A rémfarkas visszatér: klónozással élesztenék újra a Trónok harca legendás bestiáját

Ha valaha is azt érezted a Trónok harcát nézve, hogy "ezek a rémfarkasok túl menők ahhoz, hogy csak a tévéképernyőn éljenek"? Nos, a tudomány most egyetért. A rémfarkas – vagyis Canis dirus, a valódi történelmi ihletadó – feltámadni készül. Nem Westeros poros csataterein, hanem egy amerikai laborban. Nem varázslattal, hanem CRISPR-rel. És nem a Starkok hívására, hanem a Colossal Biosciences nevű cég szent küldetéseként.
A CNN cikke szerint a Colossal, amely már egy ideje azon dolgozik, hogy a kihalt állatokat újra az ökoszisztémába dobja, most új projektet jelentett be:
klónozni akarják az ősi rémfarkast.
Igen, azt a rémfarkast. Aki valójában sosem volt Westerosban, de mégis több érzelmi kötődést váltott ki a nézőkből, mint Daenerys és Jon Snow közös dinasztikus drámája.
A Colossal nem viccel: eddig a gyapjas mamut visszahozásán dolgoztak, most pedig a rémfarkas következik. Hivatalosan ez persze nem a Trónok harca franchise része, hanem egy tudományos projekt, amely azt a célt tűzte ki, hogy helyreállítsa a pleisztocén kori ökoszisztémát. De valójában: ki ne akarna egy saját „Szellemet”?
A klónozás alapját a már kihalt fajok DNS-ének modern rokonaiból (jelen esetben farkasokból és kutyákból) történő visszafejtése adja. Mivel teljes, jó állapotú rémfarkas-DNS nem létezik, a kutatók genetikailag „rekonstruált” rémfarkast készítenek. Tehát nem teljesen eredeti, de hát ki az manapság?
Ez már nem az a rémfarkas, aki a mamutokat kergette. Ez egy PR-érzékeny, Instagram-kompatibilis, újragondolt bestia. Egy rebootolt szőrös ikon, akinek lehet, hogy saját Netflix-sorozata is lesz, ha ügyesen brandingelnek.
Jogos a kérdés: ez nem kicsit Jurassic Park-szagú? Nos, de. A különbség annyi, hogy ezúttal nem egy szigeten csinálják, ahol mindenki meghal, hanem egy laborban. Egyelőre. A cél, hogy az új rémfarkas-populációkat vadon élő területeken engedjék szabadon, ahol „ökológiai hiányt pótolnak”.
Igen, tudjuk, mit gondolsz: mi az, hogy „ökológiai hiány”? Ez az új kifogás mindenre?
De a kutatók szerint tényleg komoly szerepe lehet ezeknek az állatoknak az ökoszisztéma egyensúlyában – mint például a ragadozó-zsákmány viszony újraépítésében. Csak remélhetjük, hogy nem állnak össze és nem indítanak valóságshow-t Rémfarkas Edition címen a Yellowstone Nemzeti Parkban.
Bár a Trónok harca rémfarkasai mágikus lények voltak, a valódi rémfarkas inkább egy különösen nagyra nőtt farkas volt, kicsit több izommal, nagyobb állkapoccsal, és kevesebb Westeros-drámával. De a kép, amit az emberek fejében festettek, már-már mitikus: egy hűséges, halálos, szőrös társ, aki a hóban gázol, és a legnagyobb hidegben is melegen tart – legalábbis a szívedet.
A Colossal tudja ezt. Az egész kampányuk úgy lett felépítve, mint egy high-concept streaming sorozat: trailer, látványtervek, és persze a klónozás fázisai. Már csak az hiányzik, hogy merchandisingban is utolérjék magukat – rémfarkas-plüssöket és „klónozott vagyok, ne bánts!” pólókat vizionálunk.
Persze, az etikai kérdések is felmerülnek – elvileg. De hát a modern tudomány már régóta abban a fázisban van, hogy "csak azért is, mert megtehetjük!" És ha ez a hozzáállás most egy rémfarkasban ölt testet, hát legyen.
A kritikusok szerint a kihalt fajok visszahozása komoly következményekkel járhat az ökoszisztémára nézve, ráadásul technikailag ez nem az a faj, hanem csak egy rekonstrukciója. Egyfajta biológiai fanfic.
De hát valljuk be, nem először csinálunk ilyet. A világ tele van remake-ekkel, rebootokkal és spin-offokkal. Miért pont a természet ne kapna egy saját újrakezdést?
A Colossal szerint 2030-ra már lehetnek életképes rémfarkas egyedek. Azaz még 5 év, és lehet, hogy megjelennek az első rémfarkas-cuccok a TikTokon. Influenszerek fognak pózolni velük a hegyekben.
Csak egy kérdés maradt: mikor jön a sárkány?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.