük túlzásba

Növényeidnek azzal teszed a legjobbat, ha szereted, gondozod és természetes forrásokból pótolod számukra a szükséges tápanyagokat. Erre a cukor kiváló megoldás lehet, mivel egy olyan természetes tápanyag, amely elősegíti a növények fejlődését, regenerálódását, a cukros víz használatával kedvenc növényeid gyorsabban fognak növekedni, valamint többször fognak virágozni. Ehhez keverj el egy teáskanál cukrot egy liter vízben, majd öntözd meg vele a növényeket.

  • +1. Ha kell, ültesd őket át

Az átültetéshez használj bolti, zsákos virágföldet. Kerüld a kerti talajt, ebben ugyanis kártevők, betegségek bújhatnak meg. A pangó víznél nincs károsabb a növényeik számára, ezért mindig lyukas aljú cserépbe ültesd át, amelyen keresztül a felesleges víz el tud távozni. Érdemes a cserép aljára 2-3 cm vastagságban zúzott követ, kavicsot helyezni, ezzel megakadályozhatod, hogy a gyökerek a vízben álljanak.

Jó kertészkedést!

Kora tavaszi virágok: 10 színpompás növény, ami márciusban bont szirmotGyümölcsfa ültetése egyszerűen: 5 hasznos tipp a bőséges termés érdekébenSzívmegeállást is okozhat ez a népszerű virág - Gyanútlanul szagolgatjuk, miközben életveszélyes

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.