113 éve süllyedt el a Titanic –10 meglepő tény a gőzhajóról, amit csak kevesen ismernek

Április 15 – a dátum, amit a világ már több mint egy évszázada a tragédia napjaként ismer. Ezen a napon, 1912-ben süllyedt el a Titanic az Atlanti-óceán jeges vizében, alig néhány órával azután, hogy jéghegynek ütközött. És bár idén már a 113. évfordulót „ünnepeljük”, még mindig vannak olyan részletek, furcsaságok és teóriák, amiket kevesen ismernek.
A Titanic története kimeríthetetlen kincsesbánya, legalábbis, ha furcsa és kevéssé ismert tényekről van szó. Bár a világ legismertebb hajókatasztrófájáról készült már film, írtak róla könyveket, dokumentumfilmeket, sőt, musicalt is, még mindig vannak olyan érdekességek, amiket csak a legfanatikusabb Titanic-rajongók tudnak.
A Titanic története messze túlmutat egy hajón és egy jéghegyen. Ez egy modern mítosz – tele drámával, luxussal, szerencsétlenséggel, és persze egy rakás furcsasággal, amit néha még a leghidegebb víz sem tud lehűteni.
De mi most lehozzuk neked ezeket a víz alatti titkokat – és még csak oxigénpalack sem kell hozzá.
Ha szereted az összeesküvés-elméleteket, kapaszkodj meg a mentőmellényedben: egyesek szerint a Titanic valójában nem is a Titanic volt. A brit White Star Line társaság két hajót épített majdnem egyszerre: a Titanicot és az Olympicet. Az Olympic azonban egy korábbi baleset miatt megsérült, és állítólag a társaság annyira pánikolt a pénzügyi veszteség miatt, hogy „kicserélték” a két hajó nevét, majd a már amúgy is sérült Olympicet küldték az útra – biztosítási csalásból. Persze semmi sem bizonyított, de a pletyka már szárnyra kapott.
1898-ban megjelent egy novella Futility, vagyis „Hiábavalóság” címmel, amely egy óriási, elsüllyeszthetetlen hajóról szól, ami áprilisban jéghegynek ütközik az Atlanti-óceánon. A hajó neve? Titan. Igen. T-I-T-A-N.
A szerző, Morgan Robertson valószínűleg csak egy jól hangzó sztorit akart írni – de ha ma élne, valószínűleg TikTok-on tarolna a „manifesztálással”.
A Titanic tragédiáját mindössze körülbelül 700 ember élte túl. Köztük volt Violet Jessop is, akit sokan csak „a balszerencsés nőként” emlegetnek, mert... háromszor is túlélte a White Star Line hajóbaleseteit. Az Olympic, a Titanic és a Britannic (a Titanic testvérhajója, ami szintén elsüllyedt, de már a háborúban) fedélzetén is szolgált. Valaki ennek örülne. Mások inkább nem szállnának fel vele még egy vízibiciklire sem.
A Titanic első osztályán utazni kicsit olyan volt, mintha egy Michelin-csillagos úszó kastélyban vacsoráznál. A végzetes éjszaka menüjében szerepelt osztriga, kacsamájpástétom, báránybordák mentamártással, és természetesen pezsgő.
A második osztályban is pazar volt az ellátás, míg a harmadik osztály utasai... hát, ők legalább egy csésze teát kaptak.
Igen. A Titanic legendás zenekara valóban játszott, miközben a hajó süllyedt. Nem, nem a My Heart Will Go On-t (azt csak mi halljuk a fejünkben automatikusan). A Nearer, My God, to Thee volt a szám, amiről több túlélő is beszámolt.
Az már más kérdés, hogy a zenészek tudtak-e úszni. Spoiler: sajnos nem élték túl.
A Titanic 2200 fő körüli utaslétszámával szemben mindössze körülbelül 1178 fő befogadására volt elegendő mentőcsónak a hajón. Ez már önmagában sem túl biztató, de a helyzetet súlyosbította, hogy több csónak félig üresen hagyta el a hajót.
Miért? Mert sokan azt hitték, „ez csak gyakorlat”.
A Titanicra 12 kutyát is vittek – közülük hárman túlélték. A gazdag utasok ölebjei első osztályon utaztak, természetesen külön ketrecekben, és egyeseknek saját kabátjuk is volt.
Fotó készült volna a Titanic utolsó, indulás előtti pillanatairól – egy amerikai üzletember, Francis Browne ugyanis egy csodálatos fotósorozatot készített az út kezdetén. De szerencséjére Southampton után leszállt a hajóról. A Titanic tragédiáját így nem dokumentálta – de fotói ma is pótolhatatlan kincsek.
Ő volt az a barát, akit a sors egyszerűen nem hívott meg a bulira. És milyen jól járt.
Egyes összeesküvés-elméletek szerint nem is jéghegy okozta a Titanic vesztét, hanem... tűz. A hajó szénraktárában már napokkal az indulás előtt tűz ütött ki, amit nem sikerült eloltani. A hő annyira meggyengítette a hajótestet, hogy amikor a Titanic nekiütközött a jéghegynek, a sérülés sokkal súlyosabb lett.
Millvina Dean mindössze 9 hetes volt, amikor a Titanic elsüllyedt. A legfiatalabb utas és egyben az utolsó túlélő volt, aki 2009-ben, 97 éves korában hunyt el. Ironikus módon egész életében próbált távol maradni a Titanic-médiacirkusztól, de halála előtt mégis elfogadott pénzügyi segítséget Leonardo DiCapriótól és Kate Winslettől, hogy fedezni tudja az idősotthoni költségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.