Az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis – vagyis a római pápa halála utáni eseményeket szabályozó liturgikus rend – pontos határidőket szab a konklávé megkezdésére. Az előírás szerint a bíborosok nem kezdhetik meg a szavazást korábban, mint a halál beálltát követő 15. nap, de később sem kezdhetik 20 napnál. Ferenc pápa húsvéthétfőn, április 21-én hunyt el, így a szabályok szerint a szavazás legkorábban május 5-én, legkésőbb május 10-én indulhat meg.
A Szent Péter-bazilikában tartandó gyászszertartás után a világ különböző pontjairól érkező bíborosok gyűlnek össze a Vatikánban, hogy a Sixtus-kápolnában szavazzanak a következő pápa személyéről. A választás menetét szigorú protokoll és titoktartás övezi.
Odilo Scherer bíboros, São Paulo érseke úgy véli, hogy a konklávé ezúttal is tartogathat váratlan fordulatokat. „Ferenc pápa megválasztása is meglepetésnek számított, mégis jó döntés volt” – idézte a főpapot a La Repubblica olasz portál. Scherer szerint az új pápa akár Afrikából vagy Ázsiából is érkezhet, figyelembe véve, hogy „a katolikus egyház az egész világon képviselteti magát”.
Scherer bíboros egyike a hét brazil bíborosnak, akik jogosultak szavazni az új egyházfő megválasztásán. A konklávé résztvevői kizárólag 80 év alatti bíborosok lehetnek, akik teljes jogú tagjai a választó testületnek. Hogy kik a legesélyesebb jelöltek, arról ebben a cikkünkben számoltunk be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.