Kínzó kérdés: hova tűntek a Titanic áldozatainak holttestei?

A mai napig derülnek ki új részletek a több, mint száz évvel ezelőtti hajókatasztrófáról, most pedig arra a kérdésre keressük a választ, vajon hová tűntek a Titanic áldozatainak holttestei.
Minden idők egyik legnagyobb tragédiája volt a Titanic elsüllyedése, ami megrázta az egész világot, hiszen a hajót elsüllyeszthetetlennek hitték. Bár az esemény azóta is lázban tartja a világot, azzal kevesen foglalkoznak, hogy vajon mi történt az áldozatok holttesteivel.
Gondoljunk csak bele: több, mint 1500 ember vesztette életét a katasztrófában, akiknek a csontjai minden bizonnyal betemetnék a katasztrófa környéki tengerfeneket.
A Titanic tulajdonosa, a White Star Line hajózási társaság, azonnal intézkedett a holttestek felkutatásáról. Négy hajót–a Mackay-Bennettet, a Minia-t, a Montmagnyt és az Algerine-t– küldték ki a baleset helyszínére, hogy megtalálják és összegyűjtsék a holttesteket. A Mackay-Bennett idult először útjára, ami az első két hétben mintegy 300 holttestet emelt ki a vízből. Ezek többnyire azok az áldozatok voltak, akik mentőmellényt viseltek és megfagytak a jeges vízben.
A kihalászott testek csak egy részét szállították a helyi kikötőbe, ugyanis a kanadai törvények tiltották, hogy balzsamozás nélküli testeket vigyen bárki a szárazföldre, a hajókon pedig hamar elfogyott a balzsamozó szer.
Hogy mi történt a többi testtel? Később kiderült, hogy a hajó legénysége egyszerűen csak visszadobta őket a tengerbe.
Mivel a Mackay-Bennett elvégezte a feladat nehezét, a másik három hajó már jóval kevesebb áldozattal szembesült: ezek egy részét nemes egyszerűséggel ott hagyták az óceánban, ugyanis annyira felismerhetetlenek voltak, hogy lehetetlen lett volna őket beazonosítani. A többi holttestet Halifaxba, Kanada Nova Scotia tartományának kikötőjébe szállították, ahol ideiglenes halottasházakat alakítottak ki. Itt azonosították és felkészítették őket a temetésre.
Érdekes tény, hogy a legénység holttesteit szándékosan az óceánban hagyták.
Egy régi brit hagyomány szerint ugyanis azoknak a tengerészeknek, akik a vízen vesztik életüket, a vízben is kell nyugodniuk.
Így egyszerűen ledobták a hulláikat a megmaradt fedélzetről. Összesen körülbelül 150 holttestet küldtek vissza a csapatok a tengerbe.
A partra szállított maradványokat a kanadai Halifax temetőiben temették el, bár az áldozatok jelentős része névtelen maradt. A temetőben található egy sírkő, amin a „The Unknown Child” (Az ismeretlen gyermek) felirat szerepel. Évtizedekig senki sem tudta, ki lehetett ő, mígnem DNS-elemzések alapján megállapították, hogy Sidney Leslie Goodwin, egy 19 hónapos angol kisfiú holttestét találták meg.
A tengerben maradt, mentőmellényt viselő testeket messzire sodorta a víz, így szinte lehetetlen őket megtalálni.
Bár az áldozatok többsége örökre elveszett az óceán mélyén, emléküket a történelem megőrzi. A Titanic története pedig figyelmeztetésként szolgál az emberi gőg és a természet erejének küzdelmére, valamint az áldozatok tragédiájára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.