A rémfarkas visszatér: klónozással élesztenék újra a Trónok harca legendás bestiáját

Shutterstock - Szczepan Klejbuk
klónozás farkas trónok harca
Mi történik, ha a tudomány találkozik a fantasyval? A Trónok harca rémfarkasai visszatérnek – de most nem Westerosban, hanem egy amerikai laborban. És nem egy CGI, hanem igazi, szőrös valójában.

Ha valaha is azt érezted a Trónok harcát nézve, hogy "ezek a rémfarkasok túl menők ahhoz, hogy csak a tévéképernyőn éljenek"? Nos, a tudomány most egyetért. A rémfarkas – vagyis Canis dirus, a valódi történelmi ihletadó – feltámadni készül. Nem Westeros poros csataterein, hanem egy amerikai laborban. Nem varázslattal, hanem CRISPR-rel. És nem a Starkok hívására, hanem a Colossal Biosciences nevű cég szent küldetéseként.

A Trónok harca rémfarkasai most életre kelhetnek, és nem csak a képernyőn.
A Trónok harca rémfarkasai most életre kelhetnek, és nem csak a képernyőn.
Forrás:  Northfoto 

A rémfarkas visszatér – És most nem CGI

A CNN cikke szerint a Colossal, amely már egy ideje azon dolgozik, hogy a kihalt állatokat újra az ökoszisztémába dobja, most új projektet jelentett be:

 klónozni akarják az ősi rémfarkast.

Igen, azt a rémfarkast. Aki valójában sosem volt Westerosban, de mégis több érzelmi kötődést váltott ki a nézőkből, mint Daenerys és Jon Snow közös dinasztikus drámája.

Ez nem sci-fi – Ez sci-faj

A Colossal nem viccel: eddig a gyapjas mamut visszahozásán dolgoztak, most pedig a rémfarkas következik. Hivatalosan ez persze nem a Trónok harca franchise része, hanem egy tudományos projekt, amely azt a célt tűzte ki, hogy helyreállítsa a pleisztocén kori ökoszisztémát. De valójában: ki ne akarna egy saját „Szellemet”?

A klónozás alapját a már kihalt fajok DNS-ének modern rokonaiból (jelen esetben farkasokból és kutyákból) történő visszafejtése adja. Mivel teljes, jó állapotú rémfarkas-DNS nem létezik, a kutatók genetikailag „rekonstruált” rémfarkast készítenek. Tehát nem teljesen eredeti, de hát ki az manapság?

Ez már nem az a rémfarkas, aki a mamutokat kergette. Ez egy PR-érzékeny, Instagram-kompatibilis, újragondolt bestia. Egy rebootolt szőrös ikon, akinek lehet, hogy saját Netflix-sorozata is lesz, ha ügyesen brandingelnek.

„Jurassic Bark”

Jogos a kérdés: ez nem kicsit Jurassic Park-szagú? Nos, de. A különbség annyi, hogy ezúttal nem egy szigeten csinálják, ahol mindenki meghal, hanem egy laborban. Egyelőre. A cél, hogy az új rémfarkas-populációkat vadon élő területeken engedjék szabadon, ahol „ökológiai hiányt pótolnak”. 

Igen, tudjuk, mit gondolsz: mi az, hogy „ökológiai hiány”? Ez az új kifogás mindenre?

De a kutatók szerint tényleg komoly szerepe lehet ezeknek az állatoknak az ökoszisztéma egyensúlyában – mint például a ragadozó-zsákmány viszony újraépítésében. Csak remélhetjük, hogy nem állnak össze és nem indítanak valóságshow-t Rémfarkas Edition címen a Yellowstone Nemzeti Parkban.

Picture MUST credit: Colossal Biosciences A company which is attempting to bring back the wooly mammoth from extinction has announced the rebirth of a different lost species, the dire wolf. The predator , made famous from the HBO hit series Game of Thrones, had previously been extinct for over 12,500 years. The successful birth of three dire wolf cubs, two males and a female, is described as a revolutionary milestone of scientific progress by the company responsible, Texas-based Colossal Biosciences which calls its business “de-extinction.” Dire wolves were as much as 25% larger than grey wolves and had a slightly wider head, light thick fur and stronger jaw. As hyper-carnivores, their diet comprised at least 70% meat from mostly horses and bison. Dire wolves went extinct at the end of the most recent ice age, around 13,000 years ago. Additionally, Colossal has birthed two litters of cloned red wolves, the most critically endangered wolf in the world, using a new approach to non-invasive blood cloning. The birth of red wolves provides further evidence of the link between de-extinction efforts and the company’s growing capacity to support conservation efforts globally through de-extinction technology innovation. The three litters of Colossal’s dire wolves include two adolescent males named Romulus and Remus and one female puppy named Khaleesi. Dire wolves were distributed across the American continent during the Pleistocene ice ages. The oldest confirmed dire wolf fossil, from Black Hills, South Dakota, is around 250,000 years old. Picture supplied by JLPPA
Hiába az ijesztő név, akkor is megsimogatnánk!
Forrás:  Northfoto 

A fantasy valóra válik?

Bár a Trónok harca rémfarkasai mágikus lények voltak, a valódi rémfarkas inkább egy különösen nagyra nőtt farkas volt, kicsit több izommal, nagyobb állkapoccsal, és kevesebb Westeros-drámával. De a kép, amit az emberek fejében festettek, már-már mitikus: egy hűséges, halálos, szőrös társ, aki a hóban gázol, és a legnagyobb hidegben is melegen tart – legalábbis a szívedet.

A Colossal tudja ezt. Az egész kampányuk úgy lett felépítve, mint egy high-concept streaming sorozat: trailer, látványtervek, és persze a klónozás fázisai. Már csak az hiányzik, hogy merchandisingban is utolérjék magukat – rémfarkas-plüssöket és „klónozott vagyok, ne bánts!” pólókat vizionálunk.

Etikai dilemma?

Persze, az etikai kérdések is felmerülnek – elvileg. De hát a modern tudomány már régóta abban a fázisban van, hogy "csak azért is, mert megtehetjük!" És ha ez a hozzáállás most egy rémfarkasban ölt testet, hát legyen.
A kritikusok szerint a kihalt fajok visszahozása komoly következményekkel járhat az ökoszisztémára nézve, ráadásul technikailag ez nem az a faj, hanem csak egy rekonstrukciója. Egyfajta biológiai fanfic. 

De hát valljuk be, nem először csinálunk ilyet. A világ tele van remake-ekkel, rebootokkal és spin-offokkal. Miért pont a természet ne kapna egy saját újrakezdést?
A Colossal szerint 2030-ra már lehetnek életképes rémfarkas egyedek. Azaz még 5 év, és lehet, hogy megjelennek az első rémfarkas-cuccok a TikTokon. Influenszerek fognak pózolni velük a hegyekben. 

Csak egy kérdés maradt: mikor jön a sárkány?

A NASA új felfedezése mindent megváltoztat: régóta kutatott dologra találhattak bizonyítékotPiszkosul nehéz műveltségi kvíz: csak a legjobbak tudják elérni a 8 pontot!Így hívják a legintelligensebb embereket az AI szerint – Vajon te is rajta vagy a listán?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.