Az ENSZ 2007-es határozta óta minden év április 2-án, az autizmus világnapja alkalmából a tagállamok ismeretterjesztő és más programokat szerveznek azzal a céllal, hogy megismertessék a társadalommal az autizmus spektrumzavart, amely a világon több tízmillió embert érint.
Az autizmus vagy autizmus spektrumzavar nem betegség, nem fogyatékosság, hanem egy olyan állapot, amelyet a megszokottól eltérő gondolkodás jellemez. Szervi okai nincsenek, kimutatható közvetlen genetikai háttere sincs. Ahogy egy szakértő fogalmazta meg nagyon frappánsan: az autizmus nem rendszerhiba, hanem egy a szokásostól eltérő operációs rendszer. Az autizmus világnap célja, hogy ezt a kicsit vagy nagyon más operációs rendszert és az autizmus spektrumán élő „felhasználóit” széles körben megismertesse a társadalommal. Hiszen az elfogadás egyik alapfeltétele a megismerés.
Az autizmusnak nincsenek tipikus tünetei, mondhatjuk, hogy ahány autista, annyiféle. Az autisták nagyjából 40 százaléka egyáltalán nem beszél, ugyanakkor sok autista, ha az érdeklődési körébe esik egy téma, szinte leállíthatatlanul beszél róla, a létező összes információt megosztva azzal, akivel beszélget.
Korábban az autizmust a pervazív fejlődési zavarok (a pervazív jelentése átható) gyűjtőfogalom alá rendezték, az autizmus típusait a sokszínűsége okén öt alkategóriában vagy fogalmazták meg, ezek a: gyermekkori autizmus, Asperger-szindróma, atípusos autizmus, nem meghatározott pervazív fejlődési zavar és egyéb pervazív fejlődési zavar. Jelenleg még ezekkel a diagnosztikus besorolásokkal találkozhatunk a gyermekek vagy felnőttek zárójelentésein, különböző egészségügyi igazolásain. Azonban az utóbbi három évtizedben a szakemberek nem tudták a felsorolt kategóriák közötti különbségeket megbízhatóan bizonyítani, így a korszerűbb ajánlások ma már egységesen autizmus spektrumzavarként írják le az állapotot.
Dr. Völgyesi-Molnár Márta gyógypedagógus, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar tudományos főmunkatársa egy korábbi interjúban a Life.hu-nak elmondta: „Az autizmus spektrumzavar minőségi eltérést jelent a szociális kommunikációban, az emberi szociális interakciókban és a viselkedés, illetve az érdeklődés szűk körű megjelenésében. Az autizmus nagy fokú változatosságot mutat, így nagyon nagy egyéni különbségek lehetnek, melyeket számos dolog befolyásol”. Tőle tudjuk azt is, hogy a szülő, mint a gyerekét legjobban ismerő személy, ha bármi furcsaságot észlel a gyerek viselkedésében, közvetlenül is kérhet vizsgálatot, de ma már, ha a védőnői szűrésnél felmerül az autizmus gyanúja, szakértői vizsgálatra küldik a gyerekeket.
A világon jelen pillanatban több mint 111 millió autisztikus ember él, ami becslések szerint azt jelenti, hogy minden 68. ember autista, tehát mindenkinek van akár több autista rokona, barátja, ismerőse. Az autizmus a férfiak körében háromszor gyakoribb, mint nőknél. Magyarországon nagyjából 150 ezren élnek az autizmus spektrumán.
Az autizmus spektrumzavar diagnosztizálása gyermek- vagy felnőttpszichiátriai kompetenciát igényel. A diagnózist egy team állítja fel, a csapat tagja a pszichiáteren kívül egy pszichológus és egy gyógypedagógus is. Az autizmus spektrum viselkedésben mérhető, tehát viselkedéses vizsgálatról beszélünk. „A vizsgálatok komplexek, több időpontban zajlanak, szigorú protokoll alapján működnek. A korai életkortól fogva gyakorlatilag minden életkorban, felnőttként is megállapítható, ha valakinek autizmusa van” — mondta el a már említett interjúnkban a szakember.
Idén is rengeteg programot szerveznek országszerte az autizmus világnapja alkalmából, nemcsak az autizmussal foglalkozó szervezetek. Ilyen az egyik legnépszerűbb alapprogram a minden évben sok ezer embert megmozgató séta és futás. De ismeretterjesztő előadások, kerekasztal-beszélgetések és kiállítások is várják az autizmus spektrumzavar iránt érdeklődőket április 2-án.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.